Bazı İnsanlar Neden Daha Fazla Uykuya İhtiyaç Duyar?

90
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

uyuyan kadın

Bazı insanlar saatlerce uyumalarına rağmen yeterince uykularını alamazlar ve uyandıktan sonra hala yorgun hissederler. Her ne kadar fazladan uyuyabilmek bir hediye gibi görünse de, bu durumun süreklilik arz etmesinin bazı sakıncaları vardır.

Cumartesi sabahı uyumak bir keyiftir. Ancak düzenli olarak 10 saat veya daha fazla uyuyorsanız ve özellikle de uzun uyumuş olmanıza rağmen gün ortasında halen kestirmeye ihtiyaç duyuyorsanız, bu durum bazı problemlerin habercisi olabilir.

Michigan Üniversitesi Uyku Bozuklukları Merkezi Başkanı Ronald Chervin´e göre yetişkinlerin çoğu yedi ila sekiz buçuk saat arasında uykuya ihtiyaç duymaktadır. Eğer çok fazla uyuyor ve hala uykunuzu alamamış hissediyorsanız, bunun nedeni aşağıdakilerden biri veya birkaçı olabilir. Bu durumlarda uzman bir doktora başvurmanızı tavsiye ederiz.

1.DNA’nız Daha Fazla Uykuya İhtiyaç Duyuyor Olabilir.

Yapılan araştırmalar, genetiğin bazı insanların üzerinde ekstra uykuya ihtiyaç duymasında önemli rol oynayabileceğini ileri sürüyor. Bununla birlikte ergenlik dönemindekilerer genellikle daha uzun uyumaya eğilimlidirler ve uyanma süreleri daha uzundur. Genetiğimizle ilgili yapacak fazla bir şeyimiz olmamakla birlikte, uyuma ve uyanma saatlerimizi düzene sokarak uyku süremizi kontrol altında tutabiliriz.

2.Uyku Bozukluğu Belirtisi Olabilir.

Birden fazla uyku bozukluğu çeşidinin birinden muzdarip olabilirsiniz, bunların bir kısmı gününüze geç bir başlangıç yapmanıza neden olur. Bu uyku bozukluklarının en sık rastlanan türlerinden biri hypersomnia’dır. Uyuşukluğun yan etkisi nedeniyle uyku sarhoşluğu olarak da bilinir. Hipersomnia olan bir kişi yataktan kalkamaz ve 10 saat uyku bile bu kişiler için yeterli olmayabilir. İki ya da üç saatlik kestirmeler sonrasında bile yeniden uykuya ihtiyaç duyduklarını hissedebilirler.

3.Psikolojik Durumunuz Etkili Olabilir.

Uzun uyku, depresyonun kendini göstermesinin bir yoludur. Bir kişi yeterli veya uzun süre uyumasına rağmen kendini gün boyu uykulu hissedebilir. Yapılan araştırmalar uykusuzluk ve hipersomnia vakaları ile depresyon arasında bir bağlantı olabileceğini göstermektedir.

4.Travmatik Beyin Yaralanmaları Neden Olabilir.

Travmatik beyin yaralanmaları uzun uyku örüntülerine neden olabilir. Yapılan bir çalışma, son zamanlarda travmatik beyin yaralanmaları geçiren kişilerin genellikle sağlıklı kişilerden çok daha fazla uyuduğunu göstermiştir.

5.Uzun Süre Uykusuz Kalmak Sebep Olabilir.

Uzun süre uykusuz kalmış olmak da fazla uyumanıza neden olabilir. Yeterli uykuya rağmen sürekli yorgun hissediyorsanız, bir uzmana danışmakta fayda var. Ancak, genellikle gündüzleri tazelenmiş ve güne hazır bir vaziyette uyanıyorsanız her seferinde biraz daha fazla uyumanın bir zararı olmayacaktır.

Kaynak: huffingtonpost.com

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.