Kök Çakra Nedir?

1
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

Kök Çakra Nedir?

İnsan bedenini çakralarla donatılmış büyülü bir enstrüman olarak düşünebilirsiniz. Bu çakralar, Doğu ve Uzak Doğu temelli inanışlara göre bireyin hayat enerjisini dengeleyip yaşamın dolambaçlı yollarında su gibi akıp yol almasını sağlıyor. Gelin, hayata güçlü bir şekilde tutunmanın kaynağı olarak görülen kök çakranın özelliklerini birlikte keşfedelim!

Birçok farklı kültürdeki inanışa göre insanların da tıpkı bitkiler gibi hayata kök saldığı düşünülüyor. İnsan bedeninde, dünyanın derinliklerine kök salan bir enerji merkezinin yattığına inanılıyor. Fiziksel ve ruhani varlığın temelini oluşturan bu sistem, insan vücudunun farklı noktalarında bulunan çakralarla harekete geçiyor. Kök çakra ise bu sistemin temelini oluşturuyor. Hazırsanız, vücudunuzdaki kök çakrayı keşfedeceğiniz ve güçlendirebileceğiniz bir yolculuğa çıkalım!

Healthline sitesinde yayınlanan “Root Chakra Healing: Techniques to Activate, Unblock, and Balance” isimli makaleye göre, çakra sisteminin kökeni Hindistan’a dayanıyor. Ruhani ve dini bir geleneğin parçası olan çakra sistemiyle ilgili ifadelere ise ilk olarak milattan önce (MÖ) 1500 yıllarında rastlanıyor.

Kök Çakra Nedir?

Kök Çakra Nedir?

Kök çakra, yedi ana çakradan ilki olarak kabul ediliyor. Vücuttaki enerji dengesinde önemli bir rol üstlenen bu çakra, bedeni dünyaya bağlamaya ve kişinin kendisini güvende hissetmesine yardımcı oluyor. Temel ihtiyaçları karşılama, güvenlik hissi, istikrar ve dayanıklılık duyguları kök çakranın alanına giriyor. Kök çakranın dengeli bir şekilde çalışmasının fiziksel ve duygusal sağlık için önemli olduğuna inanılıyor.

Kök Çakra’nın İsmi Nedir?

Kök çakra, Sanskritçede “Muladhara” olarak adlandırılıyor. Aynı zamanda “birinci çakra” olarak da ifade ediliyor.

Kök Çakra İnsan Vücudunda Nerede Bulunur?

Kök Çakra İnsan Vücudunda Nerede Bulunur?

Kök çakra, bel bölgesinin altında ve cinsel organların hemen üzerinde, perine bölgesinde bulunuyor. Konumu nedeniyle kök çakra bacakları, ayakları ve omurga tabanını içeren bir alanı temsil ediyor. Bulunduğu yerden dolayı kök çakranın diğer enerji merkezleriyle de yakından bağlantısı bulunuyor.

Kök Çakra Nerededir?

Kök çakra tam olarak cinsel organlarla anüs arasında konumlanıyor. 2017 yılında bir insan kadavrası üzerinde “Kök çakra neresi?” sorusuna yanıt bulmak için yapılan bir çalışmaya göre, kök çakranın pelvik boşluğundaki organları destekleyen sinir ağına karşılık gelebileceği öne sürülüyor. Konu hakkında yeterli çalışma bulunmasa da kök çakranın kuyruk sokumuyla da bağlantılı olduğu düşünülüyor.

Çakralar Nerelerde Konumlanır?

İnsan vücudunda yedi ana çakra bulunuyor. Bu çakralar omurganın tabanından başlayarak başın tepe noktasına kadar diziliyor. İnanışa göre her çakra, vücuttaki farklı bir enerji merkezini temsil ederek fiziksel, duygusal ve zihinsel dengeyi sağlıyor.

Kök Çakra Ne ile Bağlantılıdır?

Kök Çakra Ne ile Bağlantılıdır?

Kırmızı renkle ifade edilen kök çakra, güvenilirlik ve dayanıklılıkla ilişkilendirilen toprak elementiyle bağlantılı. Dolayısıyla kök çakra topraklanma yeteneğiyle de doğrudan ilişkili olarak kabul ediliyor. Topraklanma, vücuttaki enerjiyi dengeleyerek yere sağlam basmaya yardımcı oluyor. Aynı zamanda güven ve istikrar duygusunu da harekete geçiriyor.

Kök çakra, sağlam bir temel ve zihin açıklığı sağlayarak diğer çakraların denge ve uyum içinde çalışmasına katkıda bulunuyor. Doğada zaman geçirmek, topraklanma tekniklerini kullanmak ve bedensel aktiviteler yapmak kök çakranın çalışmasına yardımcı oluyor.

Kök Çakra Kapalıysa Neler Olur?

Kök Çakra Kapalıysa Neler Olur?

İnanışa göre kök çakra kapalıysa veya dengesizse vücuttaki enerji akışı engelleniyor. Bu durumda hem kök çakra doğru çalışmıyor hem de diğer çakralarla etkileşimi kopuyor. Aktarılanlara göre kök çakra tıkanması olunca insanlar korku, endişe, belirsizlik, kendi bedenine yabancılaşma gibi olumsuz hislerle sarmalanmış hissedebiliyor. Bilimsel bir dayanağı bulunmasa da kök çakranın kapalı olmasının aşağıdaki gibi bazı rahatsızlıklara da yol açtığına inanılıyor:

 • Uyku güçlüğü
 • Bağırsak sorunları
 • Kilo alma veya kaybetme
 • Zayıflayan bağışıklık sistemi
 • Yorgunluk
 • Bel, bacak, diz ve ayaklarda ağrı
 • Duygusal dengesizlik
 • Motivasyon eksikliği
 • Varoluşsal krizler

Hadi, şimdi de tüm bu rahatsızlıklara bir son vermeyi amaçlayan kök çakra nasıl açılır birlikte inceleyelim!

Kök Çakrayı Açmak için Neler Yapılmalıdır?

Kök Çakrayı Açmak için Neler Yapılmalıdır?

Kök çakra tıkanıklığının sebep olduğu olumsuz hisler ve ağrılar için kök çakranın açılabileceği ve dengeye kavuşturulabileceği yollar mevcut. Kök çakrayı açmak için öncelikle bedeni harekete geçirmek gerekiyor. Kök çakrayı dengeye kavuşturmak adına yürüyüşe çıkmak, bahçe işleriyle uğraşmak, pilates ve yoga ya da dans gibi aktivitelerin etkili olabileceği belirtiliyor.

Basit Egzersizlerle Kök Çakrayı Açma Yöntemleri

Köklerinize bağlanmanın en iyi yolu elbette ki ayaklardan geçiyor! Bir tenis topu veya küçük bir topla aşağıdaki gibi basit bir egzersiz uygulayabilirsiniz:

 • Ayağa kalkın ve topu önünüze koyun.
 • Ağırlığınızı bir ayağınıza verin, diğer ayağınızı kaldırarak topun üzerine yerleştirin.
 • Ayağınızla topa hafif bir baskı uygulayarak dairesel şekilde hareket ettirin. Ayak bileğinizi de bu ritme dahil edin.
 • Kendinizi hazır hissettiğiniz zaman aynı hareketleri diğer ayağınızla tekrarlayın.

Topraklanma Meditasyonu ile Kök Çakrayı Açma Yöntemleri

Topraklanma meditasyonu, dünyaya kök salmayı ve büyümeyi görselleştiren bir meditasyon türü.

 • Dikkatinizi pelvis tabanınızdaki kök çakranıza odaklayın.
 • En sevdiğiniz ağacın omurganızın tabanından aşağı doğru kök saldığını hayal edin.
 • Dört bir koldan toprağın içine yayıldığınızı hissederken derin derin nefes alıp verin.
 • Her nefes verişinizde sizi rahatsız eden duyguların (kaygı, belirsizlik, korku, güvensizlik, sevgisizlik vb.) köklerinizden toprağa akıp gittiğini düşünün.
 • Her nefes alışınızda bedeninizin ihtiyaç duyduğu tüm besinleri topraktan çektiğinizi hayal edin.
 • Bu varsayım ve görselleştirmeyi beş ila 10 nefes boyunca tekrarlayın.

Yürüyüş Meditasyonuyla Kök Çakra Açma Yöntemleri

Konunun uzmanlarına göre yürüyüş meditasyonu sakinleşmeye ve dünyaya bağlanmaya yardımcı oluyor.

 • Dışarıda rahat bir şekilde yürüyebileceğiniz toprak bir alan bulun.
 • Ayaklarınız yere sağlam bir şekilde basarken dünyanın üzerinde durduğunuzu hayal edin.
 • Ayaklarınızın altındaki basıncın farkına varın.
 • Ellerinizi göğsünüzün ortasına yerleştirin ve üç derin nefes alın.
 • Ellerinizi çözün ve yürümeye başlayın.
 • Yavaşça yürüyün ve her adımınızın farkında olun. Ayağınızın toprağa nasıl çarptığını hissedin.
 • Her yeni adımda dünyadan enerji çektiğinizi hissederek derin bir nefes alın.
 • Yürürken “Ben buraya aitim.” ya da “Evimdeyim.” gibi olumlama cümleleri söyleyin.
 • Enerjinizde bir değişim hissedene kadar yürüyüş meditasyonuna devam edin.

Ritüeller ile Kök Çakra Açma Yöntemleri

Budist inanışlarına göre kök çakrayı açmak için kullanabileceğiniz bazı ritüeller de bulunuyor. Üstelik bu ritüeller son derece basit. Mesela renklerin gücünden faydalanabilirsiniz. Kırmızı kök çakranın rengi olduğu için inanışa göre, yalnızca kırmızı bir kıyafet giymek bile kök çakrayı harekete geçirmeye yardımcı olabiliyor. Kırmızı bir elbise veya fular kullanmanın yanı sıra kırmızı bir ruj da sürebilirsiniz.

Bir diğer ritüel olarak kristalleri ve olumlama cümlelerini kullanabilirsiniz. Her bir çakrayı destekleyen kristaller mevcut ancak tüm kristaller topraktan geldiği için kök çakrayı destekleme konusunda daha güçlü birer araç oldukları düşünülüyor. Aşağıdaki kristalleri bedeninizde kullanabileceğiniz gibi evinize de yerleştirebilirsiniz.

 • Lal taşı ve hematit: Bu taşların vücudun enerjisini toprakladığına inanılıyor.
 • Siyah turmalin: Enerjiyi koruduğu ve negatif titreşimleri temizlediği belirtiliyor.
 • Yakut ve kırmızı jasper taşı: Bu taşların da toprak elementiyle bağlantılı olduğuna inanılıyor.

Son olarak kök çakrayı açmak ve dengeye kavuşturmak için olumlama cümlelerini de sık sık kullanmalısınız. Örneğin; “Güvendeyim.”, “Bedenimde evimdeyim.” ya da “Dünya beni destekliyor ve besliyor.” gibi olumlama cümlelerini hem meditasyonlar sırasında hem de günlük işleriniz arasında tekrarlayabilirsiniz. Bu ritüellerin hepsini yürüyüş, meditasyon veya egzersizlerle birleştirebilirsiniz.

Kök çakranın varlığını destekleyen bilimsel kanıtlar olmasa da kök çakra çalışmasıyla bedeninizi ve zihninizi rahatlatabilir, kendinizi güvende ve hayata kök salmış hissedebilirsiniz. Denemeye değer, ne dersiniz?

*Bu sayfadaki hiçbir bilgi sağlık tavsiyesi niteliği taşımamakta olup sadece bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynaklar;

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.