Vaktiniz Yokken De Kilo Vermek Mümkün!

54
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

shutterstock_605080511 (1)Formda kalabilmek için önemli olan, bu uğurda ne kadar vakit ayırabildiğinizden ziyade elinizdeki vakti ne kadar verimli kullanabildiğinizdir. Elinizdeki zamanı doğru kullanıp, kilo verme stratejinizi buna uygun biçimde şekillendirerek formunuzu korumanız mümkün.

Bunun için aşağıdaki noktalara dikkat etmenizde fayda var.

1. Ya hep ya hiç mantığından kurtulun!

Formunuzu korumak uğruna attığınız her adım kıymetlidir. İdeal olan spor ya da beslenme programını uygulayamadığınız takdirde tamamıyla pes etmeyin. Her küçük adımın büyük başarıya giden yola katkısı olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

2. Porsiyonlarınızı küçültün.

Forma girmenin ve bunu korumanın şartlarından biri daha az yemektir. Az yemenin yolu da porsiyonlarınızı küçültmekten geçer. Daha küçük porsiyonları tercih etmek ve tatlıyı es geçmek ekstra çaba gerektirmeyen, basit fakat etkili yöntemlerdendir.

3. Öğün atlamayın.

Daha az yemek için öğün atlamak ilk bakışta mantıklı gibi görünse de uzun süreli açlık, metabolizmanın düzenini bozduğundan sonrasında oluşacak yanlış yeme tercihlerini körükler. Günlük öğünlerinizden sapmamak, ekstra zaman harcamanıza gerek kalmadan formunuzu korumanıza katkı sağlayacaktır.

4. Egzersizlerinizi kısa zaman aralıklarına sıkıştırın.

Uzun egzersiz seanslarını yoğunluktan dolayı günlük planınıza sığdıramıyorsanız, egzersiz vakitlerinizi kısaltıp gün içine yayabilirsiniz. Toplam egzersiz sürenizi bölerek günün belli aralıklarına sığdırmak formda kalmanıza yardımcı olacaktır.

5. Ayakta durabilecekken oturmayın.

Özellikle masa başı işlerde gün içinde hareket şansı kısıtlı olduğundan diğer imkanların iyi değerlendirilmesi gerekir. Toplu taşımayı kullanırken ya da telefonla uzun görüşmeler yaparken ayakta kalmak günlük hareketinizi arttırarak formunuzu koruyacaktır.

6. Uyku vaktinizden feragat etmeyin.

Zaman sıkıntısı yaşadığınız dönemlerde vaktinizi uyku yerine işlerinize ayırmak daha akıllıca görünebilir. Ancak, metabolizmanızın olması gerektiği şekilde çalışmasını sağlayacak kadar uyumak formunuz için kritik öneme sahiptir.

7. Sosyal aktivitelerinizi hareketlendirin.

Arkadaşlarınızla ya da ailenizle geçirdiğiniz vakitlerde spora odaklanarak hem eğlenebilir hem sosyalleşebilir hem de formunuzu koruyabilirsiniz.

8. Teknolojinin nimetlerinden yararlanın.

Akıllı telefonlardan, saatlerden ve diğer çeşitli giyilebilir teknoloji unsurlarından yararlanarak egzersizle ilgili ölçümlerinizi yapmak artık çok kolay. Bu imkanları hayatınıza entegre etmek formunuzu korurken zamandan tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

9. Stresle daha iyi baş etmeyi öğrenin.

Stresin iştah üzerindeki etkisi fazlasıyla büyüktür. Bu sebeple günlük hayattaki genel stres seviyeniz, beslenme şekliniz ve egzersiz durumunuzla birlikte formunuzu da etkileyecektir. Stresle daha etkin baş etmeyi öğrenmeniz daha huzurlu olmanızı sağlamakla kalmayacak, form durumunuzu da iyileştirecektir.

10. Daha fazla lif tüketin.

Günden en az 30 gram lif tüketmeye özen gösterin. Uzmanlar, karmaşık bir diyet programını takip etmekte zorlananlar için lif tüketimini yüksek tutmanın çözüm olduğunu belirtiyor. Bunun form durumu açısından mantığı ise şurada yatıyor: Daha fazla lif tüketerek doygunluk hissinizi arttırabilir ve faydasız besin tüketiminden uzaklaşabilirsiniz.

Kaynak: Health.com

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.