Zamandan Tasarruf Etmenin 11 Yolu!

25
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

İLHAM - Zaman Tasarruf Etme Yolları

Çoğumuz gün boyunca yapmayı planladığımız şeyler için zaman ve enerji bulamamaktan şikâyet ederiz. Fakat zamanı verimli kullanmak için uygulayabileceğimiz birçok teknik vardır. Neler mi? Hadi birlikte bakalım. 😃

 1. Nelerin senin için önemli olduğuna karar ver. Bugün yaptığın şeylerin 5 yıl sonrasında hayatın için ne anlam ifade edeceğini düşün. Ve zaman ayırdığın şeylere yeniden karar ver.
 2. Yeterli uyumak, doğru beslenmek ve düzenli spor yapmak; odaklanmanı, enerjini ve motivasyonunu artırarak yaptığın şeylerden iki kat daha fazla olumlu sonuç almanı sağlar.
 3. Eğer bir şeyi 2 dakika içinde yapabiliyorsan, o işi hemen yap! Ertelediğin bazı şeyleri ilerleyen zamanda gerçekleştirdiğinde daha fazla zamanını alabilir. Ya da bu işleri akılda tutmak daha fazla zaman kaybına yol açabilir.
 4. Analitik düşünmen ve hızlı karar vermen gereken işleri yapmak için günün öğleye kadar olan kısmını tercih et. Sabahleyin hem zihnin daha açık hem de bedenin daha dinamik olur.
 5. Ne kadar zeki bir insan olsan da kafandaki birçok şey zamanla unutulup gidecektir. Küçük notlar alarak küçük şeyleri aklında tutabilirsin. Böylelikle ilerleyen dönemde ortaya çıkacak olumsuz sonuçların zamanını daha fazla almasını engelleyebilirsin.
 6. Telefonuna gelen tüm aramalara hemen yanıt vermek yerine en müsait zamanında bazı aramalara yanıt verebilirsin.
 7. Kendine günlük ve haftalık plan hazırlayabilirsin. Her gün yapacağın işleri bir gün önceden kararlaştır ve bunların her birini ne kadar sürede bitireceğini not et.
 8. Sadece kendi işlerine odaklanma. Bu seni ben merkezci yapar. Başkalarına yardım et, fırsat buldukça onlara destek ol. Senin de zorlandığın durumlarda onlardan destek almaya, dar vakitlerde çevrendekilerin yardımına ihtiyacın olur.
 9. Gün içinde neler yaptığını, zamanının nelere yettiğini, neleri tamamlamak için vaktinin kalmadığını değerlendir. Bunların sebeplerini bul ve sonraki gün aynı hataları tekrar etmemeye çalış.
 10. Zamanın yoksa, konu hakkında fazla bilgi sahibi değilsen “Hayır” demelisin. Bu hem iş yükünü azaltacak hem de kendi işine daha fazla zaman ayırmanı sağlayacaktır.
 11. Teknolojiyi kullan. Teknolojiden yararlanarak zamanını alan birçok aktiviteyi otomatikleştirebilir, böylelikle “çalıntı” vaktini en aza indirebilirsin.

Kaynak: Bright Side

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.