Doğada Yaşamanın İnsan Üzerindeki Olumlu Etkileri

27
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

Doğada Yaşamanın İnsan Üzerindeki Olumlu Etkileri

Özellikle stresli dönemlerde başınızı alıp gitmek, şehrin karmaşasından uzaklaşmak istiyor olabilirsiniz. Böyle anlarda doğayla iç içe vakit geçirmeyi düşünebilirsiniz. Neden mi? Gelin, doğanın insan yaşamı üzerindeki etkileri üzerine keyifli bir yolculuğa çıkalım!

İnsanlar sıkıntı duygulardan uzaklaşmak için bazen farklı bir şehre gitmeyi tercih edebiliyor. Çoğu zaman gidilen yerden ziyade yalnızca uzaklaşmak amaçlanıyor. Şöyle düşünün, bulunduğunuz ortamdan uzaklaşmak dahi kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı oluyorsa bu uzaklaşmayı doğaya taşımak kim bilir neleri değiştirir? Ne yazık ki çok az sayıda insan doğayla iç içe yaşama imkanına sahip. Ancak bu durum ara sıra doğaya kaçılamayacağı anlamına gelmiyor. Bu sebeple huzurlu bir keşfe çıkmak ve doğanın olumlu etkilerini yaşamınıza taşımak için çantanızı hazırlamaya başlayabilirsiniz. Tabii önce yazımıza göz atın!

Doğa Mutluluk Verir ve Hayatı Anlamlandırmamızı Sağlar

Doğa Mutluluk Verir ve Hayatı Anlamlandırmamızı Sağlar

Doğanın insan psikolojisine etkisi üzerine yapılan araştırmalar, doğayla ne kadar iç içe olunursa mutluluğun da aynı oranda artış gösterdiğini belirtiyor. Healthline sitesinde yayınlanan Spending Time In Nature Is Good for You. New Research Explains Why isimli makaleye göre, çok sayıda bilimsel çalışma doğanın ve çevrenin zihinsel ve fiziksel esenlik üzerindeki olumlu etkilerini ortaya koyuyor.

Tokyo Üniversitesi tarafından yayınlanan bir araştırma ise doğada vakit geçirmenin faydalarının sanılandan çok daha fazla olduğunu gösteriyor. Araştırmacılar, doğanın sağladığı mutluluk ve refahla ilgili 62 ülkeyi kapsayan 301 adet akademik makalenin incelemesini yaptı. Tokyo Üniversitesinde doçent Alexandros Gasparatos, çalışmanın sonunda doğanın sağladığı manevi huzurun insanların hayatlarını anlamlandırmasına yardımcı olduğunu, refah ve mutluluk seviyesini artırdığını belirtiyor.

Doğada Yaşayan İnsanlar Şehirdekilere Göre Strese Daha Az Maruz Kalır

Doğada Yaşayan İnsanlar Şehirdekilere Göre Strese Daha Az Maruz Kalır

Elite Daily sitesinde yayınlanan People Who Appreciate Nature Are Happier, Healthier And More Innovative isimli makalede belirtilene göre, Japonya’da 280 katılımcıyla bir araştırma yapıldı. Katılımcıların yarısı ormana yarısı da şehir merkezine gönderildi. Ertesi gün şehirdekiler ve ormandaki insanlar yer değiştirdi. Araştırma sonucunda bilim insanları, ormanda yaşayanların şehirde yaşayanlara kıyasla daha düşük kan basıncına sahip olduklarını ve daha az strese maruz kaldıklarını açıkladı.

Japonlar doğanın insana kazandırdığı enerjiyi ve canlılığı ifade etmek için orman banyosu terimini kullanıyor ve fırsat buldukça doğayla iç içe vakit geçirilmesini öneriyor.

Doğa En Doğal Antidepresandır

Doğa En Doğal Antidepresandır

Mind sitesinde yayınlanan Nature and Mental Health isimli makaleye göre, doğada vakit geçirmek kaygı ve depresyon gibi sorunları hafifletmeye yardımcı oluyor. Ekoterapi üzerinde yapılan araştırmalara göre, doğada vakit geçirmek başlangıç düzeyindeki ve orta şiddetteki depresyonu hafifletmeye katkı sağlıyor. Son yıllarda etkisini artıran iklim değişikliğinin de ruh sağlığı üzerinde olumsuz etkileri bulunuyor. Bu kaygıları gidermek için doğayla iç içe vakit geçirilmesi öneriliyor.

Kuşları ve sincapları izlemek pek çok insanda sakin ve huzurlu bir etki yaratıyor. Aynı zamanda ağaçlardan ve bitkilerden yayılan kokular, yaprak ve rüzgar sesleri ve gün ışığında vakit geçirmek de insanlar üzerinde huzurlu bir etki yaratıyor.

Doğada Yürüyüş Yapmak Bağışıklık Sistemimizi ve Kaslarımızı Korumaya Katkı Sağlar

Doğada Yürüyüş Yapmak Bağışıklık Sistemimizi ve Kaslarımızı Korumaya Katkı Sağlar

Elite Daily sitesindeki kaynağa göre doğada geçirilen zaman yalnızca zihin için değil, aynı zamanda beden için de önemli etkiler sunuyor. Bitkilerin yaydığı fitosit olarak bilinen kimyasalların, insanlarda bağışıklık sisteminin normal fonksiyonlarını korumaya yardımcı olduğu belirtiliyor. Bitkiler kendilerini böceklerden ve çürümeden korumak için etrafa fitokit yayıyor.

Tokyo’daki Nippon Tıp Fakültesinde yapılan bir araştırma, insanların bu kimyasalları soluduğu zaman vücutlarındaki beyaz kan hücresi olan doğal öldürücü hücrelerin sayısının arttığını ortaya koydu. Bu doğal öldürücü hücreler, bağışıklık sistemini korumaya katkıda bulunuyor. Dolayısıyla doğada yapılan kısa bir yürüyüş yalnızca kasları güçlendirmekle kalmıyor, aynı zamanda bağışıklık sisteminin olağan çalışma düzenine de destek oluyor.

Doğada Zaman Geçirmek Yaratıcılığımızı Artırır

Doğada Zaman Geçirmek Yaratıcılığımızı Artırır

Elite Daily sitesindeki kaynağa göre, doğada zaman geçirmek yaratıcılığı artırmaya yardımcı oluyor. Kansas ve Utah Üniversitelerindeki araştırmacılar tarafından yürütülen bir çalışmada, teknolojik aletlerden uzak bir şekilde açık havada vakit geçirmenin sezgileri ve yaratıcılığı güçlendirdiği paylaşıldı.

Araştırmacılar 56 katılımcıyı Alaska, Colorado, Maine ve Washington’ın doğal alanlarında dört ila altı günlük bir yürüyüş gezisine gönderdi. Bu süre zarfında katılımcıların herhangi bir elektronik cihaz kullanmasına izin verilmedi. Sonuç olarak araştırmacılar, vahşi doğada teknolojiden uzakta vakit geçiren katılımcıların yaratıcılık, genel dikkat ve problem çözme yeteneklerinde yüzde 50’lik bir artış gösterdiğini belirtti.

Doğayla İç İçe Yaşamak Acılara Dayanma Gücümüzü Artırmaya Yardımcı Olur

Doğayla İç İçe Yaşamak Acılara Dayanma Gücümüzü Artırmaya Yardımcı Olur

Healthline sitesinde yayınlanan 8 Health Benefits of Getting Back to Nature and Spending Time Outside isimli makaleye göre, açık havada vakit geçirmek korku, endişe ve üzüntü gibi istenmeyen ve acı veren duyguları hafifletmeye yardımcı oluyor. İnsan vücudunun genetik açıdan doğayla iç içe yaşamak için kurgulandığı kabul ediliyor. Uzmanlara göre doğayla iç içe yaşamak, insanların stresten ve üzüntüden uzak durmasına katkı sağlıyor.

Doğanın Yaşamımıza Olumlu Etkilerini Görmenin Yolları

Doğanın Yaşamımıza Olumlu Etkilerini Görmenin Yolları

İnsanlar şehir hayatının koşuşturmacası arasında pencerenin ötesinde koca bir dünyanın var olduğunu unutabiliyor. Doğada düzenli olarak zaman geçirmeyi alışkanlık haline getirmek, fiziksel ve duygusal olarak daha güçlü hissetmeye yardımcı oluyor. Çimenler üzerinde yürümek, toprağa basmak, hayvanları izlemek ve çiçek yetiştirmek kendinizi her zamankinden daha iyi hissetmenizi sağlayabiliyor.


Yürüyüş Yapın

Doğada vakit geçirme sürenizi artırmak için evinize yakın bir parkta kısa bir yürüyüşe çıkabilirsiniz. Böylece hem bedeninizi hareket ettirmiş olursunuz hem de zihninizin rahatlamasına ve günün stresini atmasına yardımcı olabilirsiniz. Güzel havalarda parka akşam saatlerinde çıkarak yıldızları izleyebilir veya sahil kenarında oturup dinlenebilirsiniz.


Teknolojik Aletlerinizden Uzak Durun

Teknolojik aletler hayatın değişmez bir parçası. İşe gitmek, bilinmeyen bir adresi bulmak, yemek yapmak, dizi izlemek, kitap okumak, saate bakmak veya alışveriş yapmak için günümüzde sıklıkla teknolojik aletlere ihtiyaç duyuluyor. Elbette ki teknolojik aletleri tümüyle hayatınızdan çıkarmanız mümkün değil. Ancak doğayla iç içe vakit geçirirken bu aletleri kullanmaya kısa bir ara verebilirsiniz.


Çalışma Saatlerinizde Doğayla İç İçe Olun

Pandemiyle birlikte birçok şirket uzaktan ya da hibrit çalışma düzenini benimsedi. Uzaktan çalışabildiğiniz günlerde çalışma ortamınızı doğaya taşıyabilirsiniz. Böylece günün büyük bir kısmını alan çalışma saatlerinizde doğada vakit geçirebilirsiniz.


Yaşam Alanlarınızda Yeşile ve Bitkilere Önem Verin

Yaşam alanlarınızda yeşil renge ve bitkilere yer açabilirsiniz. Böylece doğanın rahatlatıcı etkisini evinize de taşıyabilirsiniz. Önce bakımı kolay bitkileri alabilir, bitki bakımına alıştıktan sonra balkonunuzda nane, soğan ve fesleğen gibi sebzeler yetiştirebilirsiniz. Kendi yetiştirdiğiniz sebze ve meyveler sayesinde sağlıklı beslenme ve diyet konularında da daha etkili adımlar atabilirsiniz.


Diyet Yapıyorsanız Doğadan Beslenin

Diyet yapıyorsanız doğal gıdalar tüketmeye özen gösterebilirsiniz. WebMD sitesinde yayınlanan The Natural Diet: Best Foods for Weight Loss isimli makaleye göre vitamin ve mineral açısından zengin olan doğal gıdalara yönelerek etkili bir diyet yapabilirsiniz. Örneğin; meyve ve sebze tüketiminizi artırıp tatlı tüketiminizi azaltabilirsiniz. Ayrıca yağsız et, balık, tam tahıllı gıdalar, baklagiller ve kuru yemişler hem besleyici hem de lezzetli gıdalar arasında yer alıyor. Bahçenizde veya balkonunuzda yetiştirdiğiniz yeşillikleri de öğünlerinize ekleyebilirsiniz. Beslenme programınızı oluştururken uzman bir diyetisyen destek almalısınız.

Doğayla iç içe daha fazla zaman geçirmeyi planlıyorsanız doğa sporu aktivitelerini inceleyebilirsiniz!

*Bu sayfada yer alan açıklamalar tıbbi tavsiye, uyarı veya teşvik niteliği taşımamakta olup yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Doğayla vakit geçirmenin ruhsal, bilişsel ve fiziksel etkileri üzerine mutlaka hekiminize danışmalısınız.

Kaynaklar;

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.