Reformer Pilates Nedir, Ne İşe Yarar?

17
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

Reformer Pilates Nedir, Ne İşe Yarar? 1980’li yıllarda spor salonlarında ana akım olan reformer pilates, tüm gücüyle tekrar geri döndü! Bir zamanların bu popüler egzersizini artık neredeyse her spor salonunda bir seçenek olarak görmek mümkün. Peki, reformer pilatesin ne olduğunu ve nasıl etkiler sağlayabileceğini öğrenmeye hazır mısınız?

Spor yapmak pek çok kişi için genelde yorucu bir aktivite olarak görülüyor. Bu yüzden spor salonları yerine, evde yapılan egzersizler daha tercih edilir oluyor. Fakat bu durum, son dönemlerde öne çıkan bir egzersiz trendi ile beraber değişiyor! Bu egzersizi yaptığını ilan eden dünya starları sayesinde, reformer pilatesin son yıllarda yeniden gündemde olduğunu görüyoruz. Öyleyse gelin, günümüzde çok ses getiren bu egzersizin ne olduğuna ve ne işe yaradığına biraz daha yakından bakalım.

1. Reformer Pilates Nedir, Ne İşe Yarar?

1. Reformer Pilates Nedir, Ne İşe Yarar?Ekipman ön planda olduğu için aletli pilates de denilen reformer pilates, günümüzde daha çok vücudunu esnetmek ve sıkılaştırmak isteyenlerin tercih ettiği bir yöntem. 20’nci yüzyılın başlarında Joseph Pilates tarafından ortaya atılan bu egzersizin, Birinci Dünya Savaşı sırasında yaralı askerlerin yatakta tedavisine yardımcı olması amacıyla kullanıldığı biliniyor.

Reformer pilateste, mat üzerinde yapılan pilatesten farklı olarak özel tasarlanmış aletlerden yararlanılıyor.
Reformer adı verilen bu özel ekipman düzeneği sayesinde vücudun kendi ağırlığı kullanılarak bedene güç, esneklik ve denge kazandırılması hedefleniyor. Egzersiz, diyafram nefesine dikkat edilerek yapılan koordine hareketler yoluyla vücudun duruşunu düzelterek doğru bir postür kazanmasına da imkân tanıyor.

Reformer pilateste kullanılan yaylar, bireysel olarak kişinin vücuduna, boyuna, yaşına, kas ve kemik sistemine göre ayarlanabiliyor. Böylece bu egzersiz hem yeni başlayan hem de ileri seviyede olan kişiler tarafından tercih edilebiliyor. Hareketlerdeki çeşitlilik sayesinde reformer pilates, yalnız fiziksel düzeyde değil; mental düzeyde de kişiye olumlu katkılarda bulunabiliyor.

2. Reformer Pilates Ekipmanları Nelerdir?

2. Reformer Pilates Ekipmanları Nelerdir?Reformer pilates, adını ilk bakışta göze pek karmaşık görünen çok yönlü bir aletten alıyor. Reformer denilen bu alet, üzerinde düz bir platform ve tekerlekler bulunan yatak benzeri dikdörtgen bir çerçeve görünümünü taşıyor. Kızak olarak adlandırılan bu çerçeve, aletin bir ucuna bir dizi yay ile bağlanıyor. Çerçevenin tekerlekler üzerinde hareket etmesiyle, bu yaylar belli bir direnç sağlıyor. Reformer’da ayrıca footbar diye adlandırılan bir ayak barı, bacaklar ya da kollar tarafından kullanılabilen uzun kayışlar, sakatlanma ihtimalini en aza indirmek için ise baş ile omuzları destekleyen bloklar bulunuyor.

3. Reformer Pilates Nasıl Yapılır?

3. Reformer Pilates Nasıl Yapılır?Reformer pilates, yatağa benzeyen özel ekipmanı sayesinde mat ile yapılan pilatesten daha fazla harekete olanak tanıyor. Bu egzersiz sırt üstü veya yan yatarak, oturarak, ayakta durarak, kemerleri çekerek, ayak barını iterek, omuz bloklarına oturarak, baş aşağı sarkarak vb. şekillerde yapılabiliyor. Kısacası, çok çeşitli pozisyonlarda çalışmayı mümkün kılıyor. Aynı zamanda aletler, mat üzerinde yapılması mümkün olmayan egzersizleri daha kolay veya daha zor hale getirecek direnci de oluşturabiliyor.

4. Reformer Pilatesin Faydaları Nelerdir?

4. Reformer Pilatesin Faydaları Nelerdir?Mat kullanılarak yapılan pilatesten daha hızlı sonuç veren reformer pilates, genel kondisyonu geliştirerek bedeni zinde tutmaya yardımcı oluyor. Bunun yanı sıra bu egzersizin, stres yönetimi ve zihinsel rahatlamaya da pek çok faydası olduğu ifade ediliyor. Gelin, şimdi de reformer pilatesin faydalarını daha yakından inceleyelim:

4.1. Bütün Vücudu Çalıştırma

Reformer pilates, zayıf kaslara odaklanarak tüm vücudu güçlendirmeyi kolaylaştırıyor. Ayrıca küçük kas gruplarını da hedefleyerek esnek ve yağ oranı düşük kaslara sahip olmaya imkân tanıyor. Bu egzersizde kol, bacak, kalça ve omuzları odağına alan pek çok hareket yapılabiliyor.

4.2. Vücut Direncini Kontrol Etme

Reformer yaylarının yarattığı direnç, kullanım esnasında istenen şekilde ayarlanabiliyor. Yani yaylar daha esnek ya da daha sıkı olarak kullanılabiliyor. Örneğin squat yapmakta zorlanan bir kişi, reformer üzerinde sırt üstü yatarak dizlerini fazla zorlamadan ve vücudunu dengelemek için ekstra çaba sarf etmeden squat yapabiliyor. Bununla birlikte, squat yaparken vücut ağırlığı kullanmak isteyenler için aletin en ağır yaylarını seçip kasları test etmek de mümkün!

4.3. Duruşu İyileştirme ve Denge Sağlama

Reformer egzersizlerinin çoğu, vücutta ideal duruşu destekleyen çekirdek kasları (alt göğüs kafesinden başlayan ve kalçaya kadar uzanan kaslar) hedefliyor. Bu sayede reformer pilates, omurgayı dikleştirerek bedenin dengede kazanmasını sağladığı gibi, duruş bozukluğundan kaynaklanan sorunların çözümüne de yardımcı olabiliyor.

4.4. Eklemler için Güvenliği Sağlama

Reformer pilates, egzersizleri oturarak ve yatarak yapmaya imkân tanıyor. Böylelikle, yerçekiminin etkisiyle kasların üzerine binen yük azalıyor ve kasları fazla zorlamadan hareket etmek mümkün oluyor. Bu hassaslığı sayesinde, birtakım bedensel zorlukları olan kişilerin de yüksek etkili antremanları ağrısız ve daha güvenli yapmalarına yardımcı oluyor. Elbette, egzersizleri muhakkak bir uzman denetimi altında yapmak gerekiyor.

4.5. Keyifli Egzersiz İmkanı Sunma

Reformer pilateste kullanılan aletlerin biraz ürkütücü görünmesi sebebiyle, bireyler bu egzersize başta biraz çekimser yaklaşabiliyor. Ancak reformer üzerinde deneyim kazanmaya başladıktan sonra, bu egzersiz onlar için oldukça keyifli bir hal alıyor. Hareketlerdeki çeşitlilik sayesinde yaratıcılığı kullanmayı da mümkün hale getiren reformer pilates, kişiye günden güne gelişip güçlendiğini ve kendi bedeni üzerinde kontrol sahibi olduğunu fark ettiriyor.

5. Reformer Pilates Zayıflatır mı?

5. Reformer Pilates Zayıflatır mı?2015 yılında Women Health​’te yayınlanan bir çalışma, dört hafta boyunca haftada iki saat reformer pilates antrenmanları yapan bir grup kadına odaklanıyor. Sürecin sonunda kadınların kol, bel ve uyluk bölgelerinden az miktarda yağ kaybettiği ve kaslarındaki yağ oranının azaldığı görülüyor. Fakat reformer pilates, yağ yakmaya yardımcı olabilse de odak noktası zayıflatmak olmuyor. Çünkü bu egzersiz, kalp atışını önemli miktarda kalori yakmaya yetecek seviyede yükseltemiyor.

*Bu sayfada yer alan bilgiler tavsiye, uyarı veya teşvik niteliği taşımamakta olup sadece bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir egzersize başlamadan önce hekiminizden mutlaka bilgi almalı ve uzman antrenör tarafından size özel olarak belirlenmiş bir program uygulamaya özen göstermelisiniz.

Kaynaklar:
Rebecca Gilliam. ‘‘Pilates Reformer is Big News (Again). Here’s Why It’s So Popular + it’s Benefits’’. Women’sHealth. 2019. (çevrimiçi).
Marguerite Ogle. ‘‘What is the Pilates Reformer: Benefits and How To Use’’. Verywell Fit. 2022. (çevrimiçi).
Amy Marturana Winderl. ‘‘7 Benefits of Pilates Reformers for Every Body and Workout Goal’’. Live Strong. 2021. (çevrimiçi).
‘‘What is Reformer Pilates?’’. BodyMindLife. 2022. (çevrimiçi).

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.