Dinlenmek Neden Önemlidir?

20
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

SPOR - DİNLENMEKDaha düzenli ve formda bir yaşam için yapmamız gereken üç temel şey vardır: Doğru beslenme, düzenli hareket ve yeteri kadar dinlenmek… Bunlardan bir ya da daha fazlasını ihmal ettiğimizde metabolizmamız ve yaşam kalitemiz olumsuz yönde etkilenir. Spor ve sağlıklı beslenme konularında birçok yazı ve görüş bildirilirken, belki de ihmal edilen konuların başında dinlenme gelir. Bunun oluşmasında tabii ki de arz-talep konusu ön plana çıkmaktır. Genellikle kilo verme, kilo alma, daha iyi spor nasıl yapılır gibi konular üzerine odaklandığımızdan, dinlenme ile ilgili bilgiler de göz ardı edilir. Peki, daha iyi nasıl dinlenebiliriz? İşte yanıtları;

  1. Vücudun en iyi dinlendiği aktivitelerin başında uyku gelir, yeterli uyku sayesinde vücudunuz yenilenir; kas ve eklemleriniz kendilerini tazeler.
  2. Spor öncesi yaptığınız dinlenmeler, spor sonrasında yaptığınız dinlenmeler kadar önemlidir; metabolizmanızın dinlenmesi ve forma girmesi için size yardımcı olur.
  3. Spor programları gibi aslında dinlenme için de programların yapılması gerekir. Hafta sonu dinlemek için tek başına yeterli değildir.
  4. Bazı önemli gelişmeler, seyahat ve yoğun iş temposu sonrası aynı dinleme ve spor programı üzerinde ilerlemek yerine; sporu azaltıp, dinlenme süresini uzun tutmak faydalı olacaktır.
  5. Yaş, deneyim, cinsiyet gibi faktörleri dinlenme sürenizi belirlerken dikkate almanız gerekir. Her metabolizmanın dinlenme süresi, çeşitli faktörlere göre farklılık gösterir.
  6. Dinlenme deyince aklımıza yalnızca dinlenme süresi ve uyku gelmemelidir. Kas ve organların dinlenebilmesi için, beslenme de en büyük etkenlerdendir. Lifli gıdalar, protein-karbonhidrat dengesi, yeterli sıvıların alınması metabolizmanın kendisini daha çabuk toparlamasını sağlayacaktır.
  7. Dinlenme planının günlük, haftalık, aylık ve hatta yıllık olarak düşünülmesi gerekir. Bu kırılımların birbirlerini destekleyici nitelikte olması gerekir.
  8. Spora ilk başlayanlar, özellikle dinlenmeyi ihmal ederek, aşırı antrenman programları uygulamaktadır. Spora yeni başlayanların dinlenme sürelerini iyi ayarlamaları, motivasyon ve sporun devamlılığı açısından önemlidir.
  9. Dinlenme için yeterli zamana ve uygun yere ihtiyaç vardır. Dinlenme yerleri temiz havalı, hoş görünümlü ve gerekli konfora sahip olmalıdır. Beş duyuya yönelik güzel fiziki yapının ve renklerin dinlenmede önemi büyüktür.

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.