Vücut Kitle Endeksi Hesaplama

BOY KİLO ENDEKSİ NEDİR?

Boy Kilo Endeksi veya diğer adıyla Vücut Kitle Endeksi, vücudunuzdaki tahmini yağ oranını gösteren bir değerdir.

BOY KİLO ENDEKSİ NASIL HESAPLANIR?

Boy Kilo Endeksi hesaplamasında boy-kilo oranı kullanılır. Dolayısıyla Boy Kilo Endeksi değeri, boyunuza göre ideal kilonuzun kaç olması gerektiğini gösterir. Vücut ağırlığınız, boyunuzun karesine bölünerek boy kilo cetveli üzerinde ideal kilonuz hesaplanır.

Kilonuz (Kg)
Boyunuz (Cm)

Boy Kilo Endeksi Tablosu

Kategori BOY KİLO ENDEKSİ - kg/m2
İdeal Kilonun Altı < 18,49
İdeal Kilo 18.5 - 24,99
İdeal Kilonun Üzeri 25 - 29,99
İdeal Kilonun Çok Üzeri > 30

Boy Kilo Endeksi (BMI)

20.2 kg/m2

İdeal Vücut Ağırlığınız

57 kg
KİLONUZ NORMAL
BOY KİLO ENDEKSİ SONUÇLARINI PAYLAŞ

Vücut Yüzey Alanınız

1.6 m2

Yağsız Vücut Ağırlığınız

44 kg

Hesaplama Aracımız ile Hesaplanmış Bazı Örnekler


*Yukarıdaki vücut kitle indeksi hesaplama aracı, boyunuz ve kilonuz üzerinden vücudunuzun ideal değerlerde olup olmadığını göstermektedir. Değer aralıkları genel ortalama temel alınarak belirlenmiştir. En doğru ve net sonuçlara ulaşmak için bir hekime danışmanız gerekmektedir.

Vücut Kitle Endeksi

Vücut Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır ve Kaç Olmalıdır?

Vücudunuzun olağan işleyişini sürdürebilmesi için gerekli olan birçok etmen bulunuyor. Kilonuzun boyunuza göre ideal ölçülerde olması da bunlardan biri! Peki, siz boyunuza oranla ideal kilo aralığınızın kaç olduğuna ve nasıl hesaplanacağına dair ne kadar bilgi sahibisiniz?

Günümüzde boy ve kilo denildiğinde çoğunlukla dış görünüşe dair bir algı oluşuyor. Fakat aslında bu özelliklerin, kişinin fiziksel görünümünden önce bedeninin sağlık durumuna olan etkisi üzerinde durulması gerekiyor. Çünkü boy ve kilonun birbirlerine oranı metabolizmanın genel işleyişini de etkiliyor. Bu nedenle vücut ağırlığının boy ile orantılı olması büyük bir önem taşıyor.

Boyunuzun uzunluğuna uygun bir kilo aralığında olup olmadığınız, genel anlamda vücut kitle indeksi hesaplamasının sonucunda çıkan değerlere göre belirleniyor. Bu sonuçlar kişinin yaşına ve varsa özel durumuna bağlı olarak da değişkenlik gösterebiliyor. Öyleyse gelin, vücut kitle indeksinin (VKİ) ne olduğuna ve nasıl hesaplanacağına dair ayrıntıları birlikte keşfedelim!

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Boy Kilo Endeksi veya diğer adıyla Vücut Kitle Endeksi, vücudunuzdaki tahmini yağ oranını gösteren bir değerdir. Vücut kitle indeksi veya beden kitle indeksi, kişinin boyuna göre uygun kiloda olup olmadığını belirli ölçütlere göre değerlendiren bir parametreyi oluşturuyor. Bu hesaplama yöntemi, elde edilen sonucun karşılık geldiği değer aralıklarına göre bireyin ideal kiloda olup olmadığına dair fikir veriyor.

Beden kitle indeksi, vücut yağ oranını doğrudan ölçmek yerine yaklaşık bir değere ulaşarak ideal kiloya dair bir çıkarım yapmayı sağlıyor. Çıkan sonucun yüksek olması vücuttaki yağın fazlalığına, düşük olması ise bu oranın azlığına işaret edebiliyor. Düşük veya yüksek beden kitle endeksi değerleri vücutta birtakım sorunlara yol açabileceğinden, boy ve kilo oranını önerilen düzeyde tutmak ideal bir yaşam kalitesi için önem teşkil ediyor.

Vücut Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır?

Vücut Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır?

Boy Kilo Endeksi hesaplamasında boy-kilo oranı kullanılır. Dolayısıyla Boy Kilo Endeksi değeri, boyunuza göre ideal kilonuzun kaç olması gerektiğini gösterir. Vücut ağırlığınız, boyunuzun karesine bölünerek boy kilo cetveli üzerinde ideal kilonuz hesaplanır. Vücut kitle indeksi, kilogram (kg) cinsinden vücut kütlesinin metre (m) cinsinden boy uzunluğunun karesine bölünmesi yoluyla hesaplanıyor. Hesaplama yapılırken ise şu formülden yararlanılıyor:

Vücut Kitle İndeksi (VKİ) = Vücut Ağırlığı (kg) / Boy Uzunluğunun Karesi (m2)


İdeal Vücut Kitle İndeksi Kaç Olmalıdır?

İdeal Vücut Kitle İndeksi Kaç Olmalıdır?

Bireylerin yaşlarına uygun kiloda olmaları fiziksel olarak daha dinç hissetmelerini sağlayan en büyük etkenlerden birini oluşturuyor. Öyle ki ideal boy/kilo oranına sahip kişilerin bağışıklık sistemi de bundan olumlu anlamda etkilenebiliyor. Peki, ideal kilo denilince ne anlamak gerekiyor? İdeal kilo, kişinin sağlık düzeyinin korunmasına yardımcı olacak vücut ağırlığını ifade ediyor. Bu değer bireylerin yaşları, cinsiyetleri ve boyları hesaba katılarak herkes için ayrı olarak belirleniyor.

“İdeal vücut kitle indeksi”, kilonun boy ile uyumlu olmasını ifade ediyor. Her yaştan insan için aynı yöntemle hesaplanıyor olsa da vücut kitle indeksinin yorumlanması yetişkinler ve çocuklar için farklı şekillerde yapılıyor. Bunun nedeni çocuklar ve gençlerde ideal vücut yağı miktarının yaşla birlikte değişmesi iken, yetişkinler için ise cinsiyetler arasındaki oranların farklılık göstermesi olarak açıklanıyor.

Vücut Kitle İndeksini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

 • Düzenli spor
 • İleri yaş
 • Hamilelik
 • Emzirme dönemi
 • 18 yaşın altında olmak

Vücut kitle indeksi kişinin ideal kilosuna dair genel olarak fikir verse bile, kişiye özel olarak hazırlanmadığı takdirde net değerleri tam olarak vermeyebiliyor. Yapılan hesaplamaların sonuçları özellikle sporcular için yanıltıcı olabiliyor. Çünkü bu kişilerin kas oranı normal insanlara göre daha fazla olduğu için bu oran vücut ağırlıklarına yansıyabiliyor. Bu da genellenmiş bir beden kitle endeksi hesabının, sporcularda bulunan yağ miktarının olduğundan daha fazla algılanmasına sebep olabiliyor.

Vücut kitle indeksi hesaplaması, yaş almış veya başka sebeplerden ötürü kas kütlesini kaybetmiş kişiler için de güvenilir sonuçlar vermeyebiliyor. Bu kişilerin vücudunda yeterli miktarda kas bulunmaması, yağ oranlarının da olduğundan daha az görünmesine neden olabiliyor. Tüm bu sebeplerden dolayı vücut kitle endeksi hesaplamasında sporcular, küçük çocuklar, yaş almış insanlar, hamileler ve emziren kadınlar için doğruyu yansıtmayan sonuçlar çıkabiliyor.

Boy Kilo Endeksi Tablosunun Anlamı

Boy Kilo Endeksi Tablosunun Anlamı

Boy kilo endeksi tablosu, bireylerin boylarına göre doğru kiloda olup olmadıklarını anlamaya yardımcı olacak değer aralıklarını gösteriyor. Tablo boya göre sahip olunması önerilen kilo aralığı hakkında bilgi verse de bu değerlerin, kişiye özel belirtilmediğini ve genele göre hesaplanmış olduğunu unutmamak gerekiyor.

Boy Kilo Endeksi Tablosunun Anlamı
Kaynak: www.healthifyme.com

Boyuma Göre Kilom Kaç Olmalıdır?

Pek çok kişinin dönem dönem kendisine yönelttiği ‘‘Boyuma göre kaç kilo olmalıyım?’’ sorusunun, aynı uzunluğa sahip herkese uyarlanabilir net bir yanıtı bulunmuyor. Çünkü her bireyin ideal ağırlığını belirlemede çeşitli faktörler rol oynuyor. Bununla birlikte ideal olarak kaydedilmiş aralıklarda kalan kiloyu korumak, kişinin olası sağlık problemleri geliştirme riskini azaltması bakımından önem taşıyor.

İdeal ağırlık boya göre belirlenecek olduğunda ulaşılmak istenen vücut kitle indeksi değerinin, boy uzunluğunun karesi ile çarpılması yeterli oluyor. Elbette, tüm bu sonuçların yaklaşık bir değere karşılık geleceğinin unutulmaması gerekiyor.

Hesaplama Aracımız ile Hesaplanmış Bazı Örnekler

 • 50 boy kaç kilo olmalı?

150 cm boy uzunluğuna sahip erkeklerde ideal kilo 48 kg iken kadınlarda bu değer 43 kilogramdır.

 • 58 boy kilo kaç olmalı?

158 cm boy uzunluğuna sahip erkeklerde ideal kilo 55 kg iken kadınlarda bu değer 51 kilogramdır.

 • 60 boy kilo kaç olmalı?

160 cm boy uzunluğuna sahip erkeklerde ideal kilo 57 kg iken kadınlarda bu değer 52 kilogramdır.

 • 62 boy kilo kaç olmalı?

162 cm boy uzunluğuna sahip erkeklerde ideal kilo 59 kg iken kadınlarda bu değer 54 kilogramdır.

 • 65 boy kilo kaç olmalı?

165 cm boy uzunluğuna sahip erkeklerde ideal kilo 61 kg iken kadınlarda bu değer 57 kilogramdır.

 • 70 boy kilo kaç olmalı?

170 cm boy uzunluğuna sahip erkeklerde ideal kilo 66 kg iken kadınlarda bu değer 61 kilogramdır.

Yaşa Göre İdeal Boy Kilo Endeksi Değerleri

Yaşa Göre İdeal Boy Kilo Endeksi Değerleri

Yetişkinlerde vücut kitle indeksine bakılırken yaş ve cinsiyet bilgisine ihtiyaç duyulmuyor. Çocuklar ve erken gençlik döneminde olanlar söz konusu olduğunda ise, yetişkinler için kullanılan vücut kitle indeksi hesaplama aracına yaş ve cinsiyet bilgilerini de eklemek gerekiyor. Çünkü vücuttaki yağ miktarı çocuklar ve gençler için yaşla birlikte değiştiği gibi cinsiyetler arasında da farklılık gösteriyor. Bu nedenle yetişkin olana dek çocukların ve gençlerin boy kilo endeksi değerlerinin özel olarak belirlenmesi önem taşıyor.

18 Yaş Üstü Yetişkinler için İdeal Boy Kilo Endeksi Değerleri

5.1. 18 Yaş Üstü Yetişkinler için İdeal Boy Kilo Endeksi Değerleri

Kaynak: patient.info

Erkek Çocuklarda Yaşa Göre İdeal Boy Kilo Endeksi Değerleri

5.2. Erkek Çocuklarda Yaşa Göre İdeal Boy Kilo Endeksi Değerleri

Kaynak: www.fantaproject.org

Kız Çocuklarda Yaşa Göre İdeal Boy Kilo Endeksi Değerleri

5.3. Kız Çocuklarda Yaşa Göre İdeal Boy Kilo Endeksi Değerleri

Kaynak: www.fantaproject.org

Vücut kitle indeksi hesaplama aracı, bireylerdeki olası kilo problemlerinin belirlenmesinde bir standart oluşturabilse de bunun yalnızca ilk aşamaya yönelik bir tarama yaptığını unutmamak gerekiyor. Kişinin ideal kilosuna dair detaylar ise cilt kalınlığı ölçümleri, beslenmeye ve fiziksel aktiviteye yönelik bilgi edinimi, ailenin sağlık geçmişi gibi birden fazla faktörün değerlendirilmesiyle belirleniyor.


*Bu sayfada yer alan bilgiler, tıbbi tavsiye niteliği taşımamakta olup yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Vücut kitle indeksinize ve ideal kilonuza dair detaylı bilgi almak için alanında uzman bir hekime danışmanız gerekmektedir.

Kaynaklar:
www.healthline.com
www.medicalnewstoday.com
www.medicalnewstoday.com
www.cdc.gov
www.nhs.uk
www.diabetes.ca
www.healthifyme.com
www.fantaproject.org
patient.info