Spordan Vazgeçmemek İçin 7 Yöntem!

32
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

shutterstock_204320932Beslenme ve egzersiz ayrılmaz bir ikili. Ancak sporu sistematik bir şekilde, tüm hayatınıza yayarak, kendinizi zorlamayarak, bir yaşam tarzı, bir alışkanlık haline getirmek en doğru yöntem. Spora yeni başlayanlar için sporu hayatınıza sokmak, içselleştirmek ve devam edebilmek için aklınızda tutmanızın faydalı olacağı altı önerimiz var.

1. Tutarlı Olun

İstediğiniz kiloya ulaşmak veya istediğiniz kiloda kalmak sadece fiziksel bir değişim değil, duygusal olarak da etkilendiğiniz bir süreç. Bu yolda motive olmak çok önemli. Spor ve beslenme programınızı düzenlerken gerçekçi hedefler koyun ki, hedefleri tutturamadığınızda duygusal olarak çöküş yaşamayın. Kendinizi üzerek kendinize faydalı olamazsınız.

2. Acele Etmeyin

Spor hayatınıza yaymanız ve kendinize yüklenmemeniz gereken bir alan. Spor yapmadığınızda kendinizi suçlu hissetmeyin ve vücudunuza uygun şekilde antrenman yapın. En iyisi haftada dört kez spor yapmak ama üç ya da iki kez yaptığınızda kendinizi cezalandırmayın, aksine hiç spor yapmamış da olabilirdiniz!

4. Ağırlık Kullanın

Ağırlık sizi güçlü kılar. Squat’larınız, yürüyüşleriniz veya kol, bacak çalışmalarınıza kettlebell veya ağırlıklar ekleyin. Çalıştığınız ağırlıkları zamanla artırın. Dumbell’la bacak ve karın kaslarınızı da çalıştırabilirsiniz.

5. Kendinizi Zorlayın

Herkes güzel şeyler hemen olsun ister. Özellikle de konu spor ve kilo olduğunda. Ancak formda kalmak uzun vadede, hayata yayılan bir süreç, bunu hiç unutmayın. Bu yüzden yürüdüğünüz kilometreleri, zaman aralıklarını, bisiklet süre ve hızınızı, egzersiz yaparken setlerinizi biraz artırarak yapmaya çalışın. Olumlu sonuçları gördükçe güçleneceksiniz ve kendinizi zorlamak hoşunuza gitmeye başlayacak.

6. Kaçamak Yapmayın

Evet, istikrarlı bir egzersiz çok önemli. Ancak bazen spora gidemeyebilirsiniz, yorgun hissedersiniz, canınız istemez. Bunu bir alışkanlığa dönüştürmediğiniz ve spora gitmediğiniz günlerde kaçamak yapmadığınız müddetçe sorun değil. Önemli olan sporu ve diyeti sürdürmeye kararlı olmanız.

7. Yorgun Düşmeyin

Kendinizle yarışın elbette ama kendinize zaman da verin. Sürekli, her gün spor yapmak doğru değil. Aralara birer ya da ikişer gün koymak mantıklı. Vücudunuzun toparlanması için ona müsaade edin, dinlenin. İyi dinlenmezseniz, iyi spor da yapamazsınız. Nitelik, nicelikten önemlidir, unutmayın!

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.