Formunuzu Korumak İçin Düzenli Uykunun Önemi

20
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

Formdakal - UykuUyku, sadece vücudun dinlenmesi, toparlanması, enerji toplaması için muhtaç olduğumuz bir alışkanlık değil. Özellikle kilo vermek isteyen, fazla kilo almaktan kaçınan insanların düzenli ve yeterli miktarda uyuması gerekiyor. Neden mi?

1. Daha Az Yemenizi Sağlar

Uyku, sadece uyku değil zira iştah hormonlarının salgılanmasıyla doğrudan ilgisi var. Beynin tokluk hissini düzenleyen leptin ve açlığı tetikleyen ghrelin hormonları, ne kadar yediğinizi, ne sıklıkla yediğinizi yönetiyor. Bu açıdan uyku çok önemli. Çünkü yeterince uyumamak leptin hormonunun salgılanmasını azaltırken, ghrelin hormonunun fazla salgılanmasına bu da gereğinden fazla yemek yemeye neden oluyor. Normalden az uyumak ortalama 300 kalori kadar fazladan kalori almaya neden oluyor.

2. Göbekte Yağlanmayı Azaltır

Bu tabii ki dolaylı bir etki. Anksiyete ve stresin, göbekte yağlanmaya neden olduğu biliniyor. Uyku, stresin baş düşmanlarından biri. Haliyle, iyi bir uyku, karın bölgenizi de dert etmemesini sağlar…

3. Şişmanlık Genlerini Bloke Eder

Araştırmaya göre, yedi ile dokuz saat uyuyan kadınlar, az uyuyan kadınlardan daha zayıf. Araştırmacılar, yedi saatten (hatta dokuz saatten) az uyuyan kadınlar, genetik olarak şişmanlamaya daha eğilimli olduğunu düşünüyor.

4. Enerji Kaynağıdır

Uyku ve egzersiz arasında birbirini etkileyen bir bağ var. Şöyle düşünün. İyi uyursanız güne dinlenmiş, egzersiz yapacak enerjiye sahip bir şekilde başlamış oluyorsunuz. Düzenli egzersiz de, vücudunuz egzersiz sonrası toparlanmaya ihtiyaç duyduğu için sizi yeterli bir şekilde uyumaya teşvik ediyor.

Kaynak: Pop Sugar

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.