Egzersiz İçin En Doğru Zaman Nedir?

16
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

egzersiz_dogru_zamanSöz konusu kilo vermekse beslenmeyle birlikte spora da dikkat etmemiz gerektiğini biliyoruz. Ancak egzersiz yapmanın zamanı konusunda kafalar bazen karışabiliyor. Kilo da vermek istiyorsanız egzersiz yapmak için en doğru zaman sabah uyanır uyanmaz, kahvaltı etmeden önceki zaman dilimi. Saatinizi biraz erkene kurup kahvaltıdan önce spor yaptığınızda farkı hissedeceksiniz. Diğer saatlerde yapılan egzersize göre aç karnına yapılan egzersiz hem daha çok yağ yakmayı hem de kaçamak yapsanız da kilo almayı engelliyor.

2010’da Belçika’da yapılan dört başı mamur bir deney konu hakkındaki soru işaretlerini ortadan kaldırmaya yetiyor diyebiliriz. Araştırmacılar, genç, sağlıklı erkekleri altı hafta boyunca normalde aldıklarından yüzde 30 daha fazla kalori ve normal beslenme rutinlerinde aldıkları yağ oranından yüzde 50 daha fazla yağlı beslenmelerini istemişler. Grubu üçe ayırıp ilkine hiç spor yaptırmamış, ikinci gruba kahvaltıdan sonra, üçüncü gruba ise sabah uyanır uyanmaz, kahvaltı etmeden spor yaptırmışlar.

Altı haftanın sonunda, spor yapmayan grup beklendiği gibi kilo almış ve insülin direnci geliştirmişler. Üstelik yeni yağ hücrelerine de sahip olmuşlar. Kahvaltıdan sonra egzersiz yapan gruptaki denekler de kilo almışlar, elbette ilk gruptakinin yarısı kadar kilo almışlar ama onlar da kilo almış. Fakat, kahvaltıdan önce spor yapan grup hiç kilo almadığı gibi, insülin seviyelerinde de bir değişim olmamış. Diğer gruplara göre vücutları daha fazla yağ yakmaya devam etmiş.

Aç karnına yapılan egzersiz kilo almayı engellediği gibi kilo vermek isteyenler için de başvurulması gereken çözümlerden biri. Araştırmada çalışan profesörlerden Peter Hespel, bu sonuçların özellikle de kilo vermek isteyenleri ilgilendirdiğini belirtiyor: “Vücut ağırlığındaki artışları engellemek için en iyi yol, dengeli bir beslenme ve aktif bir hayat biçimi. Ancak eğer dengeli beslenme konusunda kaçamaklar yapıyorsanız, sabah aç karnına spor yapmak hayatınızın bir parçası olmalı. Çünkü tok karnına yapılan egzersize göre çok daha fazla verimli” diyor.

Evet, gördüğünüz gibi, egzersizin süresi ve yoğunluğu kadar zamanı da son derece etkili. Tek yapmanız gereken bir yarım saat erken kalkmak. İnsan sonuçlarını merak ediyor değil mi?

Kaynak: The New York Times

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.