Bahar Alerjilerini Daha Katlanılabilir Hale Getirmenin 6 Yolu

15
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

alerji kadın

Baharla birlikte alerji mevsimi başladığında ya da eve bir evcil hayvan geldiğinde birçok insan rahatlama amacıyla ilaçlara başvurur. Ancak doktorlar, alerji tetikleyicileriyle başa çıkmak için alternatif çözümler veya yaşam tarzı değişiklikleri önerebilirler. Gelin bu tavsiyelere birlikte göz atalım.

1.Probiyotik Takviyesi

Uzmanlar, probiyotiklerin alerjenlere karşı vücudun bağışıklık yanıtını düzenlemeye yardımcı olduğuna inanırlar. Amerikan Alerji Koleji, Astım ve İmmünoloji Başkanı Dr. Stephen Tilles, “Kesin bir sonuç çıkarmak konusunda hala temkinliyiz, ancak hastaların probiyotik desteği alıp işe yarayıp yaramayacağını görmelerinin kesinlikle makul ve güvenli olduğunu düşünüyorum” diyor.

2.Akupunktur

Tilles ayrıca, hastalarının çoğunun akupunkturu alerji tedavisi için etkili bulduğunu söylüyor. Annals of Internal Medicine’de 2013 yılında yapılan bir çalışmada, akupunktur uygulanan hastaların daha az alerji belirtisi gösterdikleri ve daha az ilaç aldıkları rapor edilmiştir.

3.Araç Klimasını Açın

Dışarıda vakit geçirirken polen kaçmak, sakınmak zor olabilir ancak araç içindeyken ve yoldaykenmaruz kalmanızı sınırlandırmanın ya da engellemenin yolları vardır. Mesela hava sıcak olmasa bile klimayı açıp, aracın iç sıcaklığını istediğiniz seviyeye getirebilirsiniz, böylece polenlerden bir süreliğine kurtulmuş olursunuz.

4. Evde Pencereleri Kapalı Tutun

Dışarısının sıcaklığı uygun olduğu takdirde pencereleri kapalı tutarak evinizde benzer bir strateji uygulayabilirsiniz. Tilles, “Özellikle geceleri önemli çünkü sabahın erken saatlerinde, uyanmadan hemen önce polen seviyesi aşırı derecede yüksek olabiliyor” diyor.

Polen evlere yalnızca pencerelerden girmez; ayakkabılar, giysiler ve saçlar yardımıyla da getirilebilir. Eve girer girmez ayakkabı ve montları çıkarmak ve yatmadan önce duş almak da ekstra yardım sağlayacaktır.

5.Soğuk Su ile Kompres Uygulayın

Tilles, kendi alerji semptomları kötüleştiğinde rahatlamak için kolay yöntemlere başvurur, bazen hiçbir şeyin yüze ve göz çevresine uygulanan soğuk ve nemli bir bezden daha iyi hissettirmeyeceğini iddia etmektedir. Soğuk kompres iltihap, şiş gözler ve sinüslere faydalı olduğu gibi aynı zamanda yüzün silinmesi de polen ve diğer alerjenlerin izlerinin giderilmesine yardımcı olabilir. Kaşıntı ve tahriş çok kötüleştiğinde hızlı bir çözüm bulmak adına bu yöntemi deneyebilirsiniz.

6.Dinlenip Rahatlayın

Stres seviyesini azaltmanın yollarını bulmak, alerji semptomlarını azaltmaya faydalı olabilir. 2014 yılında Amerikan Alerji, Astım ve Bağışıklık Koleji’nin yayın organı tarafından 2 farklı 14 günlük dönem boyunca yapılan bir çalışmanın sonucuna göre, yüksek stres seviyesinin bağışıklık sistemi ve alerji gibi birkaç farklı konuda zararlı etkileri olduğu kanıtlanmıştır.

Kaynak: Time.com

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.