Liste Yapmanın Üç Önemli Faydası!

1
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

YAŞAM - Liste YapmakListe deyince hepimizin aklına sadece alışveriş ve diyet listeleri geliyor, ancak biz kendiniz için, hayatınızı programlamak için kullanabileceğiniz listelerden bahsedeceğiz.

1. Yazmak Unutmamanızı Sağlar

Yapacağınız şeyleri bir kenara yazmak, okulda ders notu tutmaya benzer. Okulda ders dinlerken dinlediğiniz bilgiyi özümseyip kendinizin anlayacağı şekilde not alırdınız değil mi? İşte yapacağınız işleri yazmak da aynı işlevi görüyor. Yapılacak alışverişler, çocukların okulları ile ilgili işler, kendi işinizle ilgili bitirmeniz gereken raporlar, tablolar, bunların her birini alt alta yazarak, hem unutmanızı engelleyebilir, hem de işler arasında bir öncelik sıralaması oluşturabilirsiniz. Beyin, üzerinde durduğunuz konuları saklar, yaptığınız liste gözünüzün önünde olmadığında bile hatırlayacaksınız. Denemesi bedava 🙂

2. Planlama Soyut Hayalleri Somut İşlere Dönüştürür

Pek çok insan için çalışırken amaç saat saat, gün gün kendini meşgul etmek değil, büyük resme bakarak, esas işin bitip bitmediğini görebilmektir. Bazı işlerin bitmesi uzun vakit alır. Ve bu yüzden esas ilerlemeyi göremezsiniz. Ancak liste yaparsanız ulaştığınız küçük hedeflerin büyük hedefin içinde ne kadar yer kapladığını görebilir, önünüzdeki yolun uzunluğunu veya kısalığını ölçebilirsiniz.

3. Önünüzdeki Küçük Engelleri Görmenize Yardımcı Olur

Listelerin bir avantajı da farklı kulvarlarda önünüze çıkan engelleri açık bir şekilde önünüze sermesidir. Esas işin bitmesinde önünüzdeki engel daha ufak işler mi, yoksa sizi tıkayan şey müdürünüzün verdiği ekstradan görevler mi? Yoksa ev işleriyle birlikte yürütmeniz mi önünü kesiyor? Listede esas amaçlarınızı en üste, yarım kalanları bir tarafa, daha küçük görevleri de alt tarafına sıralarsanız, yanına atacağınız sizin anlayabileceğiniz artı, eksi, ok, tik gibi işaretlerle sizi neyin yavaşlattığını ve engellediğini görebilir, buna göre strateji değiştirebilirsiniz.

Liste yapmanın bir avantajı da erteleme hastalığına sahip olanlar içindir. Erteleyiciler, bir görevi erteleme adına bir diğerini tamamlamalarıyla biliniyor. Eğer bu şekilde çalışmaya alıştıysanız liste yapmak neyi ertelediğinizi, neyi bunun yerine tamamladığınızı görebilmenize yardımcı olur.

Kaynak: Fast Company

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.