Yoganın Sesi: Om Nedir?

1
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

Yoganın Sesi: Om Nedir?

Evrenin sesi, tüm kelimelerin tohumu ve zamanın başlangıcından beri ilk ses: Om! Meditasyon ve yoga derslerinde om sesi, yüksek benliği kavramak, evrene bağlanmak ve ana odaklanmak için zikrediliyor. Yoga seanslarının başında ve sonunda söylenen bir mantra olan om sesinin gücünü ve gizemini birlikte keşfedelim!

Om sesi zihnin, bedenin ve ruhun birliğini temsil ediyor. Sıklıkla yoga seanslarında duyulan bu ses, içinde tahmin edeceğinizden çok daha karmaşık ve güçlü bir anlamı taşıyor. Yoganın kalbinde yer alan ve kök çakra ile bağlı olan om, kutsal ve sembolik bir ses olarak görülüyor. Hint kültürü, Budizm, Hinduizm ve Jainizm ile bağlantılı olan om sesi, aslında bunların da ötesinde kültürleri ve dinleri aşan manevi bir uygulama olarak biliniyor. Peki, tam olarak om nedir? Hadi, yoganın sesi om’a daha yakından bakalım!

Om (Aum) Nedir? Om Mantra Nedir?

Om (Aum) Nedir? Om Mantra Nedir?

Om (Aum), yoga seanslarında zikredilen bir mantra. Yoganın Mahiyeti ve Çeşitleri isimli makaleye göre mantralar, dualar gibi yaratıcı ve yapıcı bir güce sahip oluyor. Kendisine yücelik atfedilen om veya aum mantraları “Başlangıç Mantrası” görevi görüyor. Om, Sanskritçede mırıldanmak anlamına geliyor. Pranava olarak adlandırılan ve sonsuz bir ses olarak kabul edilen om, tek hece gibi görünüyor olsa da aslında üç heceden oluşuyor.

A-u-m harflerinin birleşiminden oluşan om’da, her ses farklı bir anlama geliyor. Evrende yaratılışı, korumayı ve yıkımı temsil eden bu üç harf, farklı şekillerde yorumlanıyor. A harfi bilinçli ve uyanık hali ifade ederken, U harfi rüya halini ve M harfi ise zihin ve ruhun rüyasız bir uyku halini sembolize ediyor. Bununla birlikte kutsal titreşim olarak kabul edilen om, “umm” diye okunuyor. Aum mantrası, bu seslerin yanı sıra hemen ardından çöken sessizliği de içeriyor. Dolayısıyla kimi uzmanlar, om kavramının üç değil dört heceden oluştuğunu ifade ediyor.

Verywell Fit sitesinde yayınlanan Yoga ve Meditasyonda Om isimli makalede, om’un meditasyon sırasında diğer birçok mantra için yapı taşı olarak kullanılan bir tohum hecesi olduğu belirtiliyor. Örneğin; “Om namah shivaya” mantrası “Kendimdeki tanrısallığı onurlandırıyorum.” anlamına geliyor. “Om shanti” mantrası ise “Barış seninle olsun.” anlamını taşıyor.

Om Sembolü Neyi Temsil Eder?

Om Sembolü Neyi Temsil Eder?

Om sembolünün içerisinde hecelerin her biri sembolik olarak yer alıyor. “3” harfine benzeyen işaret “A” sesine karşılık gelirken, “S” harfine benzeyen kısım “O” sesini, yarım ay şekli ise “M” sesini ifade ediyor. Bununla birlikte om sembolündeki sol alt eğri varlık bilincini temsil ediyor. Saf bilinç anlamına gelen Samadhi, dış dünyayla olan deneyimi anlatan Maya ve uyanık hal, uyku hali ve derin uyku halini ifade eden tüm şekiller sembolde bir araya geliyor.

Semboldeki sol üst eğri bilinç dışı durumu simgeliyor. Sağ alt eğri uyanık hal ve bilinç dışı arasındaki durumu yani rüyayı anlatıyor. Maya ise üst yarım daireyle şekilleniyor. Sembolde bulunan nokta da en yüksek bilinci yani mutlak durumu ifade ediyor.

OM Sembolünde Neden 3 Vardır? 3’ün Anlamı Nedir?

OM Sembolünde Neden 3 Vardır? 3'ün Anlamı Nedir?

Numerolojide 1 rakamı Tanrı’yı temsil ediyor. Bu sebeple hiçbir sembolde 1 rakamına rastlanmıyor. 1’den sonra gelen ilk tek sayı 3 olduğu için genellikle öğretilerde, dini ve mitolojik sembollerde 3 rakamı sıklıkla görülüyor. Om sembolünde 3 rakamının bulunmasının önemli nedenlerinden birini de bu konu oluşturuyor.

Om sembolü anlamı üzerine yapılan araştırmalarda, sembolün kültürel üçlüleri temsil ettiği belirtiliyor. Dünya, atmosfer ve cennet; düşünce, konuşma ve eylem; iyilik, tutku ve karanlık. Om sembolünün üç eğrisinin üç büyük Hindu tanrısı (Brahma, Vishnu, Siva) veya üç kutsal Vedik yazı (Rg, Yajur, Sama) gibi başka temsillere sahip olabileceği de öne sürülüyor.

Om İnancının Kökeni Nereye Dayanmaktadır?

Om İnancının Kökeni Nereye Dayanmaktadır?

Om inancının kökeni Hinduizm’in kutsal yazıtlarına kadar dayanıyor. Yoganın Mahiyetleri ve Çeşitleri isimli makalede, yoganın temel kaynağı olan ve milattan önce beşinci ve ikinci yüzyıllar arasında bir zamanda yazıldığı düşünülen Bhagavad-Gita’nın, Om inancına ışık tutan ilk değerlerden biri olduğu paylaşılıyor.

Yogada Om Sembolü Ne Anlama Gelir?

Yogada Om Sembolü Ne Anlama Gelir?

Verywell Fit sitesinde yayınlanan makaleye göre, üç eğriden oluşan om sembolünün yogada üç bilinç durumunu temsil ettiği düşünülüyor.

  • Uyanık durum
  • Rüya hali
  • Derin uyku

Om Nasıl Yapılır?

Om Nasıl Yapılır?

Verywell Fit sitesinde yayınlanan makaleye göre, üç eğriden oluşan om sembolünün yogada üç bilinç durumunu temsil ettiği düşünülüyor.

  • Om sesini çıkarmak kolay gibi görünüyor olsa da, doğru tekniklerle yapılmadığında istenen titreşimi veremeyebiliyor. Bunun için öncelikle basit ağız hareketlerini yapmak gerekiyor.
  • İlk gece olan ve uzun bir “huşu” olarak kabul edilen “A” sesi için çenenizi gevşetmeli ve karnınızdan yukarı doğru sesi göndermelisiniz. Bu aşamada göğsünüzün titrediğini hissedeceksiniz.
  • İkinci hece olan “O” harfi için dudaklarınız hafifçe birbirine değmeli ve “O” sesi uzunca bir şekilde söylenmeli. Bu sesi zikrederken boğazınızın titrediğini fark etmelisiniz.
  • Son olarak ağzınız nazikçe kapanırken dişleriniz yardımıyla “M” sesini çıkarabilirsiniz. Uzunca bir “mmm” sesi çıkarmaya özen göstermelisiniz. Bu sırada ağzınızı tamamıyla dolduran bu sesin titreşimini kafanızda hissedeceksiniz.
  • Bedeninizi saran titreşimin ardından son hece olan derin sessizliğe geçerek Om mantrasını yapmayı bitirebilirsiniz.
  • Yoganın ardından om sesini vedalaşmak için de söylemeyi unutmamalısınız.

OM Sesi Ne İşe Yarar?

OM Sesi Ne İşe Yarar?

Om sesinin meditasyonda derinlik elde etmenin kestirme bir yolunu sunduğu paylaşılıyor. Beden, zihin ve ruhun tek bir noktada bir araya gelmesini sağlayan om sesinin doğayla, tüm canlılarla ve evrenle bağlantımızı kabul etmemize yardımcı olduğu belirtiliyor. Bununla birlikte, aum mantrasının ilahi olanın gerçekleşmesi için zihnin konsantrasyonunu derinleştirmeye olanak tanıdığı ve ilahi güçle olan bağın kuvvetlenmesine destek olduğu paylaşılıyor.

Yoga eğitmeni Bhavani Lorraine Nelson om sesiyle ilgili şunları söylüyor: “Birlikte ses çıkardığımızda bedeni, zihni ve ruhu hizaya getiriyoruz, evrenle aynı hizaya geliyoruz. Evrenle aynı hizaya geliyoruz çünkü om evrenin sesi ve gerçek bir şeye atıfta bulunuyoruz.”

OM Mantrasının Faydaları Nelerdir?

OM Mantrasının Faydaları Nelerdir?

Yoga ve Meditasyonda Om isimli makaleden yararlanılan bilgilere göre, om mantrasının faydaları şu şekilde sıralanıyor:

  • Ruh sağlığını korumaya yardımcı olur.
  • Vücudu ve zihni gevşetmeye katkı sağlar.
  • Konsantrasyonu artırmaya destek olur.
  • Pozitif titreşimler yaratır.
  • Durumları net bir zihinle görmeye yardımcı olur.

Yoganın sesini duymak için hazırsınız. O halde “Nefes Egzersizi Nasıl Yapılır?” içeriğimize de göz atarak, yoga deneyimlerinizi çok daha etkili kılabilirsiniz!

*Bu sayfada yer alan bilgiler tavsiye, uyarı veya teşvik niteliği taşımamakta olup sadece bilgilendirme amaçlıdır. Transandantal meditasyon yapmadan önce mutlaka uzman bir eğitmene danışmalısınız.

Kaynaklar;

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.