Koşarken Yorulmamak İçin 4 İpucu!

37
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

shutterstock_255001651-1024x681Koşuyu hayatınıza yeni soktuysanız, bilirsiniz; bazı günler dakikalar geçmek bilmez, her gün olduğundan biraz daha fazla yorulursunuz, kesin dört kilometre bitmiştir diye düşünürken bir de bakarsınız daha üç kilometre bile olmamış ve birazdan ilk bulduğunuz yere oturmak istersiniz. Merak etmeyin, yalnız değilsiniz! Spor eğitmeni Joe Holder, bu tür durumları yaşamanızdaki potansiyel neden ve çözümleri anlatıyor:

1. Yeterince Isınmamışsınız

Pek çok insan koşmaya başlamadan önce ısınmak gerektiğini dikkate almaz. Aslında vücudunuzu ve beyninizi koşuya hazırlamanız için muhakkak ısınmanız gerekiyor. Koşuya başlamadan önce kısa bir yürüyüş yapıp, esneme hareketlerinden sonra koşuya geçmelisiniz.

2. Hep Aynı Kilometrede Koşuyorsunuz

Eğer hep aynı uzaklığı aynı zamanda koşuyorsanız, vücudunuz buna hızla adapte oluyor. Zaman zaman hızınızı artırmak, parkurunuzu değiştirmek, daha uzun süre koşmak bunun önüne geçebilmek için yapabilecekleriniz arasında. Üstelik bu şekilde koşarsanız alacağınız fayda da artacaktır.

3. Dinlenmeyi İhmal Ediyorsunuz

Egzersiz kadar önemli olan şeylerden biri de dinlenmek. Araştırmalara göre egzersiz, koşuların arasına 48 saat koymak ve bu süre içerisinde protein tüketmek kasların güçlenmesine yardımcı oluyor. Eğer ara vermek istemiyorsanız 48 saat içerisinde yoga, hafif yürüyüş gibi daha az yorulacağınız türden egzersizlere yönelebilirsiniz. Ancak ağır egzersiz ve koşuya ara vermeli, bu tür egzersizleri belli bir düzene göre yapmalısınız. Ayrıca bu, psikolojik olarak da daha faydalı.

4. Vücudunuzu Dinlemiyorsunuz

Bazen vücudunuzu dinlemekte fayda var. Belki de gerçekten yorgunsunuz ve vücudunuz bunu size söylemeye çalışıyor olabilir. Bunu kabul edip, kendinize çok yüklenmemelisiniz. Spor da beslenme gibi ancak yaptığınız şeyden zevk alıyorsanız yararlı. Vücudunuz size bana izin ver diyebilir, onu dinleyin…

Kaynak: M2

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.