Dengeli Beslenmenin Olmazsa Olmazı: Kahvaltı

18
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

Beslenme - Kahvaltı2Yemek yeme alışkanlıklarımız, zihinsel ve bedensel faaliyetlerimizi etkiler. Düzensiz ve dengesiz beslenme düşünme ve kavrama yeteneğinin azalmasına, hatta hafıza kayıplarına neden olur. Günde 8 saat uyku düzenine sadık kaldığınız halde uykusuzluk ve yorgunluk hissediyor, çabuk yoruluyorsanız artık beslenme alışkanlıklarımıza dönüp bir bakmanın vakti geldi de geçiyor demektir. Ve iyi haber şu ki; bunun için hemen bir diyet listesi hazırlamanıza gerek yok!

Gece boyunca düşen metabolizma hızı, kahvaltı sayesinde yüzde 20-30 arasında artmaktadır. Kahvaltı atlandığında ise vücut bir sonraki öğünde besin alınmayacağını zannederek gelecek öğünde tüketilen besinleri yağa dönüştürerek depolayacaktır.

Kahvaltının Formda Kalmak İle Bir İlgisi Olmalı…

Amerikan Kalp Derneği’nin yayın organı olan Circulation dergisinde 2013 yılında yayınlanan bir rapora göre öğün olarak kahvaltıyı atlayanların kalp hastalıklarına yakalanma riski %27 daha fazla! Konuyla ilgili olarak Consumer Report’ta yayınlanan bir makalede de akşam yemeği ve kahvaltı arasında geçen sürenin uzunluğu göz önüne alındığında bunun günün en uzun açlığı olduğu dolayısıyla beslenme açısından kahvaltının günün en önemli öğünü olduğu vurgulanıyor.

Circulation’da yayınlanan araştırmayı yürüten uzmanlardan olan Harvard Üniversitesi’nden Eric Rimm, “Kahvaltı yaptığınızda kan şekeriniz bir miktar yükselir, ancak bu sayede vücudunuz denge bulur ve bir sonraki yemeğe kadar normal değerlere sahip olur” diyor. Kahvaltıyı atlayan insanların bir sonraki öğünde abartacağını, bunun da kan şekeri ve vücut dengesini bozacağını ve çeşitli hastalıklara yol açabileceğini de ekliyor.

Güne dengeli bir kahvaltı ile başlamak kan şekerinizin normal seviyelere gelmesine ve güne zinde bir başlangıç yapmanıza olanak sağlar. Kahvaltıda dikkat etmeniz gereken hamur işleri ve basit şeker içeren besinlerden olabildiğince uzak durmaktır. Çünkü bu tarz besinler, hızla glikoza çevrilip kan şekerinizi fazla yükseltebilir. Kahvaltıda esmer ekmek, az yağlı ve az tuzlu peynir çeşitleri, yumurta, tuzsuz zeytin, domates, salatalık ve mevsim yeşillikleri yiyebilirsiniz.

İyisi mi siz siz olun, güne zinde başlamak ve yemekte abartmamak için kahvaltıyı sakın atlamayın!

Afiyet olsun…

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.