Düzenli Olarak Bisiklete Binmek İçin 10 Harika Neden!

11
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

duzenli_bisikletFormda kalmak, gideceğiniz yere varmak ya da çevreci bir yaklaşım benimsemek… Bisiklet sahibi olmanın ve düzenli olarak pedal çevirmenin, hayatta alacağınız en doğru kararlardan biri olacağına şüphe yok.

İkna olmak için bu kadarı size yeterli gelmediyse, aşağıda sıraladığımız, bisiklet sahibi olmanın farklı açılardan faydalarına göz atmadan geçmeyin.

1. Daha deliksiz uyursunuz.

Düzenli bisiklet kullanımı, başlarda zorlayıcı olsa da sonraları size daha sağlıklı uykular bahşeder. Stanford Üniversitesi’nde kronik uyku sorunu yaşayan hastalar üzerinde yapılan araştırmalar, gün aşırı 20 – 30 dakikalık bisiklet sürüşünün, uykuya dalma sürelerini yarıya indirirken, uyku sürelerini ortalama bir saat uzattığını göstermiştir. Uzmanlar bunun temel sebebinin düzenli olarak alınan güneş ışığının ve azalan stresin hormonlar üstündeki düzenleyici etkisi olduğunu söylemektedir.

2. Zihniniz kuvvetlenir.

Illinois Üniversitesi araştırmacılarının bulgularına göre, pedal çevirmek, beyne kan ve oksijen akışını hızlandırarak, beynin hafızadan sorumlu olan bölgesi hipokampus’ta yeni hücrelerin oluşumunu sağlar.

3. Hastalıklarla daha iyi savaşırsınız.

Hafif fiziksel egzersizlerin bağışıklık hücrelerinin daha aktif çalışmasını sağladığını söyleyen araştırmacılar, bisiklet sürmenin vücudun hastalıklarla savaşında daha güçlü olmasını sağladığını belirtiyorlar.

4. Kalbiniz daha sağlıklı çalışır.

Purdue Üniversitesi’nden araştırmacıların çalışmalarına göre, düzenli bisiklet kullanımı, kalp krizi riskini %50 oranlarında azaltabilir. Yani kalbinize daha iyi bakmanın en eğlenceli yolu, pedal çevirmekten geçer.

5. Kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Kilolardan kurtulmak için çeşitli yollar mevcut ancak bisiklet sürmek gibi, aynı anda hem eğlenip, hem gezip, hem kilo vererek formda kalabileceğiniz başka bir yol yok. Başlarda zorlansanız da düzenli bisiklet kullanma alışkanlığından vazgeçmeyin. Etkisini kısa sürede hissedeceksiniz.

6. Dünyayı kurtarabilirsiniz.

20 adet bisiklet, tek bir otomobilin kapladığı yere sığarken, bir bisikleti üretmekte kullanılan materyal ve enerji, bir arabada kullanılanın yaklaşık %5’idir. Üstüne üstlük bisikletin atık üretimi sıfırdır.

7. Yeni arkadaşlar edinirsiniz.

Harvard Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan 9 yıllık geniş çaplı bir araştırmaya göre, daha fazla arkadaşa sahip olmak, ortalama yaşam süresini uzatmada hayli etkili olabilir. Bisiklet sürerken, sizinle ortak ilgi alanları olan insanlarla tanışabilir, sosyalleşerek formunuza da katkıda bulabilirsiniz.

8. Daha yaratıcı olursunuz.

Beyne giden oksijen akışının artışı sonucu harekete geçen nöronlar, yaratıcılığınızı arttırır ve farklı bakış açıları kazanmanızı sağlar. Sanatçıların düzenli egzersiz seanslarıyla yaratıcı süreçlerine katkı sağlamaya çalıştıkları bilinmektedir.

9. Daha genç görünürsünüz.

Düzenli bisiklet kullanımının yarattığı kan dolaşımı, oksijenin ve besin elementlerinin deri hücrelerine daha etkili dağıtılmasını ve toksinlerin vücuttan daha sağlıklı atılmasını sağlar.

10. Yorgunluğunuzu atarsınız.

Saçma görünüyor değil mi? Ancak değil. Bilimsel araştırmalar, kısa süreli de olsa fiziksel aktivitenin oldukça etkili bir uyandırıcı etki yaptığını ve zor da gelse yorgunluk anlarında egzersizi gerçekleştirmenin vücudun yorgunluğunu geride bırakmada daha etkili olduğunu göstermektedir.

 

Kaynak: Bike Radar

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.