Formda Kalmak İçin Sporculardan 7 İpucu!

30
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

wsi-imageoptim-shutterstock_471049634-1-1024x684-1-1024x684Olimpiyatlara katılan profesyonel sporcuların da kendilerine has beslenme yöntemleri var. Çünkü antrenman kadar nasıl beslendikleri de önemli. İşte olimpik sporcuların beslenme sırları.

1. Beslenmeyi yakıt olarak görüyorlar

Dünyanın en iyi sporcuları için beslenmek bir nevi yakıt demek. Olimpik sporcuların beslenme danışmanları; antrenmanlar ve uyku kadar iyi beslenmenin de hayat tarzlarının önemli bir parçası olduğunu söylüyorlar. Bu yüzden de kaliteli, kendilerini iyi hissettirecek, enerji verecek şekilde besleniyorlar.

2. Dört saatte bir yiyorlar

Gün içine eşit dağıtılmış şekilde beslenmek, enerji seviyenizi sabitlerken, spordan aldığınız verimi de artırır. Üstelik çok aç kalarak bir sonraki öğünde fazla yemeyi de engeller.

3. Protein kaynaklarını tek tipleştirmiyorlar

Protein, sporcuların egzersizden sonra toparlanmaları için gereken aminoasitleri sağlıyor. ABD Olimpik Komitesi diyetisyeni Alicia Kendig, sporcuların öğünlerde aldığı protein kaynaklarını sık sık değiştirdiklerini söylüyor. Yoğurt, balık, kırmızı et, bakliyat gibi protein kaynaklarını öğünlere dağıtıyorlar.

4. Su içiyorlar, erkenden

Olimpik sporcular sabah uyanır uyanmaz su içiyor ve gün içinde de sürekli su ve sıvı tüketmeye devam ediyorlar. Zira vücudu susuz bırakmak metabolizmayı da yavaşlatıyor.

5. Bol bol deniz ürünü tüketiyorlar

Eskiden olimpik sporcular protein ihtiyaçlarını karşılamak için bol bol yumurta ve kırmızı et yerlerdi. Artık bu devir geçti. Şöyle bir örnek verelim: Bu yılki olimpiyatlarda 82 ton deniz ürünü tüketilmiş! Siz de haftada iki gün deniz ürünü yemelisiniz, zira Tip 2 Diyabet’ten koruyan, kalp sağlığına iyi gelen omega 3 kaynağı deniz ürünleri, çocukların zekâ gelişimine de faydalı. (Kaynak: beslenme.gov.tr)

6. Kaliteli karbonhidrattan kaçmıyorlar

Karbonhidratlar kaslarınızın gelişmesi için çok önemli. Bu yüzden olimpik sporcuların günlük beslenme rutinlerinin yarısı sağlıklı karbonhidratlardan oluşuyor. Meyve, sebze, patates, bakliyat ve yoğurdu beslenme planınızdan asla çıkarmamalısınız.

6. 85-15 Kuralı’na bağlı kalıyorlar

Hiç kimse her zaman sürekli doğru beslenemez. Olimpiyata katılan sporcular da dâhil! 85-15 Kuralı, yüzde 85 doğru beslenme yüzde 15 kaçamaklara izin vermek demek. Bazen sevdiğiniz ve diyete uymayan yiyecekleri yemek için kendinize izin vermelisiniz. Unutmamanız gereken yediklerinizin yüzde 85’inin diyete uygun olması.

Kaynak: Huffington Post

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.