Sabahları Spor Yapmanın Faydaları

34
Facebook'ta Paylaş x icon x icon Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

SPOR-Sabahları-Spor-YapmakSpor yapmak için çoğumuz zaman bulamamak gibi bahanelerin arkasına saklanırken bazılarımız da sporun en verimli şekilde günün hangi saatinde yapılması gerektiği konusunu tartışır. Akıllarda sportif sorular yavaşça ip atlamaya başlar: “Egzersiz sabah mı akşam mı? Sabah yapılan spor mu faydalı, akşam yapılan mı? Yatmadan önce spor yapılır mı?” Aslında sabah veya akşam, her ikisinin de şartlara göre çeşitli faydaları vardır. Doğru olan, bu faydaları göz önünde bulundurarak içinde bulunduğunuz koşullara göre tercih yapmaktır. Şimdilik size sabah sporunun faydalarından söz edelim.

  1. Sabah spor yaparken vücudunuzun daha fazla oksijen alması ve kan dolaşımının düzenli olması sayesinde fiziksel ve psikolojik olarak kazandığınız enerji, yoğun bir günün karmaşasının üstesinden gelmenizi sağlayacaktır.
  2. Sabah sporu özellikle yağ yakımı konusunda etkilidir. Gece boyunca dinlenmiş, büyüme hormonu salgılamış ve karbonhidrat depolarını tüketmiş olan vücutta tek enerji kaynağı, depolamış olduğumuz yağlardır. Dolayısıyla sabah aç karnına yapılacak olan egzersizler, çok aşırıya kaçılmadan uygulandığı takdirde size yüksek seviyede bir yağ yakımı sağlayacaktır.
  3. Sabah spor yapmanız, öğleden sonraları ve akşamları yaptığınız ev işlerine ve sosyal etkinliklere daha fazla zaman ayırmanıza yardımcı olacaktır.
  4. Sabah saatleri enerjinizin en yüksek olduğu saatler olduğu için kendinizi daha motive olmuş şekilde spora hazırlamanıza olanak tanır. Böylelikle spordan aldığınız verim daha yüksek olur.
  5. Sabahları düzenli spor yapmak, vücudun tüm gün biyolojik fonksiyonlarını düzenleyerek dengeli bir şekilde uyku uyumanıza ve sporu alışkanlığa dönüştürmenize yardımcı olur.
  6. Özellikle kalabalık şehirlerde, havanın en temiz olduğu zamanlar sabah saatleridir. Bu nedenle sabahlar, açık hava sporu yapanlar için en ideal zamanlardır.

Facebook'ta Paylaş x icon x icon Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.