Spordan Sonra Nasıl Beslenmeliyiz?

33
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

shutterstock_426379246Spordan sonra yemek yemeyi birçok kişi göz ardı etmekte, gelişi güzel beslenerek spor sonrası öğünü adeta geçiştirmektedir. Oysaki spor sonrası beslenme, en az spor kadar önemlidir. Neden mi? Hadi birlikte yanıt verelim!

1. Neden Spor Sonrası Yemek Yemelisin?

Zorlu ve seni acıktıran bir sporun ardından oturup yemek yemek kolaydır ama bazen gerçekten zorlu bir spor yapmış olsan bile aç hissetmezsin(eğer düzenli olarak spor yapıyorsanız, bu gerçekten yaşanan bir şeydir). Eğer bir kere bile olsa spordan sonra bir şeyler yemeyi es geçmeyi düşündüyseniz spordan sonra yemeğin ne kadar önemli olduğunu hatırlamak önemli. Yorucu bir antrenman seansından sonra vücudumuzun içindeki glikojeni, elektrolitleri ve sıvıyı yenilemesi gerekir. Aynı zamanda güçlü bir vücut için yıpranmış kas dokusunun yenilenip yeni doku oluşturması gerekir. İşte bu noktada bahsettiğimiz spor sonrası beslenmenin önemi devreye giriyor.

2. Ne Zaman Yemelisin?

Vücudunuzun enerji depolarını yenilemek spordan sonraki ilk önceliğiniz olmalıdır. İşte bu yüzden zamanlama çok önemli, spordan sonraki ilk 15 dakika ile 1 saat aralığında yemek yerseniz vücudunuzun kaybettiği enerjiyi geri almasını garantilemiş olursunuz. Eğer bir de doğru şeyleri yerseniz yaptığınız spor boşa gitmemiş olur. Hatta yediğiniz şeyler yağ olarak vücudunuzda depolanmak yerine enerji depolarınızı tekrardan doldurur ve kaslarınızın güçlenmesine yardımcı olur. Ne kadar çok kasınız varsa o kadar çok kalori yakarsınız. Bu nedenle spordan sonraki 2 saat içinde bir şeyler yemeyi unutmayın ve sonrasında da daha büyük bir öğün ile bunu pekiştirin.

3. Neler Yemelisin?

Spordan sonra bir şey yiyebilmeniz demek size spor salonundan dönüş yolunda canınız ne isterse onu yeme hakkı vermiyor tabi ki. Eğer kilo kaybetmek ya da kilonuzu korumak için spor yapıyorsanız, spor sonrası atıştırmalıklarınızın kalorisine dikkat etmelisiniz. Yanlış spor sonrası atıştırmalığı; yüksek kalorili seçenekler ya da normal bir antrenmandan sonraki bir sporcu içeceği size sadece o gün içinde istenmeyen kalori olarak geri döner. Bunun yerine, eğer 1 saat ya da daha uzun süreli spor yaptıysanız kalorisi 150’nin altında olan ve içerisinde 10-20 gram protein ile 30-40 gram karbonhidrat içeren atıştırmalıkları tercih edin. Eğer sporunuz sadece çabuk bir seans ise spor sonrası atıştırmalığın önemi elbette ki azalır. Her iki şekilde de eğer spordan sonra direk bir şey yemek istemiyorsanız en azından yüksek protein oranlı bir içecek tercih etmeye çalışın.

Kaynak: Pop Sugar

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.