Stresten Kurtulmanın Yolları!

14
Facebook'ta Paylaş x icon x icon Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

Yasam - Stresle Basa Cikma YollariTelefonun alarmıyla uyandın ve günün ilk stresi çalan telefonu aramakla, yatakta dört dönerek geçmekle başladı. Ya da çocukları uyandırdın, onları servise bindirdin ve döndüğünde evin anahtarını içeride unuttuğunu fark ettin…

İşte böylesi anlarla başlayan ve birbirini takip eden birçok olumsuzluk, o günü stresten kâbus gibi geçirmene neden olabilir. Bazen de yalnızca bir şeye takılıp kalarak, bir gününü çöpe atılmış gibi hissedersin. Böylesi anlarda, birçok işi yarına erteleyebilir, diğer günün bugünden daha kötü geçmesine neden olabilirsin. İşte tüm bunları sorun haline getirmemek için aşağıdaki yöntemleri uygulamakta fayda var…

  1. Bazı durumların stres yaratacağını önceden kabul ederek, onunla daha kolay başa çıkabilirsin.
  2. Spor yapmak, stresli durumlara karşı kendini daha güçlü hissetmene neden olacak, böylelikle stresi daha kolay yenebileceksin!
  3. Planlı olmak, işleri öncelik sırasına koymak, iş stresini azaltmak için en pratik çözümdür.
  4. Sevmediğin işleri yapmak yerine, evde iş paylaşımı yaparak, herkesin ilgi ve zevklerine göre iş dağılımı yapabilirsin.
  5. Alternatifler bulundur; sürekli evin anahtarını içerde unutuyorsan ve bu sende stres yapıyorsa, yedek bir anahtar yaptırabilirsin.
  6. En iyisini, en mükemmelini aramak yerine, seni en mutlu eden şeyleri yapabilirsin.
  7. Bekletilmek sende stres yapıyor ve bu durumdan hiç hoşlanmıyorsan, bu süreçte kitap okuyabilir, uzun süredir görüşmediğin bir arkadaşınla telefonda sohbet edebilirsin.
  8. Yoğun trafikte stres yapıyorsan eğer, toplu taşıma araçları bunun için daha iyi bir çözüm olabilir.
  9. Ana öğünde ne yemek yapacağına karar vermekte zorlanıyor ve stres yapıyorsan, internet bunun için oldukça büyük bir kaynak. Sağlıklı gıdaları tüketmen şartıyla tabii 🙂
  10. Yalnızca stres sonrası derin bir “oh” çekmek yerine, stresli anlarda da nefes egzersizleri yaparak daha kolay ve hızlı sakinleşebilirsin.

Facebook'ta Paylaş x icon x icon Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.