SONBAHAR VE KIŞ YORGUNLUĞUNDAN KURTULMA YOLLARI

4
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

SONBAHAR VE KIŞIN NEDEN YORGUN HİSSEDERİZ

Sonbahar ve kışın başlamasıyla kendinizi yorgun, moralsiz ve düşük enerjili hissediyorsanız yalnız değilsiniz. Gün ışığının azalması vücudunuzun daha az duygu durum hormonu üretmesine neden olur. Peki bu duygu durumlarını aşmak için ne yapmalı? Gelin birlikte göz atalım! 😉

1- En sevdiğiniz şarkıyı dinleyin

Müzik, ruh halinizi geliştirmeye yardımcı olur. Yapılan çalışmalar, müziğin iyi hissetmemize neden olan hormon, serotoninin üretimi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabileceğini göstermiştir. Peki bu gibi durumlarda Jack Johnson’ın bazı şarkılarını dinlemeye ne dersiniz? Play tuşuna dokunup gözlerinizi kapatın ve tatilde olduğunuzu hayal edin.

2- Güneş ışığını hissedin

Bu zaman diliminde güneş ışığından olabildiğince faydalanmak özellikle önemlidir. Güneşli bir günde gece geç saatlere kadar çalışmanız gerekiyorsa veya günümüz şartlarında evden çalışıyorsanız en azından öğle yemeği saatlerinde bahçenize çıkabilir ya da balkonunuzda yemeğinizi yiyebilirsiniz. Güneşli, temiz havanın iyi geldiğini göreceksiniz. Ayrıca güneşli hava fazladan D vitamini almanıza da yardımcı olacaktır. Ancak güneş ışığının olmadığı günlerde doktorunuza danışarak D vitaminini takviyelerinizi almaya çalışabilirsiniz.

3- Yeterince sıvı tüketin

Yaz aylarında sıvı tüketimine çok dikkat ediyoruz fakat aynı özeni havalar serinlediğinde maalesef göstermiyoruz. Az su içmek metabolizmanızı yavaşlatabilir bununla birlikte de yorgun hissetmenizi sağlayabilir. Ayrıca yeterli miktarda sıvı tüketmediğinizde cildiniz yaz mevsiminde olduğundan daha kuru olacaktır. Bu bile başlı başına fazladan su tüketmek için yeterli bir sebep. Vücudunuz bunun için size teşekkür edecektir.

4- Uyku Düzeninizi Yeniden Ayarlayın

Yaz aylarında daha enerjik olmamız ve günlerin uzamasıyla da beraber geç yatma alışkanlığı edindik. Şimdi ise normal uyku programımıza geri dönme, daha erken yatma ve yedi ila dokuz saat uyumaya geçme zamanı. İyi uykular.

5- Egzersizlerinizi aksatmayın

Havalar sıcakken oldukça motive bir şekilde yaptığınız antrenmanınızı havalar soğuduğu için yapmakta zorlanıyor musunuz? Bunun zor olduğunu biliyoruz ancak evinizde yapıyor olsanız bile antrenmanlarınıza bağlı kalmaya çalışın. Egzersiz kan akışınızı hızlandıracağı için size enerji artışı da sağlayacaktır.

6- Beslenme alışkanlığınızı güncelleyin

Sonbahar ve kış aylarında formda ve dinç kalmak istiyorsanız diyetinizi ya da yeme düzeninizi buna göre ayarlamanız oldukça önemlidir. Bağışıklık sisteminizi güçlendiren ve vitamin bakımından zengin mevsimsel yemeklere odaklanın. Listenizde mutlaka yumurta, kabak, turp, vahşi balık (somon, ringa balığı, alabalık) ve mantarlar olsun.

Kaynak:
www.independent.co.uk
www.nhs.uk

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.