Kilo Almak İsteyenlere Özel Tavsiyeler

25
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

Kilo Almak İsteyenlere Özel Tavsiyeler

Vücut ağırlığının ideal düzeyin altında olması gerek dış görünüş gerekse de yaşam kalitesi bakımından çeşitli problemlere sebep olabiliyor. Kilo almak için tüketilen çoğu gıda ise çok daha tehlikeli sonuçlar doğurabiliyor. Öyleyse, sağlıklı bir şekilde kilo almak mümkün değil mi dersiniz? Gelin, bu sorunun yanıtına birlikte bakalım!

Moda dünyasının “sıfır beden” trendini başlattığı 2000’li yılların başına denk gelen dönemden beridir, “zayıf” vücut pek çok kişi tarafından ideal görünüm olarak kabul ediliyor. Üstelik daha da tehlikelisi, halk arasında genellikle zayıf görünmenin sağlıklı olmak anlamına geldiğine inanılıyor. Bu da kişileri yetersiz beslenmenin temel alındığı ve bu sebeple de büyük riskler taşıyan yanlış diyet uygulamalarına yöneltiyor. Oysaki ideal kiloda olmanın görünümle pek de ilgisi bulunmuyor!

İdeal vücut ağırlığı; kişinin yaşına, cinsiyetine, boy ölçüsüne, genetiğine ve hatta ırkına göre dahi değişiklik gösterebilen bir durum. Bu sebeple de sanılanın aksine dünyadaki tüm insanlar için ortak bir ideal kilodan söz etmek mümkün değil. Vücut ağırlığınızın kendi standartlarınız dahilinde ideal oranlarda olup olmadığını anlamak için vücut kitle indeksi hesaplaması yapmanız gerekiyor. Fakat bununla birlikte vücut ağırlığınızı ifade eden rakamın ne kadarının yağ ne kadarının kas ağırlığı olduğu da fazlasıyla önem taşıyor.

Kilo problemi söz konusu olduğunda akla ilk olarak fazla kilolar gelse de şimdiye kadar verilen bilgilerden anlaşılacağı üzere, aşırı zayıflık da önemsenmesi gereken bir sorun. Eğer siz de bu tür bir sorunla karşı karşıyaysanız, sağlığınızı bozmayacak bir çözüm için öncelikle uzman bir hekime ve bilhassa da diyetisyene danışarak konuyla ilgili yardım almanız gerektiğini unutmamalısınız. Ayrıca günlük yaşam alışkanlıklarınızda bazı ufak değişiklikler yaparak da kilo alım sürecinizi destekleyebilirsiniz!

1. Kilo Almak için Yapmanız Gerekenler Nelerdir?

Kilo Almak için Yapmanız Gerekenler Nelerdir?

Vücut ağırlığı fazla olan kişiler için kilo vermek ne kadar meşakkatli ise, az olan kişiler için de kilo almak bir o kadar zorlayıcı ve uzun süreli olabiliyor. Her iki durumda da bunu baştan kabul etmek ve süreci hızlandırmak için yanlış uygulamalardan kaçınmak en önemli kuralları oluşturuyor! Yani öncelikle hedefin “hızlı kilo almak” yerine “sağlıklı kilo almak” olarak belirlenmesi gerekiyor. Kilo almanın yollarına geçmeden önce dikkat edilmesi şart olan bir diğer konu ise yağ tüketimi ile ilgili!

Tıpkı kilo verme hedefiyle uygulanan diyetler gibi, kilo almak adına tüketilen besinler de yanlış tercihler sonucunda önemli sorunlara yol açabiliyor. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak adına kilo alma diyeti belirlenirken, özellikle yağ grubuna giren besinlerin doğru seçilmesi gerekiyor. Yağların kilo aldıran yiyecekler arasında başı çektiği elbette ki doğru. Fakat sağlıklı bir kilo alma süreci için yağ tüketiminin ideal düzeyde tutulmasına ve doymamış yağların tercih edilmesine özen gösterilmeli!

1.1. Beslenme Düzeninize Dikkat Edin

Beslenme Düzeninize Dikkat Edin

Beslenme ihtiyacı genellikle sadece açlık hissini gidermek ile ilişkilendirildiğinden, çoğu durumda yeterince karşılanamayabiliyor. Özellikle yoğun geçen günlerde, şiddetli bir açlık hissedilmediği takdirde tüm günün besin almadan geçirildiği dahi olabiliyor. Bu düzensiz beslenme şekli de kimi zaman kilo alımına kimi zaman ise kilo kaybına zemin hazırlayabiliyor. Fakat her iki durumda da elde edilen sonuç, “sağlıklı” olma fikrinden bir hayli uzakta kalıyor. Bu sebeple beslenme düzeninin hiçbir koşulda bozulmaması gerekiyor!

1.2. Yüksek Enerjili Yiyecekler Tüketin

Yüksek Enerjili Yiyecekler Tüketin

Vücut, ihtiyaç duyduğu enerji desteğini büyük oranda yağ, karbonhidrat ve protein içeren besinler aracılığıyla karşılıyor. İhtiyaçtan fazla tüketilen yüksek kalorili besinler ise vücutta kas ve yağ oluşumunu destekleyerek kilo alımına yardımcı oluyor. Dolayısıyla kilo almak isteyen kişilerin günlük kalori alım miktarını belirlerken, fiziksel aktivite yoğunluğunu göz önünde bulundurmaları gerekiyor. Gün içerisinde tüketilen enerjiden daha fazla kalori alındığında kilo alımı da kolaylaşıyor!

Kilo alma konusunda yapılan en büyük hatalardan biri, yüksek kalorili besinler olduğu düşünülerek zararlı atıştırmalıklar ve fast food gıdaların tüketiminin artırılması! Bunun yanı sıra fiziksel aktivitenin azaltılması da yapılabilecek en tehlikeli yanlışlar arasında yer alıyor. Tüm bunların aksine doymamış yağ, kompleks karbonhidratlar ve protein içeren doğal gıdaların tüketiminin ölçülü düzeyde artırılması gerekiyor. Ayrıca fiziksel aktivitenin yaşam kalitesi için önemi de unutulmamalı!

1.3. Öğün Sıklığınızı Artırın

Öğün Sıklığınızı Artırın

Ne kadar istese de kilo alamayan kişilerin ortak problemlerinin başında çabuk doymak geliyor. Küçük porsiyonlar tüketmeye alışkın olan kişiler, porsiyonları büyüttüğü zaman rahatsızlık hissedebiliyor. Böyle bir durumda hem konforlu hissedip hem de tüketilen besin miktarını artırmanın yolu ise öğün sıklığını artırmaktan geçiyor. Üstelik bu yöntem, halihazırda kilo problemi olmayan kişiler için dahi tavsiye edilen doğru beslenme şekillerinden biri!

Siz de “Kilo almak istiyorum!” diyorsanız, günlük beslenme düzeninize üç ana öğüne ek olarak üç ara öğün de ekleyebilirsiniz. Böylece küçük porsiyonlarla da olsa daha fazla gıda tüketebilirsiniz. Ayrıca ara öğünlerde kuruyemiş çeşitleri ve yüksek protein içerikli gıdalar tercih ederek kilo alım sürecinizi çok daha kolay hale getirmeniz mümkün!

2. Neden Kilo Almak İstediğinize İyi Karar Verin!

Neden Kilo Almak İstediğinize İyi Karar Verin!

Kilo almak ya da vermek, beslenme düzeni ve yaşam tarzında önemli değişiklikleri şart koşması sebebiyle ciddiye alınması gereken konular arasında yer alıyor. Böylesi bir karar almadan önce buna gerçekten ihtiyacınız olup olmadığına karar vermeniz önem taşıyor. Çünkü bu kararlar çoğu kişi tarafından estetik kaygılar gözetilerek alınıyor. Fakat sadece estetik kaygılar sebebiyle ideal kilo düzeyinin altına düşmek ya da üstüne çıkmak, hayati problemlere dahi yol açabiliyor!

Eğer yaşam kalitenizi etkileyen haklı sebeplerle kilo almayı istiyorsanız, bu süreci sorunsuz yürütebilmeniz için bir hekime ve diyetisyene danışmayı atlamamanız gerekiyor. Daha önce de değindiğimiz gibi vücut ağırlığında kas ve yağ oranın dengeli olması büyük önem taşıyor. Bunun için vücut ağırlığının yağ ve kas bakımından dengeli olarak artırılabilmesi adına düzenli spor da en önemli ihtiyaçlar arasında. Ancak unutmayın; hamilelik, emzirme süreci ya da çeşitli rahatsızlıklar özel bir beslenme ve egzersiz düzeni gerektirebiliyor. Tüm bu konularda en doğru tavsiyeyi ise sadece alanında uzman hekimler ve diyetisyenler sunabiliyor!

Unutmayın, önemli olan trend görünüme değil; mutlu ve sağlıklı hissettiğiniz görünüme sahip olmanız. Çünkü sizi kusursuz gösterecek olan yegane şey, yüzünüzdeki mutluluk!

*Bu sayfada yer alan bilgiler tıbbi tavsiye veya uyarı niteliği taşımamakta olup yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır. Kilo alma hedefinizle ilgili adım atmadan önce mutlaka uzman bir diyetisyene danışmalısınız.

Kaynaklar:

Felson, S., “Safe Ways to Gain Weight”, WebMD, 2020.
Heger, E., “7 Healthy Ways to Gain Weight and Built Muscle Fast, According to Dietitians”, Insider, 2021.
“Healthy Ways to Gain Weight If You’re Underweight”, FamilyDoctor, 2020.

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.