Çaktırmadan Ofis Egzersizleri

14
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

hep_form

Hareket etmek formda bir hayatın olmazsa olmazı. Günü iyi planlayıp disiplinli hareket edebilirsek, aslında hepimizin günlük egzersizler için yeterli zamanı var. Ama bu zamanı doğru şekilde ayarlamak herkes için her zaman kolay olmayabiliyor, kabul ediyoruz. Bu gibi durumlarda gün içinde yaptığınız hareketleri egzersize dönüştürebilecek akıllı çözümlere yönelmenizi öneririz. Mesela birkaç e-mail veya telefon görüşmesini iş arkadaşınızın yanına giderek yüz yüze yapabilir, fırsat bulduğunuzda aşağıdaki önerileri uygulayarak çalışma hayatınıza hareket katabilirsiniz. Bazı hareketler biraz dikkat çekici olabilir, kabul; fakat birçoğunu yaparken kimse egzersiz yaptığınızı fark etmeyecek bile!

1- Sandalyenin dönüşünden faydalanın

Sırtınız dik biçimde ofis sandalyenize oturup yaslanın. Ellerinizi, parmak uçlarınızla masanın kenarından destek alacak şekilde yan yana koyun. Dizlerinizi birleştirin, ayaklarınızı hafifçe yerden yukarı kaldırın. Bakışlarınız karşıya doğru sabit olsun, karın kaslarınızı sıkıp dirseklerinizden kuvvet alarak vücudunuzu sağa sola yavaşça döndürün. Kafanız ve omuzlarınız bedeninizin alt kısmına göre daha az hareket edeceğinden bu sırada bilgisayarınızdan video izleyebilir, sunum takip edebilir veya bir şeyler okuyabilirsiniz. Bu hareketi gün içinde birkaç defa sağa 10 sola 10 dönüş olacak şekilde birkaç kez tekrarlayın. Sert ve ani dönüşler belinizi ve sırtınızı incitebilir; dönüşlerinizi nefes alış verişlerinize dikkat ederek yavaşça yapın.

2- Merdivenler dostumuz

Üst kattaki toplantı odasına gitmek alt kata resepsiyona inmek gözünüzde büyümesin, bunu egzersiz için bir fırsata dönüştürün. 2-3 kat için asansör kullanmaktan mümkün olduğunca kaçının. Merdivenleri çıkıp inerken adımlarınızın ve nefesinizin farkında olun. Ayaklarınızı basamaklara sertçe sürmeden, sakince yerleştirin, sanki tabanınızdan vücudunuzu yukarı doğru itip yaylanır gibi çıkın.

3- Çay – kahve molası boş geçmesin

Çay veya kahve almak üzere hazır ayağa kalkmışken, araya bir egzersiz sıkıştırmayı alışkanlık edinin. Bir bacağınızın üzerinde dengede durup diğerini dizden kırmadan dümdüz arkaya doğru uzatın. Bu sırada kalça ve arka bacak kaslarınızı sıkıştırmaya odaklanın. Başınız dik, bakışlarınız karşıya sabit olsun. Dengenizi sağlamakta zorlanıyorsanız duvardan veya masadan tutunup destek alabilirsiniz. Arkaya uzatma hareketin her bacak için en az 10’ar kez olacak şekilde tekrarlayın. Bunu her molanızda yapmaya gayret edin.

4- Oturmadan önce en az 5 squat

Yemekten, toplantıdan veya tuvalet molasından… Masanıza her döndüğünüzde sandalyeye oturmadan önce 5 kez oturup kalkın. Daha doğrusu oturacakmış gibi yapıp sonuncusunda oturun. Bu esnada bacaklarınızın omuz hizasından birazcık daha açık olmasına ve çömelirken sırtınızın düz oluşuna dikkat edin.

5- Ağırlık aleti olarak laptop

Bilgisayarınızı toplantı odasına veya ofis içine başka bir yere götürmeniz gerektiğinde taşıma sürecini kolaylıkla kol egzersizine dönüştürebilirsiniz. Bilgisayarı sıkıca kavrayın, kolu dümdüz aşağı doğru uzatıp dirseğinizi gövdenize yakın tutarak bilgisayarı omuz yüksekliğine kadar kaldırın. Bu sırada karın kaslarınızı kullanmaya ve nefesinize dikkat edin. Hareketi iki kolda da en az 10’ar kez tekrarlayın.

Kaynak: huffingtonpost.com

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.