Okuyanı Yürüyüşe Çıkartması Muhtemel Bilgiler

23
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

03Son yıllarda yapılan birçok araştırma, formda bir hayatın yolunun yürüyüşten geçtiğinde hemfikir. Üstelik yürüyüş, günlük hayatında daha çok hareket etmeyi amaç edinmiş bir kişi için en basit ve etkili egzersiz.

İngiltere’de daha az oturup daha çok hareket etmenin insan sağlığına etkisini ölçmek üzere yapılan “Walking Works” isimli araştırmaya göre; zorlu antrenmanlar veya spor salonlarında saatler geçirmeksizin sadece rahat yürüyüşler ve minik gezintilerle hayatımız için basit görünen ama büyük öneme sahip adımlar atabiliyoruz.
Araştırma sonuçlarına göre, eğer İngiltere’de yaşayan herkes haftada ortalama 150 dakikalık (günde 20 dk kadar) yürüyüş yaparsa ortaya çıkacaklar şöyle:

  • Her yıl 37.000 hayat kurtulacak,
  • Göğüs kanseri vakalarında yıllık 6700 kişilik azalma olacak,
  • Tip 2 diyabet vakalarındaysa yıllık olarak 300.000 kişilik azalma olacak.

Yapılan başka bir bilimsel çalışmaya göreyse günde ortalama bir saat yürüyüş yapmak, kadınlarda meme kanserine yakalanma riskini önemli ölçüde düşürüyor.

Hem bedeniniz hem ruhunuz için, ormanda yürüyüş

Ağaçlar arasında yapılan sakin bir yürüyüşe sanıyoruz ki kimse hayır diyemez. Japonların “shinrin-yoku” dediği ve “orman banyosu” manasına gelen ormanlık-ağaçlık alanda yapılan yürüyüşler bağışıklık sistemini güçlendiriyor, stres seviyesini azaltıyor, pozitif duyguları güçlendiriyor. Günlük şehir hayatı içerisinde ormanlık arazide yürüyüş yapmak zor. Ama en azından bazı hafta sonları kendinizi mutlaka doğanın kucağına atmanızı öneriyoruz. Aileniz, arkadaşlarınız, sevdiklerinizle ağaçlar arasında geçireceğiniz birkaç saatin ardından ulaşacağınız huzur seviyesinin tarifi olmayacak. “Yaşadığım yere yakın orman yok” demeyin, bulunduğunuz şehirdeki bir göl kenarı, dağ eteği, sahil kenarı veya küçük de olsa bir park bulacağınıza eminiz.

Kaynak: alive.com

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.