İyi Bir Uyku İçin 4 Basit Adım

47
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

Yaşam-İyi-UykuUykusuzluk formda bir yaşamın önündeki önemli engellerden birisi. Bunun ne kadar farkındayız? İngiliz The Guardian gazetesindeki makalesinde insanların üçte birinin uykusuzluktan muzdarip olduğunu belirten psikolog Richard Wiseman, bazı basit adımlarla iyi bir uykunun mümkün olduğunu belirtiyor. Burada seçtiğimiz 4 adım bile işinizi fazlasıyla görecek!

1. Ekranlardan Uzak Durun

Gözleriniz ışığa maruz kaldığında vücudun uyku hormonu olan melatonin salgılaması azalıyor. Wiseman’ın belirttiğine göre özellikle renk skalasının mavi tonları arasında yer alan ışık türlerini yayan bilgisayar, tablet ya da cep telefonlarından uykudan iki saat önce uzak durmak gerekiyor.

2. Duş Alın

Normalde uyku öncesi vücut sıcaklığı artar. Böylece ruhen ve bedenen uykuya hazırlanırız. Ancak iyi bir uyku için ılık bir duş almak da vücudun sıcaklığını arttıracağı için Wiseman, iyi bir uyku için duşun yatmadan hemen önce alınmasını öneriyor.

3. 90 Dakikaya Uyun

Her gece zihniniz aslında 90 dakikalık uyku evreleri halinde işler. Zinde uyanmak için bu döngünün son aşamalarında uyanabilmek yararınızadır. Bunun için uyanmanız gereken saatten geriye doğru 1,5 saatlik döngüleri hesaba katarak uyumak için uygun saati belirleyebilirsiniz.

4. Zihninizi Zorlayın

Klasik olarak uyumadan önce “koyun sayma”nın işe yaradığı söylense de, Wiseman aslında zihnin zorlanmasının uykuyu daha kolay getireceğini iddia etmekte. Bunun için önerdiği metot ise 3’erli olarak 100’den geriye doğru saymak. Sayılarla aranız çok iyi değilse kendinize meyve, sebze, kıyafet gibi kategoriler bulun ve alfabenin her harfinden bir örneği aklınıza getirmeye çalışın. Mışıl mışıl uyuduğunuzu anlamayacaksınız bile!

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.