Nasıl İp Atlanır? Faydaları Nelerdir?

31
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

Nasıl İp Atlanır? Faydaları Nelerdir?

Vücudu forma sokma ve vücut dengesini geliştirme konusunda son derece önemli bir egzersiz olan ip atlama, tek başına bir spor hareketi olabileceği gibi tamamlayıcı bir antrenman da olabiliyor. Peki, ip nasıl atlanır? İp atlamak insan vücuduna ne gibi faydalar sağlar? Gelin, birlikte keşfedelim!

Tek bir ekipmanla etkili bir spor deneyimi yapmayı mümkün hale getiren ip atlama, kalori yakmanın yanı sıra dayanıklılık ve güç oluşturmak için de son derece işlevsel bir seçenek sunuyor. Evde, sokakta, parkta ve aklınıza gelebilecek pek çok alanda yapabileceğiniz bu fiziksel aktivite, biraz pratiklik kazanınca benzersiz bir kardiyoya dönüşebiliyor. Üstelik diğer pek çok spor hareketine göre çok daha basit ve pratik bir uygulamayla… O halde nasıl ip atlanır öğrenmeye ve ip atlamanın faydalarıyla ilgili bilgi sahibi olmaya ne dersiniz? Hadi başlayalım!

İp Nasıl Atlanır?

İp Nasıl Atlanır?

Öncelikle ip atlamak için temel esneme ve ısınma hareketleri yapmalısınız. Ardından ipi boyunuza ve kolunuza göre ayarlamalısınız. Bunun için bacaklarınızı omuz hizasında açarak iki ayağınızla ipe tam orta noktasından basabilir ve yukarı doğru hafifçe çekerek ipin uzunluğunu kontrol edebilirsiniz. İdeal boy için ipin tutma yerlerinin koltuk altınızı geçmemesi öneriliyor. İp boyunu ayarladıktan sonra ilk aşama için temel atlama yapmayı tercih edebilirsiniz.

İp atlamak için sırtınızı ve boynunuzu dik tutun ve kollarınızı yandayken dirseklerinizden kırarak ayaklarınızı yerden kesin. Bu şekilde ipi üstünüzden ve altınızdan geçirmelisiniz. Bu noktada en önemli detay, ipi çevirmek için gücü dirseklerinizden değil bileklerinizden almanız. Aksi halde kollarınız hızlı bir şekilde yorulabilir ve kondisyonunuz verimsiz hale gelebilir. İp atlamaya başladıktan sonra başta ağır bir tempo tercih ederek hareketi benimseyebilirsiniz. Alıştıkça temponuzu artırabilir, hatta ip atlama becerinize göre bazı stilize hareketler ekleyebilirsiniz.

İp Atlamanın Faydaları Nelerdir?

İp Atlamanın Faydaları Nelerdir?

İp Atlama Egzersizinin İnsan Sağlığı Üzerine Etkilerinin İncelenmesi isimli araştırmaya göre ip atlamanın faydaları şu şekilde sıralanıyor:

 • İp atlamak vücudun tamamının çalışmasına olanak tanıyor.
 • El-ayak koordinasyonu sağlıyor ve beynin iki yarısını da eş zamanlı çalıştırıyor.
 • İp atlamak bacakların sıkılaşmasına, kalçanın dikleşmesine ve vücudun forma girme sürecini desteklemeye yardımcı oluyor.
 • İp atlama aktiviyesi zihni dinginleştirmek için iyi bir seçenek olarak görülüyor.
 • Düzenli şekilde ip atlamak yağ yakımı yapmaya yardımcı oluyor.
 • İp atlama egzersizi aerobik ve anaerobik gücü ve kapasiteyi geliştirmeye katkı sağlıyor.
 • Baldırlar, kollar, omuzlar ve hatta karın kaslarını güçlendirmeye yardımcı oluyor.

İp Atlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İp Atlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • İp atlamaya karar verdiyseniz öncelikle ip seçimini doğru yapmalı ve atlamadan önce ipin boyunu kendinize göre en iyi şekilde ayarlamalısınız.
 • İp atlarken konforlu hissedeceğiniz spor kıyafetleri tercih etmeye özen göstermeli, çok bol ve uzun kıyafetler giymemelisiniz.
 • İp atlarken ayaklarınızı rahat hissettirecek esneyebilen ayakkabılar giyerek bu deneyimi daha etkili hale getirebilirsiniz.
 • İp atlarken zemin seçimine dikkat etmelisiniz. Çok sert veya çok yumuşak zemin tercih etmemeye özen gösterebilirsiniz.
 • İp atlamaya başlamadan önce vücudunuzu hazırlamalısınız. Bunun için spor öncesi ısınma hareketleri uygulayabilirsiniz.
 • İp atlarken kollarınızı değil bileklerinizi çevirmelisiniz.
 • İp atlarken ayak parmak uçlarınızı sıçramak için kullanmalı ve topuklarınızı zemine değdirmemeye çalışmalısınız.
 • İp atlarken duruşunuzu bozmamaya dikkat etmelisiniz. Sürekli dik durmalı ve karşıya bakmalısınız.
 • Herhangi bir düşme veya takılma durumu yaşanmaması için zamanlama ve senkronizasyona önem vermelisiniz.
 • İp atlama deneyiminizi daha etkili hale getirmek için spor sonrası yapılması gerekenler hakkında bilgi alabilirsiniz.

İp Atlamak Zayıflatır mı?

İp Atlamak Zayıflatır mı?

Pek çok kaynakta ip atlamanın zayıflama ve vücudu forma sokma sürecine destek olabileceği paylaşılıyor. Düzenli olarak ip atlayarak yağ yakımını hızlandırmanın mümkün olabileceği aktarılıyor.

İp Atlamak Ortalama Kaç Kalori Yaktırır?

İp Atlamak Ortalama Kaç Kalori Yaktırır?

İp atlama egzersizinin insan üzerindeki etkileri üzerine yapılan bir araştırmaya göre, ip atlama egzersiziyle çalışma şiddetine göre 1 dakikada 10 ila 16 kalori yakabilmek mümkün oluyor. Bu da saatte 600 ila 960 kalori yakmak anlamına geliyor. Bununla birlikte fiziksel aktiviteleri değerlendiren bir kurum olan Compendium of Physical Activities, 10 dakika boyunca ip atlamanın bin 500 metre koşmakla aynı kalori miktarını yaktırdığını belirtiyor.

Gelişmiş Yoluyla Yeni Başlayanlar İçin 9 İp Atlama Püf Noktası adlı makalede, ip atlama becerilerinin gelişmesinin egzersizin yoğunluğunu artırmakla kalmayacağı, aynı zamanda koordinasyonun ve hızın gelişeceği ve bu sayede kalori yakma miktarının da artacağı ifade ediliyor.

İp Atlama Egzersizinin İnsan Sağlığı Üzerine Etkilerinin İncelenmesi isimli tezde, doktor Kenneth Cooper’ın ip atlamanın kardiyovasküler etkileri üzerine yaptığı araştırmanın bulguları şu şekilde paylaşılıyor:


1 dakikada 120 devirle 10 dakika boyunca ip atlamak:

 • 6 dakikada 2 mil (3218 m) bisiklet sürmeye,
 • 12 dakika boyunca yüzmeye,
 • 2 set tenis oynamaya,
 • 12 dakika içinde yaklaşık 1600 metre koşmaya,
 • 20 dakika hentbol oynamaya,
 • 30 dakika boyunca jogging (yavaş tempolu koşu) yapmaya eş değer.

Hayatınıza kolay egzersizleri dahil etmeyi planlıyorsanız, “El Yayı Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?” içeriğimize de göz atabilirsiniz!

*Bu sayfada yer alan bilgiler tavsiye, uyarı veya teşvik niteliği taşımamakta olup sadece bilgilendirme amaçlıdır. İp atlamaya başlamadan önce mutlaka hekiminize danışmalı ve kişisel antrenörünüzün size özel hazırladığı programları uygulamalısınız.

Kaynaklar;

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.