Sabah Sporuna Motive Olmak İçin 7 Öneri

5
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

Formdakal - Sabah SporuHayatta en zor şeylerden biri de bazı alışkanlıkları yaşam tarzına dönüştürmek. Erken kalkmak günden daha fazla verim almanızı sağlamanın yanında, metabolizmanızın da erkenden çalışmaya başlaması demek. Ancak kabul edelim, sabah mahmurluğuyla koşuya çıkmak, spor salonuna gitmek ya da yoga yapmak hemen, kolayca kazanabileceğimiz bir alışkanlık değil. Bunun için kendinizi motive etmenizi sağlayabilecek önerilerimize kulak verin, belki sizin için de yararlı olur.

1. Her Gün Erken Kalkın

Sadece spora gitmeniz gereken günler değil, haftanın her günü erken kalkın. Sabah kahvenizle kitap okuyun, aheste aheste kahvaltı hazırlayın, sabahın sessizliğinin tadını çıkarın. Sadece spor yapacağınız günler erken kalkmaktansa bu yöntem, sportmen sabahlardan soğumamanızı sağlayacak, daha kolay motive olacaksınız.

2. Kendinizi Kandırın

Tam da kandırmayın. Mesela kendinize bugün sadece yarım saat spor yapacağım, sadece bir kilometre yürüyeceğim diyebilirsiniz. Önemli olan gerçekten başlamak, yarım saat de bir kilometre de size eninde sonunda yetmeyecek. Yapmışken tam yapayım hissi gelecek ve ‘yanlışlıkla’ sporunuzu, yürüyüşünüzü tamamlayacaksınız. Üstelik hiç hareket etmemektense az bile iyidir.

3. Müzikten Güç Alın

Kendinize size enerji ve neşe verecek bir şarkı listesi yapın. Size özel olsun, içine istediğiniz türden, bir tek sizin ruh halinize iyi gelen şarkılar koyun. Takın kulaklığınızı, evden çıkın. İyi bir müziğin kıpırdatamayacağı insan yoktur. Siz ritme kendinizi uydururken zaman nasıl geçti anlamayacaksınız bile.

4. Spor Arkadaşı Edinin

Bazen bir insana söz vermek üşengeçlikten üstündür. Sabahları yürüyüş yaptığınız bir arkadaş edinin. Saat 8’de buluşacaksanız, 8’de orada olmak zorundasınız. Hem içgüdüsel olarak içinizde bulunan rekabet hissini iyiye kullanmış olacaksınız. Spor arkadaşınız çok yakın bir arkadaşınız olmasın ki sabah tembellik edebildiğinizi bilmesin.

5. Erken Saatlere Kayıt Yaptırın

Spor salonundaki dersler sabah 7 dediniz mi başlar. Spinning, yoga, pilates, aklınıza ne gelirse, hangisi en erkense onu seçin, kayıt yaptırın. Hem boş spor salonu hayal etmiyor muydunuz hep? Alın size fırsat.

6. Günün Devamının İyi Geçeceğini Kendinize Hatırlatın

Evet, üşeniyorsunuz, evet sabah kalkmak çok zor geliyor, evet dün geç yattınız. Şimdi durun ve spordan sonra kendinizi ne kadar iyi hissettiğinizi, gününüzün ne kadar verimli geçtiğini hatırlayın. Evet, çok enerjiksiniz, normalde daha hızlısınız, daha dik duruyorsunuz, güne iş arkadaşlarınızdan daha erken başladınız. Kazanan sizsiniz, unutmayın kendiniz için spor yapıyorsunuz.

7. Yatmadan Su İçin

Evet, bu hepimizin yaptığı ama birbirine söylemediği bir sır. Gece yatmadan içtiğiniz bir bardak su, sabah  yataktan kalkıp banyonun yolunu tutmanıza neden olacak. Hazır yataktan kalkmışken… Spora da gidebilirsiniz!

Sabah sporu güne başlamanın en iyi yolu, alıştıkça fark edeceksiniz. Haydi, kalkın ve deneyin!

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.