Spordan Önce Isınma Egzersizleri Nasıl Yapılır?

36
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

SPOR-Isınma-EgzersizleriBirçok kişi yeteri kadar önemsemese de spor öncesinde ısınma hareketleri yapmak tahmin edilenden çok daha büyük bir öneme sahip. İster spor salonunda ister evinizde spor yapın, hareketlere başlamadan önce mutlaka vücut ısınızı artırmanız gerekir.

Isınma hareketleri yapılırken kaslar nazik bir şekilde uzatılır ve dokuların esnekliği artırılmış olur. Bu hareketler doğru bir şekilde yapılırsa spor kaynaklı sakatlıkların da önüne geçilecektir. Özellikle de esnetme-gerdirme hareketleri öncesinde mutlaka ısınma hareketlerinin yapılması gerekir.

Hareketlere başlarken öncelikli olarak, baş her iki yana birkaç defa çevrilmeli, sonrasında kollar en az 10’ar saniye ara ile her iki yana doğru esnetilmelidir. Ardından kollar başın üzerinde olacak şekilde gerinme pozisyonuna geçilir. Kolların ardından ise bacakların arkası gerdirilir.

Bir diğer adımda ise dizler kırılmadan el parmaklarının, ayak parmaklarına değdirilmesi hareketine geçilir. Diğer bir ısınma hareketinde ise sırtüstü ısındıktan sonra bacak diz bölgesinden yukarıya doğru çekilmeye başlayacaktır. Isınma hareketleri yapılırken mümkün olduğu kadar hareketlerin yavaş tempoda gerçekleştirilmesi gerekmekte. Bu sayede vücut çok daha etkili bir şekilde ısınacak ve daha sonrasında yapılacak sporu takiben vücutta herhangi bir sorun meydana gelmeyecektir.

Kaynak: Yoga ve Yaşam

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.