Pirinç Unu Nedir? Nasıl Tüketilir?

0
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

Pirinç Unu Nedir? Nasıl Tüketilir?

İster shake ister hamur işi isterseniz de çorba çeşitleri… Geniş kullanım alanı ve keşfedilmeye değer özellikleriyle öne çıkan pirinç unu, hakkındaki detayları keşfettikçe sizi de şaşırtmayı başaracak!

Günümüzün en yaygın beslenme trendleriyle birlikte alternatif un çeşitleri de popülerliğini giderek artırıyor. Ve pirinç unu, gerek glutensiz olması gerekse de besleyici özellikleriyle bu çeşitler arasında kuşkusuz bir adım öne çıkıyor. Peki, pirinç unu tam olarak nedir ve günlük diyete nasıl entegre edilebilir? Pirinç unu hakkında tüm merak edilenleri bu rehberde!

Pirinç Unu (Rice Cream) Nedir?

Pirinç Unu (Rice Cream) Nedir?

Pirinç unu (rice cream), pirinç tanelerinin öğütülmesiyle elde edilen ince toz formundaki bir kuru gıda türü. Pirinç unu genellikle beyaz renkli ve hafif bir dokuya sahip oluyor. Bu gıda özellikle glutensiz bir un alternatifi arayanlar ve sporcular tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Pirinç unu, çeşitli yemeklerde ve unlu mamullerde kullanılan besleyici ve çok yönlü bir malzeme olmakla birlikte bebek beslenmesinde de önemli bir yer tutuyor.

Sporcular Pirinç Unu Neden Tüketir?

Sporcular Pirinç Unu Neden Tüketir?

Journal of Nutritional Science and Vitaminology adlı dergide yayınlanan bir makalede yer alan bulgular, pirinç proteinlerinin besin değerinin diğer tahıl tanelerine göre daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Pirinç unu aynı zamanda karbonhidrat açısından zengin olması nedeniyle vücuda hızlı bir şekilde enerji sağlayabiliyor.

Pirinç Unu Nasıl Yapılır?

Pirinç Unu Nasıl Yapılır?

Çeşitli tariflerde kullanabileceğiniz pirinç ununu evde de pratik bir şekilde hazırlayabileceğinizi biliyor muydunuz? İşte pirinç ununun yapılış adımları:

 • İsteğe bağlı olarak beyaz veya kahverengi pirinç seçebilirsiniz. Daha ince bir un elde etmek istiyorsanız beyaz pirinç tercih etmenizi öneririz.
 • Pirinci iyice yıkayarak içerisinde yer alan toz, kir ve çeşitli partikülleri temizlemelisiniz.
 • Pirinci su içerisinde bekleterek belirli bir süre ıslatmalısınız. Şişen pirinçleri süzerek iyice kurulamalısınız.
 • Kuru pirinçleri bir öğütücü veya blender’a koyarak un haline gelene kadar öğütmelisiniz. Blender’ı önce düşük, ardından hızlı moda alarak topaklanma riskini azaltabilirsiniz.
 • Elde ettiğiniz pirinç ununu bir elek yardımıyla elemelisiniz. Böylece pirinç ununun daha ince ve homojen olmasını sağlayabilirsiniz.
 • Pirinç ununu hava geçirmez bir kapta saklayarak tazeliğini ve kalitesini uzun süre koruyabilirsiniz.

Pirinç Ununun Kıvamı Nasıl Olmalıdır?

Pirinç Ununun Kıvamı Nasıl Olmalıdır?

Pirinç ununun kıvamı kullanılacağı tarife bağlı olarak değişebilir. Örneğin; pirinç ununun tatlı veya kek gibi çeşitli hamur işleri ve Asya mutfağı tariflerinde ince öğütülmüş bir toz halinde olması isteniyor. Öğütme işlemi sırasında herhangi bir topaklanma veya ayrışma olmamasına özen göstermek gerekiyor. Böylece pirinç unu malzemelerle kolaylıkla entegre olabiliyor.

Bazı tuzlu tariflerde kaba öğütülmüş pirinç unu kullanılması ve daha belirgin bir dokuya sahip olması istenebiliyor. Ayrıca kıvamını korumak ve nemlenmesini önlemek için pirinç ununu doğru yöntemlerle muhafaza etmek gerekiyor.

Pirinç Unu Nasıl Tüketilir?

Pirinç Unu Nasıl Tüketilir?

Pirinç unu çeşitli yemek ve tariflerde kullanılan çok yönlü bir malzeme. Sık tercih edilen pirinç unu tarifleri ise şu şekilde:

 • Pirinç unu glutensiz bir malzeme olduğundan glutensiz ekmek, kek, kurabiye ve poğaça gibi hamur işlerinde kullanılıyor.
 • Glutensiz makarna tariflerinde pirinç unu tercih ediliyor.
 • Pirinç ununa tatlı tariflerinde de yer veriliyor. Puding, helva, sütlü tatlı ve diğer hafif tatlılara pirinç unu ilave ediliyor.
 • Pirinç unu çorba ve sosları koyulaştırmak için terbiye amaçlı da kullanılıyor. Bu aşamada pirinç unu az miktarda suyla karıştırılıyor.
 • Et, balık veya sebzeleri kızartırken de pirinç unu tercih edilebiliyor. Bu paneleme yöntemiyle hafif ve çıtır bir kaplama sağlanıyor.
 • Pirinç unu pizza hamuru, pankek, waffle ve krep tariflerinde kullanılıyor. İsteğe bağlı olarak diğer un alternatifleriyle karıştırılarak hafif kahvaltılıklar hazırlanabiliyor.
 • Pirinç unu içeceklerin besin değerini artırmak adına smoothie gibi içeceklerde kullanılıyor. Özellikle spor yapan bireyler pre workout karışımlarına ekliyor.

Pirinç Unu Nasıl Tüketilir?

Pirinç Unu Nasıl Tüketilir?

Yukarıda da değindiğimiz üzere pirinç unu zengin bir karbonhidrat ve protein kaynağı. Spor yapan bireylerin pirinç unu tüketim miktarı ve zamanı kişisel hedefler, antrenman programı ve beslenme ihtiyaçlarına bağlı olarak değişiyor. Sporcular için pirinç ununun tüketim şekilleri aşağıdaki gibi sıralanıyor:

 • Antrenman öncesi: Antrenman öncesinde enerji seviyesini artırmak için pirinç unu içeren hafif bir atıştırmalık tüketilebilir. Örneğin; pirinç unu içeren bir shake veya atıştırmalık bar tercih edilebilir.
 • Antrenman sonrası: Antrenman sonrasında kas glikojen depolarını doldurmak ve kas onarımını desteklemek amacıyla karbonhidrat alımı önemli. Bu aşamada pirinç unu içeren bir shake veya yemek vücudun ihtiyaç duyduğu hızlı emilen karbonhidrat ve proteinleri sağlayabilir.
 • Öğünlerle birlikte: Pirinç unu ana öğünlerde yemeklere veya hamur işlerine eklenebilir. Özellikle sebzelerle dengeli bir öğün oluşturmak için uygun bir seçenek olabilir.
 • Glutensiz alternatif:Glutensiz bir diyet uygulayan sporcular için pirinç unu diğer tahılların yerine geçebilir. Sporcu bireyler pirinç ununu çeşitli yemek ve atıştırmalıklarda kullanarak karbonhidrat ihtiyacını karşılayabilir.

Sporcu beslenmesine pirinç unu dahil etmeden önce mutlaka uzman bir diyetisyene ve spor eğitmenine danışmayı unutmamalısınız.

Diyet Yapanlar Pirinç Unu Tüketebilir mi?

Diyet Yapanlar Pirinç Unu Tüketebilir mi?

Journal of Food Science adlı dergide yayınlanan bir makaleye göre pirinç unu düşük yağ, yüksek karbonhidrat ve yüzde 6 ila 10 arasındaki protein içeriğiyle oldukça besleyici bir alternatif. Ancak her besinde olduğu gibi pirinç unu tüketiminde de porsiyon kontrolü ve besin dengesine dikkat edilmesi gerekiyor. Pirinç unu aynı zamanda glutensiz bir alternatif olduğundan çölyak hastası veya gluten hassasiyeti olan bireyler tarafından da tüketilebiliyor.

Bulkta Pirinç Unu Tüketilir mi?

Bulkta Pirinç Unu Tüketilir mi?

Sporcuların vücut ağırlığını artırmak ve kas kütlesini maksimum seviyeye çıkarmak için uyguladıkları strateji bulk olarak ifade ediliyor. Bu dönem genellikle fazla kalori alımı, yüksek protein tüketimi ve yoğun antrenman programlarıyla karakterize ediliyor. Pirinç unu, yüksek karbonhidrat içeriğiyle bulk döneminde tüketmek için de uygun bir seçenek sunuyor. Bulk döneminde pirinç unu kullanmak için aşağıdaki tarifleri düşünebilirsiniz:

 • Pirinç ununu smoothie, shake ve protein karışımlarına ekleyebilirsiniz.
 • Pirinç ununu ekmek, kek, kurabiye ve muffin tariflerinde kullanarak ekstra kalori sağlayabilirsiniz.
 • Pirinç ununu öğünlerinize dahil ederek protein alımını artırabilirsiniz.

Pirinç unu her ne kadar yüksek karbonhidrat içerikli bir besin olsa da porsiyon kontrolüne dikkat etmek gerekiyor. Bireyin beslenme ihtiyaçları ve hedeflerine uygun bir beslenme planı oluşturmak için bir uzmana danışmak önem arz ediyor.

Pirinç Unu Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Pirinç Unu Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Pirinç unu yaparken kaliteli bir ürün elde etmek için dikkat edilmesi gereken aşağıdaki gibi birtakım noktalar bulunuyor:

 • Pirinç unu yapımında kullanılacak pirinci dikkatli bir şekilde seçmelisiniz. Yüksek kaliteli ve taze bir pirinç kullandığınızdan emin olmalısınız.
 • Pirinci su içerisinde bekletmek pirincin daha kolay öğütülmesine ve daha homojen bir un elde edilmesine yardımcı olabilir. Genellikle bir gece boyunca ıslatma işlemi önerilir. (İsteğe bağlı olarak 1 su bardağı pirinci 2 su bardağı sıcak su içerisinde bekleterek pirincin önceden şişmesini sağlayabilirsiniz.)
 • Islak pirinçleri bir tepsi veya kağıt havlu üzerine yayarak kurulayabilirsiniz.
 • Pirinci düşük sıcaklıkta ve öğütücünün ince ayarında öğütmelisiniz. Yüksek sıcaklıklar pirincin yağını okside ederek unun kalitesini düşürebilir.
 • En başta küçük miktarlarda deneme yaparak pirinç ununun kıvamını kişisel tercihinize göre ayarlayabilirsiniz.

Pirinç Unu Kalorisi Nedir?

Pirinç Unu Kalorisi Nedir?

Pirinç ununun kalori miktarı kullanılan pirince, işlenme yöntemine ve kullanım miktarına göre değişiklik gösterebiliyor. ABD Tarım Bakanlığı tarafından yayınlanan besin değeri rehberine göre pirinç ununun 100 gramı ortalama 365,9 kilokalori (kcal) içeriyor. Bir fincan, yani ortalama 158 gram pirinç ununda ise yaklaşık 578,12 kcal bulunuyor.

Pirinç unu ve spor arasındaki ilişkiyi artık daha iyi biliyorsunuz. Kas kütlenizi artırmak için farklı yollar aramaya devam ediyorsanız Supplement Nedir? Ne İşe Yarar? adlı içeriğimize de göz atabilirsiniz!

*Bu sayfada yer alan bilgiler, öneri ve uyarı mahiyetinde olmayıp yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Spor öncesi, sonrası beslenme veya glutensiz diyette pirinç unu tüketimi hakkında detaylı bilgi edinmek için mutlaka uzman bir diyetisyene danışmanız gerekmektedir.

Kaynaklar;

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.