İp Atlarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

8
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

İp Atlarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
İp atlamak, çoğu kişinin unutulmaz çocukluk anılarından biri olmasının yanında, oldukça sık kullanılan ve köklü geçmişe sahip egzersiz yollarından biridir. Eş değer sürede yapılan egzersizlere göre daha fazla efor sarf ederek tüm vücudu çalıştıran ip atlamayla basit ve etkili şekilde egzersiz yapabilmeniz mümkündür. Ayrıca ritmik şekilde ip atladığınızda kol ve bacaklarınızın koordineli olarak çalışması uzun vadede denge ve vücut koordinasyonunu artırmakta faydalıdır. Denemesi kolay olan ip atlamayı düzenli olarak uyguladığınızda hem formunuzu koruyabilir hem de çocukluğunuzda olduğu gibi eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz.
Peki ip atlama aktivitesini düzenli bir egzersiz olarak yaparken nelere dikkat etmeniz gerekir? Bu sorunun yanıtına gelin birlikte bakalım:

Başlamadan Önce İpi Kontrol Etmelisiniz

Egzersiz esnasında sorun yaratmaması açısından sağlamlığından emin olduğunuz, iyi kalite bir ip kullanmalı, kullanacağınız ipin uygun uzunlukta olduğuna dikkat etmelisiniz. İpin uzunluğunu ayarlamak için, ipin iki ucunu ellerinizi vücudunuzun yanında olacak şekilde tutmalısınız. Bu pozisyondayken ipi ortalayarak ortasına doğru bir adım atıp, ipin gerginliğini korumaya devam edebilirsiniz. İpin uçları koltuk altlarınıza gelecek şekilde atlamak için kullanacağınız kadarını belirlediğinizde artık ip atlamaya hazırsınız.

Isınma ve Soğuma Hareketleri Yapmayı İhmal Etmemelisiniz

İp atlama, yüksek yoğunluklu egzersiz türlerinden biridir. Öncesinde ısınma hareketleri yaparak vücudu bu sürece hazırlamak önemlidir. Bulunduğunuz yerde yapacağınız hafif yürüyüş, ip atlamaya tamamen hazır hale gelmenizi sağlayacak ve egzersizinizden aldığınız verimi artıracaktır. Egzersiziniz bittiğinde tıpkı başlamadan önce yaptığınız ısınma hareketleri gibi, soğuma hareketlerini yapmayı ihmal etmeyerek olası sakatlanmaların önüne geçebilir, vücudunuzun egzersiz sonrası normal akışa dönmesine yardımcı olabilirsiniz.

Yüzey Seçimine Özen Göstermelisiniz

Egzersiz sırasında yerle direkt temasa geçildiği için ip atlanılan zeminin önemi büyüktür. Yüzeyin zıplayıp ayaklarınızın üzerine indiğinizde oluşacak şok etkisini yok edecek türden olması faydalı olacaktır. İdeal olanı, belli bir yumuşaklığa sahip, kaliteli ahşap zemindir.

Geniş Alanda İp Atlayabilirsiniz

İp atlama egzersizi, istenilen yer ve saatte yapılmaya müsait olsa da egzersiz sırasında sağa sola çarpıp temponuzun düşmemesi için yeterli genişlikteki bir alanda ip atlamanız daha doğru olacaktır. Bu nedenle, özellikle ilk defa ip atlayacağınız bir yerde egzersizinize başlamadan önce genişlik ve yükseklik olarak yeterli alana sahip olduğunuzu test etmek, egzersiz esnasında yaşayabileceğiniz aksaklıkları minimum düzeye indirecektir.

Ayak Hassasiyetinize Göre Ayakkabılı ya da Ayakkabısız Egzersiz Yapabilirsiniz

İp atlarken ayakların nasıl olması gerektiği merak edilen konulardan biridir. Zemin uygun olduğu sürece ayakkabısız ip atlamak ayakları güçlendirmesi açısından tercih sebebidir. Ancak, kişiden kişiye değişen ayak hassasiyetine özen gösterip en rahat ettiğiniz şekilde egzersiz yapmak, egzersizinizden aldığınız verimi artırabilmektedir.

Topuklarınızın Üzerine Düşmekten Kaçınmalısınız

İp atlama egzersizini gerçekleştirirken topuklarınıza yüklenmek yerine ayak parmaklarınızın bitiş kısmındaki yumuşak ve dolgun bölgeyi kullanmaya özen göstermelisiniz. Bu yumuşaklık sayesinde daha uzun süreli ve daha verimli egzersizlerin keyfini çıkarabilirsiniz.

Kollarınızın ve Omuzlarınızın Hareketini Dengelemelisiniz

İp atlama aktivitesi büyük ölçüde bilek hareketleriyle ilgilidir. İpi çevirirken gücü bileklerden ziyade kollardan ve omuzlardan almak gereksiz bir enerji harcamasına sebep olacak ve egzersizin verimliliğini düşürecektir. Bu nedenle ip atlarken gücü bileğinizden almaya odaklanmanız, egzersizi daha doğru yapmanız açısından önemlidir.

Egzersizi Kademeli Olarak Artırabilirsiniz

İp atlama egzersizini herkes yapabilir. Ancak ip atlama hızınızı ve sürenizi seviyenize uygun olarak ayarlamanız gerekir. Bu egzersiz yöntemiyle ilgili önceden tecrübeniz yoksa, yavaştan başlayıp zaman içinde hızlanmak ve ip atlama süresini kademeli artırmak, aşırı yüklenme ve gereksiz efor sarf etme sorunlarıyla karşılaşmamak adına doğru olacaktır. Bir diğer önemli konu da ip atlarken gereğinden fazla zıplamaktan kaçınmaktır. Fazla zıplamak, gereğinden fazla enerji harcamanıza neden olacağı için uzun vadede egzersizden keyif almamanıza yol açabilir. Ritim kazanmak ve egzersizinizi en az 30 saniye devam ettirebilmek için zıplayışlarınızı olabildiğince küçük tutmaya ve enerjinizi daha verimli kullanmaya özen göstererek ip atlama egzersizinden maksimum verim alabilirsiniz.

Kaynak: Style Craze

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.