Sabahları Spor Yapmanın Faydaları

34
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

Sabahları Spor Yapmanın Faydaları

Kimi insanlar spor yapmamak için bahanelerin arkasına saklanırken, kimileri ise spor aktiviteleri için en verimli saati bulmaya çalışıyor. Peki, sizce sabah sporu mu faydalı; yoksa akşam yapılan mı?

Söz konusu spor olunca birçok soru akıllarda yavaşça ip atlamaya başlıyor. Bunlardan biri de şu: Günlük egzersizleri sabah mı yapmak gerekiyor yoksa akşam yapmak daha mı iyi? Esasında sabah veya akşam yapılan egzersizlerin tümü vücuda çeşitli faydalar sağlıyor. Bu faydaları göz önünde bulundurarak içinde bulunduğunuz koşullara göre tercih yapabilirsiniz. Ancak biz size şimdilik sabah sporunun faydalarından söz edeceğiz!

Sabah Spor Yapma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Sabah Spor Yapma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Birçok kişi sabahları kalkıp spor yapacak vakti bulamayabiliyor. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan kişiler trafik nedeniyle iş saatinden çok daha erken uyanmak zorunda kalıyor. Ancak sabah sporu hayatı düzenlemeye, kişinin kendisini daha iyi hissetmesine ve yorgunluğu azaltmaya katkı sağlıyor. The New York Times’ta yayınlanan online bir makaleye göre, erken uyanmanın zorluğuna rağmen egzersiz yapmak için sabah saatleri daha ideal kabul ediliyor.

İş, okul veya evle ilgili diğer sorumlulukların henüz başlamadığı sabah saatlerinde zihin her zamankinden daha boş ve berrak oluyor. Bu sayede insanlar yapacakları egzersize daha iyi odaklanabiliyor. Aynı zamanda mail, telefon veya mesajlarla spor rutini kesintiye uğramıyor. Bilhassa kalabalık şehirlerde, günün ilk saatleri havanın en temiz olduğu zaman dilimi oluyor. Bu nedenle sabah saatleri açık hava sporu yapanlar için en ideal zamanlar arasında yer alıyor. Sabah spor yapma alışkanlığı kazanmak için aşağıdaki adımları inceleyebilirsiniz:

  • Vücuttaki hemen her hücre yaklaşık 24 saat süren günlük bir ritimle çalışıyor. Bu döngü ne zaman uyuyacağınıza ve ne zaman uyanacağınıza karar veriyor. Alarmınızı bir anda sabah 8’den 6’ya çekmek vücudunuzun zorlanmasına neden olabilir. Bu nedenle vücudunuzun döngüsünü sabah sporuna yavaş yavaş hazırlamanız gerekiyor.
  • Normal şartlarda gece 12’de uyuyorsanız ilk gün 11:45’te uyumayı ve sabah 15 dakika erken uyanmayı deneyebilirsiniz. Bu alıştırma rutiniyle birlikte her zamankinden daha erken uyanmakta herhangi bir sıkıntı çekmeyeceksiniz.
  • Sabah sporuna yürüyüş gibi basit bir egzersizle başlayabilirsiniz. Vücudunuz bu tempoya alıştıktan sonra egzersiz yoğunluğunu artırabilirsiniz.

Sabah sporu alışkanlığı kazanabilmek için yavaş yavaş ilerlemeniz gerekiyor. Öncelikle yapacağınız her yeni değişikliğe vücudunuzu alıştırmalısınız.

Sabah Spor Yapmanın Vücuda Etkileri Nelerdir?

Sabah Spor Yapmanın Vücuda Etkileri Nelerdir?

Healthline adlı global sağlık platformunda yayınlanan bir makaleye göre, sabah saatlerinde egzersiz yapmak vücuttaki yorgunluk ve bitkinlik hissini azaltmaya yardımcı oluyor. Sabahları spor yapan insanların günün geri kalan zamanında da kendilerini daha dinç hissetmesi mümkün oluyor.

Güne ilk iş olarak arabaya veya toplu taşıma aracına binmeden başlamak vücudun daha fazla oksijen almasına ve kan dolaşımını düzenlemesine yardımcı oluyor. Vücut sabah saatlerinde kazandığı enerjiyi yoğun bir günün üstesinden gelmek için kullanabiliyor.

Sabah Spor Yapmak İnsanı Psikolojik Olarak Nasıl Etkiler?

Sabah Spor Yapmak İnsanı Psikolojik Olarak Nasıl Etkiler?

Healthline’da yayınlanan kaynağa göre sabahları düzenli olarak spor yapmak, vücudun biyolojik fonksiyonlarını düzenleyerek dengeli uyumaya ve sporu alışkanlık haline getirmeye yardımcı oluyor. Kaliteli bir uyku düzeni vücuttaki stres seviyesini de kontrol altına almayı sağlıyor. Bu sayede insanlar kendilerini daha sakin, dingin ve huzurlu hissedebiliyor. Sabah egzersizleri bu yönüyle güne olumlu bir şekilde başlamaya yardımcı oluyor. Bu da gün içinde karşı karşıya kalınan tüm olaylara daha iyimser bir pencereden bakılmasını sağlıyor.

Sabahları düzenli bir spor rutinine sahip olmak başarı hissini de artırıyor. Kendini daha başarılı hisseden insanların öz güveninde de iyileşmeler oluyor. Ayrıca sabah spor yapmak akşam saatlerindeki yoğunluğu azaltarak kendinize zaman tanımanızı da sağlayabilir.

Sabah Sporunun Fiziksel Faydaları Nelerdir?

Sabah Sporunun Fiziksel Faydaları Nelerdir?

Healthline’ın kaynağına göre, sabah egzersizleri kondisyonu geliştirmeyi ve daha kolay kilo vermeyi sağlıyor. 2015 yılında 10 genç yetişkin üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, sabah saatlerinde yapılan egzersizlerde yağ yakımının daha yüksek olduğu tespit edilmiş. Medicine & Science in Sports & Exercise dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre ise sabahları 45 dakika tempolu yürüyüş yapan kişilerin günün geri kalanında daha fazla fiziksel aktivite yaptığı belirtiliyor. Dolayısıyla sabah saatlerinde spor yapmak daha aktif bir yaşam tarzını benimsemeyi sağlıyor.

Sabah Sporu Öncesinde Beslenme

Sabah Sporu Öncesinde Beslenme

Healthline’daki kaynağa göre egzersizden önce kan şekerini dengelemek büyük önem taşıyor. Aksi takdirde vücut antrenman sırasında zorlanabiliyor. Bu nedenle spor öncesinde beslenmeye özen göstermek gerekiyor. Sabah sporuna başlamadan en az bir saat önce karbonhidrat ve protein açısından zengin bir kahvaltı yapabilirsiniz.


Aç Karnına Sabah Sporu Yapılır mı?

Aç karnına spor yapmak vücudun daha fazla yağ yakmasını sağladığı için birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Fakat bu durum diğer yandan kan şekeri dengesini de bozabiliyor. Bu da vücudun kendisini yorgun ve bitkin hissetmesine, egzersizi tamamlayacak gücü bulamamasına yol açabiliyor. Bu nedenle aç karnına spor yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.


Sabah Sporu Öncesi Ne Yemeli?

Healthline’daki makaleye göre sabah sporu öncesinde karbonhidrat ve protein açısından zengin besinler tüketmek gerekiyor. Sabah egzersizine başlamadan bir saat önce muz, fıstık ezmesi, badem sütü, yulaf ezmesi, çilek ve yoğurt gibi besinler tüketebilirsiniz. Egzersiz sırasında ve sonrasında bol bol su içmeye de özen göstermelisiniz. Sabah sporunun ardından 15 dakika içinde tam tahıllı ve hindili sandviç, meyveli smoothie veya meyveli yoğurt tüketebilirsiniz.

Sabahları Hangi Sporları Tercih Edebilirsiniz?

Sabahları Hangi Sporları Tercih Edebilirsiniz?

T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumunun yayınladığı Türkiye Fiziksel Aktivite Rehberi kitapçığına göre, sabahları kendi temponuzu belirleyebileceğiniz yürüyüş ve yüzme gibi egzersizler yapabilirsiniz. Vücudunuz sabah sporuna alıştıktan sonra push up, koşu, plank ve çeşitli aerobik egzersizleriyle sabah sporu rutininizi zenginleştirebilirsiniz.

Güne spor egzersizleriyle başlayarak daha aktif bir hayatı benimseyebilir, stres seviyenizi azaltabilir ve formunuzu koruyabilirsiniz. Yeni bir egzersiz rutinine başlamadan önce Egzersiz için En Doğru Zaman Nedir? içeriğimizi incelemeyi de unutmayın!

*Bu sayfada yer alan bilgiler tıbbi tavsiye, uyarı veya teşvik niteliği taşımamakta olup yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yüzme sporunun faydaları hakkında daha fazla bilgi almak için muhakkak hekiminize danışmalısınız.

Kaynaklar;

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.