Doğru Bedensel Duruşun Püf Noktaları

10
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

Doğru bedensel duruş kazanmak; formda bir bedene sahip olmak isteyen ve ilerleyen yaşına rağmen çökmek istemeyen herkesin arzuladığı bir durum kuşkusuz. Günümüzde, özellikle hareketsiz ofis saatleri ve bilgisayar başında geçirilen zaman sebebiyle korunması günden güne zorlaşan özelliklerden biri olan sırt dikliği ve doğru bedensel duruş; boy uzunluğu, güzellik ve beraberinde gelen kendine güven gibi özelliklerin ötesinde, kas-eklem sağlığı ve doğru nefes alışverişi gibi konularda da oldukça büyük faydalara sahip.

O halde gelin, size doğru duruş kazandıracak ve bunu korumanızı sağlayacak yöntemlere birlikte göz atalım.

1. Duruşunuzu güçlendirecek egzersizler yapın.

Duruşunuzu güçlendirecek fiziksel egzersizlere zaman ayırın. Kendinizi aşırı zorlamamaya özen göstererek, günde 10 ile 20 dakika arası egzersiz yapmaya özen gösterin. Masa başı iş yapıyorsanız, her gün, sırtınızı, boynunuzu ve omuzlarınızı ısıtacak minik egzersizler yapmayı ihmal etmeyin.

2. Çalışma alanınızı düzenleyin.

Bilgisayar karşısında ve masa başında uzun saatler geçirerek çalışıyorsanız, çalışma alanınızın fiziksel duruşunuzu zedelemeyecek şekilde düzenlenmiş olmasına özen gösterin. Buradaki asıl kritik nokta, masanızın ve sandalyenizin yüksekliğinin birbiriyle orantılı olmasıdır.

calisma_alani

3. Telefon kullanımınıza dikkat edin.

Farkında olmasak da, pek çoğumuz telefonlarımızı, tabletlerimizi, dizüstü bilgisayarlarımızı kullanırken öne doğru bolca eğiliriz. Duruşunuza önemli darbeler vuran bu gibi durumlarda kaçınmak için, bilgisayarınızın ve telefonlarınızın önünüzde doğru pozisyonda ve açıda durmasına özen gösterin.

4. Doğru

nefes egzersizleri yapın.

Soluk alıp verme, hayati ve kaçınılmaz oluşunun ötesinde, hareketlerimiz ve duygularımız üzerinde de oldukça etkilidir. Diyaframınızı kullanarak doğru nefes alışverişi yapabilir, hem zihninizi açıp, hem fiziksel olarak doğru duruş kazanabilirsiniz.

nefes_egzersizi

5. Duruşunuza dikkat etmeyi alışkanlık haline getirin.

Günümüzün büyük bölümü çalışarak geçse de, duruşunuzu yalnızca çalışırken değil, araba kullanırken ve uyurken, kısacası her daim düşünün. Özellikle uyku halindeki duruşunuzla ilgili, doğru yatak ve yastık seçimiyle ilgili uzman görüşü alabilirsiniz.

dogru_durus

6. Oturma açınızı iyi ayarlayın.

Sırtınızın daha az yorulmasını ve yanlış duruş vaziyetlerine daha az düşmesini istiyorsanız, oturma şeklinize özen göstermenizde oldukça büyük fayda var. Doğru oturuş açısının, sırtınızın hafif arkaya yatık olduğu 135 derecelik açı olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

oturma_acisi

7. Fitness ile kaslarınızı eğitin.

Doğru duruşun, vücudunuz için bir alışkanlık halini almasını ve vazgeçilmez olmasını istiyorsanız, yoga, pilates, aerobik gibi fitness programlarıyla kaslarınızı bu doğrultuda eğitmeyi deneyebilirsiniz. Bunlar size ruhsal rahatlama noktasında da yardımcı olacaktır.

8. Doğru duruşun püf noktalarını aklınızdan çıkarmayın.

Temel konuyu, daha akılda kalıcı olması açısından sona bırakmakta fayda var. İlk olarak yapmanız gereken, doğru duruşun nasıl olması gerektiği konusunda fikir sahibi olmaktır. Sırtınızın dik, ayaklarınızın omuz hizasında, kalçanızın biraz önde, omuzlarınızın hafif geride olmasına özen gösterin. Hafif öne kaykılmanıza neden olacağından, elleriniz cebinizde gezmekten olabildiğince kaçının.

dogru_durus2

Hepinize kolaylıklar…

Kaynak: Bright Side

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.