Kendinize Daha Verimli Bir Çalışma Ortamı Yaratın

7
Facebook'ta Paylaş x icon x icon Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

KENDİNİZE DAHA VERİMLİ BİR ÇALIŞMA ORTAMI YARATIN

Motive edici ve daha verimli bir çalışma ortamı yaratmak kolay gibi görünse de aslında bu ortamı sağlayabilmek için düşünülmesi gereken pek çok detay vardır. Ortamda bulunan ışığın, renklerin ve hatta ses yoğunluğunun bile motivasyonda ve verimlilikte önemli etkenler olduğu kanıtlanmış bir gerçek. Bu sebeple, çoğu zaman verimli bir çalışma alanı yaratabilmek için kişisel tercih ve zevkleri bir kenara bırakmamız gerekebilir. Peki tüm bunları göz önünde bulundurarak kendimize daha verimli bir çalışma ortamını nasıl yaratabiliriz?

Çalışma Ortamınızın Aydınlık Olmasına Özen Gösterin

Bulunduğunuz ortamının ışığı, çalışma performansınızı doğrudan etkileyen faktörlerden biridir. Çalışma ortamınızın iyi aydınlatılmaması ve nispeten karanlık bir ortamda bulunmanız, konsantre olmanızı zorlaştırırken aynı zamanda performansınızı da olumsuz yönde etkiler.Özellikle gündüzleri çalışma alanınızı pencereye yakın ve güneş ışığından faydalanabileceğiniz ferah bir noktaya taşıyarak kendinize verimli bir ortam yaratabilirsiniz. Akşam vakitlerinde ise tavan aydınlatmasının yanı sıra çalışma lambalarından da faydalanarak konsantrasyonunuzu artırabilir ve ihtiyacınız olan verimli ortamı sağlayabilirsiniz.

Bitkilerin Enerjisinden Faydalanın

Bir çoğumuz dışarı açılabilir pencereleri olmayan plazalarda çalışıyoruz. Hepimizin malumu, onlarca kişinin çalıştığı kapalı ortamdaki hava dışarıdaki havaya göre daha kirlidir. Tabii bunlara kullandığımız elektronik aletlerin, ortam temizliğinde kullanılan kimyasalların ve halı ya da kaplama gibi yer döşemelerinin neden olduğu kirliliği de eklersek durum tehlikeli bir hal alabilir. Bu yüzden bulunduğunuz ortamda bitkilere mutlaka yer verin. Bitkilerin havayı temizleme konusundaki etkisini bilmeyenimiz yoktur. Ayrıca bu etki sadece karbondioksit temizliğiyle de sınırlı değil, bazı bitkilerin radyasyonu emdiği de bilinmektedir.

Çalışma Masanızın Yüksekliğini Kendiniz Ayarlayın

Gerek sınıf ortamında ders çalışırken gerekse de ofis ortamında çalışırken içinde bulunduğumuz çalışma şartlarının verimliliğe etkisi büyüktür. Alanın büyüklüğü, rengi, ışığı gibi diğer etkenlerle birlikte oturduğumuz sandalyenin ve çalıştığımız masanın yüksekliğini bile göz önünde bulundurmamız gerekir. Ofiste geçirdiğimiz sürenin ortalama 8 saat olduğunu düşünürsek, hareketsizlik ve yanlış oturma şekli ciddi bir tehdit haline dönüşebilir. Belli aralıklarla ayağa kalkıp hareket etmenin ve masanızın yüksekliğini sandalyeniz aracılığı ile ayarlayıp fiziksel durumunuza uygun açılarda çalışmanın oldukça faydasını görebilirsiniz.

Düzenli Çalışmaya Gayret Edin

İşe ilk olarak kendinizden başlayın. Nasıl mı? Masanızdaki dağınıklıklardan ivedilikle kurtulun! Dağınıklık, çalışma ortamınızda verimsizliğe neden olabilecek etkenlerin başında gelmektedir. Bu sebeple, gün sonunda ya da güne başlarken kendinize yalnızca birkaç dakika ayırıp masanızı, çekmecelerinizi düzenlemeye çalışın. Ortamdaki göz yoran, dikkat dağıtan unsurları azaltın. Unutmayın, neredeyse tüm global firmaların dünyanın çeşitli yerlerindeki ofislerinin ortak bir özelliği vardır: Sadelik.

Kaynak: medium
thespruce

Facebook'ta Paylaş x icon x icon Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.