El Yayı Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

17
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU
El Yayı Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

El ve bilekler, insanoğlu için hayatın tüm alanlarında gücüne ihtiyaç duyulan en önemli araçlardan biri. Peki, bu uzuvları çalıştırmak için kullanılan el yayının ne olduğu ve tam olarak ne gibi etkiler sağladığı hakkında bilginiz var mı? El yayı hakkında tüm detaylar, sayfanın devamında sizi bekliyor!

İster koşu ya da yürüyüş yapmak, ister belirli ortamlar içerisinde kişiye özel antrenman programları uygulamak olsun; egzersiz yapmak, kaliteli bir yaşam için kuşkusuz en önemli koşulların başında geliyor. Peki, tüm bunların yanı sıra bazı bölgelerin özel -ve neredeyse zaruri- olarak güçlendirilmeye ihtiyaç duyabileceğini hiç düşünmüş müydünüz?

Egzersiz yaparken bilek ve kol kaslarının yetersiz kaldığını hissetmek, antrenman sonrası en çok ağrıyan bölgenin bilekler olduğunu fark etmek ya da hafif nesneleri dahi taşımakta zorlanmak… Tüm bunlar size de tanıdık geliyorsa, bütünsel egzersizlerin yanı sıra vücudunuzun temel güç merkezlerinden olan bazı bölgelerini ayrıca güçlendirmenin vakti gelmiş olabilir! Bunun için gelin, söz konusu problemlerin hafifletilmesini amaçlayan “el yayı”nı yakından inceleyelim!

1. El Yayı Ne İşe Yarar?

1. El Yayı Ne İşe Yarar?

El yayı, avuç içleri ile parmaklar arasında açılıp kapatılarak kullanılan bir egzersiz aletini oluşturuyor. Bilek ve ön kol kaslarını geliştirmeye yardımcı olan bu alet, özellikle de kavrama gücünü artırma noktasında etkili bir kullanım sunuyor.

Yapılan araştırmaların da desteklediği üzere, vücudun genel kas gücü ve dayanıklılığı için en önemli etkenlerden birinin “kavrama gücü” olduğu biliniyor. Günlük hayatın ve fiziksel faaliyetlerin ideal şekilde sürdürülebilmesi için kritik öneme sahip olan kavrama gücü, doğrudan parmakların ve kasların hareketini etkiliyor. El yayı ise bu amaçla kullanılan ve aynı zamanda eklem-kas ağrılarını azaltmaya yardımcı olan işlevsel bir alet olarak öne çıkıyor.

2. El Yayı Faydaları Nelerdir

2. El Yayı Faydaları Nelerdir
 • Parmak ve kol kaslarının güçlendirilmesine yardımcı oluyor.
 • Kavrama gücünü artırmaya katkıda bulunuyor.
 • Parmaklarda ve el bileklerinde kireçlenme gibi sorunların hafiflemesine destek oluyor.
 • Eklem ve kas ağrılarının azalmasına katkı sağlıyor.
 • Fiziksel etkilerinin yanı sıra bilişsel fonksiyonların olağan şekilde sürdürülmesine de yardımcı oluyor.

3. El Yayı Nasıl Kullanılır?

3. El Yayı Nasıl Kullanılır?

El yayı kullanımı, eli sıkma ve gevşetme (açıp kapama) hareketleri ile gerçekleşiyor. Fakat el yayını ideal şekilde kullanabilmek için kişiye uygun olan el yayı türünü bulmak ve kullanımı için uygun koşulları sağlamak gerekiyor. Bunun için de ilk önce el yayı çeşitlerinin neler olduğunu öğrenmek gerekiyor.

 • Ayarlanabilir el yayı: Başlangıç için en ideal el yayı çeşidini oluşturuyor. İki çubuk ve arasındaki yaydan oluşan ayarlanabilir el yayları, kişinin güç seviyesine göre zorluk düzeyini artırıp azaltmaya olanak tanıyor.
 • 5 parmaklı el yayı: Baş parmağın alt bölgesine ve parmaklara yerleştirilen bu el yaylarında dört adet yay bulunuyor. Eli açıp kapama yöntemiyle kullanılan bu el yayı çeşidi, orta düzey bir zorluk sunuyor.
 • Sünger el yayı: Tutma kısımları süngerden olan el yayları daha kolay ve rahat bir tutuş sağlarken, ellerde oluşabilecek nasır ve yara gibi problemlerin önüne geçmeye de yardımcı oluyor.
 • Çelik el yayı: Sünger el yayına kıyasla daha sağlam bir materyale sahip olan çelik el yayları, uzun süreli kullanım için en ideal çeşidi oluşturuyor. Ayrıca çelik el yayını daha kolay kullanabilmek için sünger kaplı çelik el yayı çeşitleri de bulunuyor.

Kişiye uygun olan el yayı seçildikten sonra, sıra el yayı hareketleri yaparak aleti kullanmaya geliyor. Fakat bunun öncesinde, el bileği için ısınma hareketleri yapmak son derece önemli!


3.1. El Yayı Hareketleri

 • El yayını avucunuzun içine yerleştirip parmaklarınızla sıkıp gevşetebilirsiniz.
 • Baş parmağınızla el yayının bir tarafını, kalan dört parmağınızla ise diğer tarafını tutup iki taraftan açıp kapatabilirsiniz.
 • El yayını baş aşağı şekilde tutup bir tarafını baş parmağınızın altındaki kısma, diğer tarafını ise yüzük ve serçe parmağınıza yerleştirerek kullanabilirsiniz.
 • El yayının bir tarafını baş parmağınızla, diğer tarafını da işaret ve orta parmaklarınızla tutarak baş parmağınızı itip çekebilirsiniz.
 • El yayını yan şekilde tutup sadece baş ve işaret parmaklarınızı veya baş ve orta parmaklarınızı kullanabilirsiniz.

4. El Yayı Hangi Kasları Çalıştırır?

4. El Yayı Hangi Kasları Çalıştırır?

El yayı, tahmin edilebileceği gibi en çok bilek ve dirsek arasındaki kasları çalıştırıyor. “Ön kol bölgesi” denilen bu bölgedeki kaslar, İngilizce karşılığı ile “forearm kasları” olarak da adlandırılıyor. Bu bölgedeki fleksör (bükücü) kaslar ve ekstansör (açıcı) kasları çalıştıran el yayı, düzenli kullanımda söz konusu kasların güçlendirilmesine yardımcı olan en etkili aletlerden birini oluşturuyor.

4.1. El Yayı Bilek Geliştirir mi?

El yayı, bilek güreşi antrenmanlarında sıklıkla kullanılan egzersiz aletlerinin başında geliyor. Doğrudan bilek bölgesindeki kasları çalıştıran bu alet, doğal olarak bileklerin gelişmesine ve güçlenmesine de yardımcı oluyor. Aynı zamanda bilek üzerindeki kontrol gücünü artırmaya da katkıda bulunuyor.

El yayı, bileklerin yanı sıra parmakları da geliştiriyor. Fakat el yayının olumlu etkilerinin yanında akıllara kimi zaman “El yayı parmakları ve bilekleri kalınlaştırır mı?” sorusu da gelebiliyor. Görünüm olarak olumsuz bir değişime neden olmayan el yayı, en önemli etkisini kas gücü üzerinde gösteriyor.


5. El Yayı Günde Kaç Kez Kullanılır?

5. El Yayı Günde Kaç Kez Kullanılır?

El yayı hem taşıması hem de uygulaması kolay bir alet olması sebebiyle yolculuk yaparken, televizyon izlerken veya oturup dinlenirken dahi kullanılabiliyor. Bu da elbette aletin kullanım sıklığını artıran bir etken oluyor. Kısacası el yayları gün içerisinde pek çok kez kullanılabiliyor. Fakat şu da unutulmamalı: El yayı kullananların, egzersiz süreci boyunca kendilerini gözlemleyerek bileklerinde ağrı veya zorlanma hissetmeleri halinde aleti kullanmaya ara vermeleri gerekiyor.

6. El Yayı Zararları Nelerdir?

6. El Yayı Zararları Nelerdir?

El yayı, yanlış ve fazla kullanımda el ve bilek bölgesinde çeşitli sorunlara neden olabiliyor. Fazla güç uygulamak, ters hareketler yapmak ve bilek gücünün kapasitesini zorlamak gibi pek çok sebep, ön kol bölgesinde geçici veya kalıcı bazı sorunlar meydana getirme riski taşıyor.

El yayı kullanmadan önce ısınma hareketleri yapmak, kişiye uygun tür ve ağırlıkta alet kullanmak ve aletin kullanımına dair detayları uzman bir antrenörden öğrenmek, oluşabilecek sorunların önüne geçme konusunda oldukça önemli. Halihazırda meydana gelen sakatlanmalarda ise vakit kaybetmeden hekime başvurmak şart!


*Bu sayfada yer alan bilgiler tavsiye, uyarı veya teşvik niteliği taşımamakta olup sadece bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir egzersize başlamadan önce, hekiminizden mutlaka bilgi almalı ve uzman antrenör tarafından size özel olarak belirlenmiş bir program uygulamaya özen göstermelisiniz.

Kaynaklar:
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
 • anonim.
  2022-09-07 16:04:22
  çok güzel içerik