Spor Yaparken Aşırı Terlemek Normal Midir?

6
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

shutterstock_263391167Bu sorunun çeşitli varyasyonlarını hepimiz zaman zaman duymuşuzdur: “Bazı insanlar spor yaparken neden diğer insanlardan daha fazla terliyor?” Hatta bazıları çok fazla terlemekten ya da çok az terlemekten neden şikâyetçi? Asıl konumuz bu, ancak öncesinde terlemenin ne olduğu ve nasıl oluştuğuna bakalım.

Terlemek, vücudun ruhsal ve fiziksel olarak dış dünyaya verdiği yanıtlardan yalnızca biri. Kişilerin ruhsal ve fiziksel durumları birbirinden farklı olduğu için terlemenin seviyesi değişiklik gösterir. Mevsim koşulları, hormonel değişiklikler, egzersiz gibi dış faktörlere bağlı olarak vücut sıcaklığında meydana gelen değişim neticesinde; tenimizin altından yer alan ter bezleri harekete geçer. Vücudun tüm alanlarında ter bezleri bulunmasına rağmen en çok el içi ve ayak tabanlarında terleme gerçekleşir. Terlemenin gerçekleşmesiyle birlikte ter bezlerinden tenimizin üzerine çıkan ter damlaları, vücut ısısını dışarı taşımaktır. Böylelikle tüm organ ve hücrelerin aşırı ısınmasının önüne geçerek koruma sağlar.

Gelelim asıl sorumuza: Neden bazı insanlar spor yaparken daha fazla terliyor? Normal terleme süreci medikal koşullara bağlı olmayan ve öngörülebilirdir. Eğer kişinin obezite gibi çeşitli sağlık sorunları yoksa ve ortalamaların üzerinde terliyorsa bunun nedeni büyük olasılıkla psikolojiktir. Egzersiz yaparken ya da koşu bandında koşarken vücudun çeşitli psikolojik yanıtlar vererek fazla terlemesi normal olarak görünebilir. Ancak sağlık sorunlarından şüphe duyuluyorsa bir doktora danışmak gerekebilir.

Spor yaparken diğer insanlardan daha fazla terlediğini düşünüyorsanız öncelikle temkinli olmak, ardından önlem almak gerekir. Kıyafetlerin doğru seçilmesi, ortamın havalandırılması gibi birçok bilinen faktör araştırıldıktan sonra fiziksel ve psikolojik etkenler üzerinde yoğunlaşılması gerekir. Teri yeteri kadar emebilen ve o anda kuru olmayı sağlayan kıyafet seçeneklerini düşünülmelidir. Unutmayın, aktivite esnasında dökülen ter ne derece olursa olsun, vücudu dengede tutmak önemlidir. Bu sebeple sıvı tüketimine önem vermelisiniz

Kaynak: Shape

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.