Çok Fazla Tuzlu Yiyecek Tükettikten Sonra Ne Yapmalı?

50
Facebook'ta Paylaş x icon x icon Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

salata hazırlayan kadın

Eğer yemekte tuzu fazla kaçırdığınız için kendinizi kötü hissediyorsanız bu yazı tam size göre!

Yediğiniz tuzun yüzde 95’i vücudunuz tarafından emilir. Sık sık aşırı tuz tüketmeseniz bile, yine de tuzlu yemekler tüketirken temkinli olmanız önerilir. A.B.D’nin en önde gelen ulusal kamu sağlığı kurumlarından biri olan ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi’nin yaptığı bir çalışma, bir yetişkinin günde ortalama 3,592 mg tuz aldığını gösteriyor.

Tuz tüketiminizi kontrol altında tutmanız sağlığınız açısından oldukça faydalıdır. Tuz kullanımını abarttığınızı düşünüyorsanız aşağıdaki tavsiyeleri yerine getirebilirsiniz:

1.Bolca su için.

Bolca su içmek, böbreklerden sodyumun temizlenmesine yardımcı olur; bunun yanında daha az şişkin hissetmenize yardımcı olacaktır.

2.Egzersiz yapın

Kardiyo ağırlıklı bir egzersiz, vücuttan atılan terle birlikte tuz kaybına yardımcı olacaktır. Egzersiz sırasında bolca su içmeyi unutmamalısınız.

3.Potasyumlu yiyecekler tüketin.

Potasyum, sodyum ile mücadeleye yardımcı olur. Muzlar, beyaz fasulyeler, yapraklı yeşillikler ve patates gibi yiyecekler önemli potasyum kaynaklarıdır.

4.Doktora danışın.

Özellikle kardiyovasküler hastalık veya yüksek tansiyonu olan kişiler tuza karşı daha fazla duyarlı olma riski taşırlar. Tuz alımınız konusunda endişeleriniz varsa veya tuza karşı duyarlı olabileceğinizi düşünüyorsanız, kesinlikle doktorunuza danışın.

Kaynak: CookingLight

Facebook'ta Paylaş x icon x icon Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.