7 Adımda Tatilde Stresten Kurtulmak!

22
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

shutterstock_459266896Günümüzde, tatilde de olsa kendinizi dünyadan tamamen koparmanın mümkün olmadığını biliyoruz. Ancak aşağıda sizin için sıraladığımız bazı püf noktalarına göz atarak tatilde kendinizi stresten arındırabilir ve bedenen verdiğiniz formda kalma mücadelesine zihnen de destek olabilirsiniz.

1. Bütçeniz içinde kalmaya özen gösterin.

Uzun, kısa, lüks, orta karar… Tatilinizin süresini ve imkanlarını bütçeniz doğrultusunda belirleyin. Eğer 1-2 haftalık uzun aralar verme şansınız yoksa, uzatılmış hafta sonları güzel bir alternatif olabilir. Her şeyden önemlisi, bütçeniz içerisinde plan yapmak ve gereksiz harcamalardan kaçınmak, tatil dönüşü kendinizi stres altında bulmanızı engelleyecektir.

2. Tatile çıkmadan önce işlerinizi toparlayın.

Tatil boyunca sürekli ya da belli aralıklarla işi düşünmek, tatile çıkma amacınızla tamamen ters düşer. Stresten tamamen arındırılmış, tam ‘formda’ bir tatil için gitmeden önce biraz ekstra çalışarak ve öncesinde birlikte çalıştığınız kişilere tatilde olacağınızın haberini vererek çok daha rahat bir tatil geçirebilirsiniz.

3. Tatili hak ettiğinizi aklınızdan çıkarmayın.

Özellikle işlerin yoğun olduğu dönemlerde, kendimize vakit ayırmak üzerimizde mantıksız bir suçluluk duygusu yaratabilir. Bu da zihinsel olarak bütünüyle rahatlamamıza engel olur. Bu gibi duygusal sıkıntıların tatilinizin verimini düşürmesine izin vermemek için tatilinizi sonuna kadar hak ettiğinizi aklınızdan çıkarmayın.

4. İstediğinizi yapmaktan çekinmeyin.

Tatildeyken etrafınızda, oraya gitmeniz, bunu yemeniz, şunu yapmanız, tam şu noktada fotoğraf çektirmeniz gerektiğini söyleyenler olacaktır. Bunlara kulak asarak kendi isteklerinizden uzaklaşıp başkalarının istediği şekilde tatilinizi planlamaktansa, tamamen kendi ilginizi çekecek ve kafanızı boşaltmanızı sağlayacak aktivitelere odaklanın.

5. Olası problemleri başkalarına devredin ya da erteleyin.

Tatil havasına girdiğiniz andan itibaren günlük hayat ve iş hayatının sorunlarını geride bırakmanız stressiz bir tatil geçirme yolunda sizin için en doğrusu olacaktır. Hayati durumlar olmadığı sürece ortaya çıkan problemleri ya da çözülmesi gereken meseleleri mümkünse başkalarına devredin ya da tatil dönüşüne erteleyin.

6. Ulaşılabilirlik kuralları belirleyin.

Çoğu kişi için tatilde de olsa dış dünyayla iletişimi tamamen koparmak mümkün olmayacaktır. Ancak bu konuda tatil öncesi birtakım kurallar koyup bunlara uymaya olabildiğince özen göstermek, tatilden maksimum verim almanızı sağlar. Mesela günde e-posta’lar için yarım saat ayırabilir, Instagram’da geçirdiğiniz süreyi günde 5 dakika ile  sınırlandırabilir, telefonunuzu mümkün olduğunca az kullanabilirsiniz.

7. Dönüşte kendinize adaptasyon süresi tanıyın.

Tatil dönüşünüzle, işe başlayacağınız vakit arasında kendinize biraz zaman ayırın. Bu sayede gerçek hayata tekrar adapte olmanız kolaylaşacaktır. İşe dönüş ile tatil arasında ayıracağınız 1 günlük zaman dilimi, yeni hafta için organize olmanız ve yokluğunuzda olan biten gelişmeleri öğrenip haftayı planlayarak daha yumuşak bir geçiş yapmanız adına çok faydalı olabilir.

Kaynak: Daily Burn

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.