Hızlı Tempoda Yürümenin Vücuda Sağladığı 4 Fayda

28
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

Hızlı Tempoda Yürümenin Vücuda Sağladığı 4 Fayda

Yürüyüş, her yaştan insanın kolaylıkla yapılabileceği bir spordur. Eğlenceli olmasının yanında fiziksel ve psikolojik sağlığa iyi gelen, sakatlanma riskinin diğer spor çeşitlerine göre düşük olması sebebiyle aktivite düzeyiniz ne olursa olsun güvenli ve faydalı bir fiziksel aktivitedir. Yapılan araştırmalar dünyadaki en popüler aktivite türünün yürüyüş olduğunu ortaya koyarken, uzmanlar tarafından “mükemmele en yakın fiziksel aktivite” olarak tanımlanmıştır.

Gündelik hayatta yürüyüş yaparken belli bir tempoyu tutturmak sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Yavaş tempoda yürümek yerine hızlı tempoda yürümek bazı mutluluk verici hormonlarının üretilmesine destek olur ve sizi daha iyi hissettirir. Stresi minimum düzeye indirir, kilonuzu korumaya yardımcı olur.

Haftanın minimum 5 günü 30’ar dakikalık yürüyüş yapmak sandığınız kadar zor değil, yeter ki kendinizi ikna edin.
Hali hazırda yürüyüş alışkanlığınız varsa ve her gün yürüyeceğiniz mesafeyi hızlı tempoda yürümek için alışkanlık kazanmak istiyorsanız, hızlı tempoda yürümenin faydalarına gelin birlikte göz atalım:

1. Kilo Kontrolü Sağlar ve Metabolizmanızı Hızlandırır

Önceliği kilo vermek olan kişilere ağır egzersizler veya koşu yerine tempolu yürüyüş önerilir. Tempolu yürüyüş sayesinde hemen kilo kaybetmeye başlanmaz ancak düzenli ve ritmik egzersize alışan vücut daha çok kalori yakmaya başlar. Böylelikle uzun vadede kilo kontrolü sağlanmasına yardımcı olur. Aynı zamanda düzenli olarak tempolu yürüyüş yapmak metabolizmanızı hızlandıracağı için yağ yakma hızını da artırıp sıkılaşmaya yardımcı olur. Yağ yakımı hızlandıkça vücudun kas oranı artar ve bu durum zaman içerisinde dinlenirken bile kalori yakmaya devam etmeyi sağlayan bir seviyeye ulaşır.

Kilo Kontrolü Sağlar ve Metabolizmanızı Hızlandırır

2. Vücudun Esneklik Kazanmasına Yardımcı Olur

Hızlı tempoda yürümek kaslarınızın gelişimi ve kondisyonu için oldukça faydalıdır. Kasların yapısını düzelten egzersizlerin en önemlilerinden olan hızlı tempoda yürümeyi alışkanlık haline getirdiğinizde uzun vadede daha esnek bir vücuda sahip olduğunuzu göreceksiniz. Aynı zamanda hızlı tempoda yürümek; bacak, kalça ve gövde kaslarının kuvvetlenmesine de katkı sağlayacaktır.

Vücudun Esneklik Kazanmasına Yardımcı Olur

3. Kemiklerinizi korur

Hızlı tempoda yürümek kasların ısınmasını sağlarken, bacaklarınızı ve ayak bileklerinizi muhtemel bir incinme veya burkulmaya karşı daha dayanıklı hale getirir. Buna ek olarak daha güçlü kemiklerin oluşmasına katkıda bulunur.

Kemiklerinizi korur

4. Vücudunuzun Disipline Girmesini Sağlar

Her gün yapacağınız hızlı tempoda yürüyüş vücudunuzun dayanıklılığını artırır. Hızlı tempodaki yürüyüşün rutin olarak gerçekleştirilmesi beynin belli bir disipline alışmasına yardımcı olacak ve kazanılan bu alışkanlık vücudunuzun da disipline girmesini sağlayacaktır.

Vücudunuzun Disipline Girmesini Sağlar

Kaynak: Verywellfit

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.