Doğada Yaşamanın İnsanlar Üzerindeki Olumlu Etkileri!

27
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

Özellikle stresli dönemlerde alıp başını gitmek, şehrin karmaşasından uzaklaşmak istersin. Bu bazen yalnızca farklı bir şehre gitmek içindir. Gittiğin yerin iyi ya da kötü olmasının bir önemi yoktur aslında, uzaklaşmanın iyi geleceğini düşünürsün… Bulunduğun ortamdan uzaklaşmak bile kendini iyi hissetmen için yeterliyken, bunu bir de doğada yaşamaya başlayarak yaptığında neler olacağını hayal etmek hiç de zor değildir. Ancak çok az sayıda insan halihazırda doğa ile iç içe yaşama imkanına sahip. Biz de buradan hareketle o doğayı hatırlatmak için onun olumlu etkilerini ortaya koyalım istedik.

1. Doğa mutluluk verir ve hayatı anlamlandırmamızda kolaylık sağlar!

YAŞAM - Doğada Yaşamak

Bugüne kadar doğanın insan psikolojisine etkisi üzerine yapılan araştırmaların ortak sonucudur: Doğa ile ne kadar iç içe olursak o kadar mutlu oluruz.

2. Doğada yaşayan insanlar, şehirde yaşayan insanlara kıyasla daha az strese maruz kalır!

YAŞAM - Doğada Yaşamak (6)

Japonya’da 280 katılımcı ile yapılan bir araştırmada, katılımcıların yarısı ormana yarısı da şehir merkezine gönderildi. Ertesi gün şehirdekiler ve ormandakiler yer değiştirdi. Araştırma sonucunda bilim insanları, ormanda yaşayanların şehirde yaşayanlara kıyasla daha düşük kan basıncına sahip olduklarını ve daha az strese maruz kaldıklarını ortaya koydu.

3. Doğa en doğal antideprasandır.

YAŞAM - Doğada Yaşamak (2)

Bir öğretmen görevi gören doğa, kendimizi bunalmış ve cesaretimiz kırılmış hissettiğimizde bize mutlu olmayı öğretir.

4. Doğada yürüyüş yapmak bağışıklık sistemimizi ve kaslarımızı güçlendirir.

YAŞAM - Doğada Yaşamak (5)

Doğa yalnızca ruhumuzu değil, bedenimizi de güçlendirir. Bitkilerden yayılan kimyasalların insanların bağışıklık sistemini güçlendirdiği kanıtlanmış bir bilgidir.

5. Doğada zaman geçirmek yaratıcılığımızı artırır.

YAŞAM - Doğada Yaşamak (4)

Sıkılmanın yaratıcılığı artırdığına dair birçok bilimsel kanıt bulunmaktadır ancak her sıkıldığımızda modern yaşamın en kötü alışkanlıklarından biri olan telefona sarıldığımızda sonuç değişir. Sıkıldığımızda doğada zaman geçirmek ise yaratıcılığımızı artırır.

6. Doğayla iç içe yaşamak acılara dayanma gücümüzü artırıyor.

YAŞAM - Doğada Yaşamak (3)

Vücudumuz genetik açıdan doğa ile iç içe yaşamak için kurgulanmıştır. Doğayla iç içe yaşamak stresten ve üzüntüden uzak durmamıza yardımcı olur.

Kaynak: Elite Daily

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.