Egzersizden Maksimum Verim Almak İçin 6 Öneri!

5
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

shutterstock_566421301Bazen, yaptığımız işlere kendimizi tam anlamıyla kaptırırız. Böyle anlarda enerjimizin ve motivasyonumuzun tümüyle o işe ayrıldığını hissederiz ve içinde bulunduğumuz andan alınabilecek en büyük verimi alırız. Yaptığımız egzersizler esnasında bu tip anların yakalanması formda kalma yolunda bize önemli katkı sağlar.

Peki kendimizi egzersizlerimize tamamen odaklamak için neler yapabilir, hangi yolları izleyebiliriz? Bu sorunun cevabını sizler için vermeye çalıştık.

1. Zihninizi olabildiğince boşaltın.

Hepimiz oldukça meşgulüz ve zaman hepimiz için çok değerli. Fakat işler arasında aceleyle geçiş yapmak nadiren istenen sonuçları doğurur. Çünkü içinde bulunduğumuz aktiviteye zihnimizi tam anlamıyla hazırlamamış oluruz. Egzersiz yapmaya başlamadan önce 5 dakikalık bir süreyle düşüncelerinizi spora yoğunlaştırmak, egzersizden aldığınız verimi arttıracaktır.

2. Müzik listenizi hazır tutun.

Hayattaki güzel anları hatırlatan uyarıcıların olması kendinizi yaptığınız işe vermenizi kolaylaştıracaktır. Müzik, bu konuda oldukça etkilidir ve egzersizlerinizden aldığınız verimi arttıracaktır. Rastgele müzik seçmek yerine sizi spor yapmaya motive edecek şarkıların olduğu müzik listeleri hazırlamanız faydalı olacaktır.

3. Saate bakmaktan kaçının.

Egzersiz sırasındaki yoğunlaşmaya zarar veren başlıca sebeplerden biri sıklıkla saate bakmaktır. Bunu yapmak, zihninizle ve bedeninizle bağlantı kurmanıza engel olarak sizi içinde bulunduğunuz andan koparır ve motivasyonunuzu düşürür. Egzersiz sırasında setlerin başlangıç ve bitişleri hariç saatle ilgilenmemek en doğrusu olacaktır.

4. Aralarda vücudunuzu rahatlatın.

Egzersiz sırasında verdiğiniz dinlenme aralarında zihninizi farklı taraflara sürükleyecek türden aktivitelerden kaçının ve yalnızca vücudunuzla ilgilenin. Zihin ve vücut koordinasyonunuza yoğunlaşarak yoğun motivasyon durumundan çıkmamaya özen gösterin.

5. Sınırlarınızı zorlamaktan kaçınmayın.

Başarılı olmak için en kolay egzersiz biçimlerini seçmek günün sonunda size pek bir şey kazandırmaz. Sınırlarınızı zorladığınız durumlar ise enerjinizi ve motivasyonunuzu bütünüyle bir işe vermenizi kolaylaştırır. Mücadelenin hayatın bir parçası olduğunu aklınızdan çıkarmayın ve egzersizde veriminizi arttırmak için sınırlarınızı sürekli genişletmeye çalışın.

6. Gülümseyin.

Enerji ve motivasyonunuzu yüksek tutmanız gereken anlarda kullanabilmek adına hayattaki en mutlu anlarınızı akılda tutmanız oldukça faydalı olacaktır. Bu anların verdiği pozitif enerjiye ihtiyacınız olduğu anlarda, gülümsemek ruh halinizi pozitif olarak etkileyecektir. Unutmayın ki; gülümsemek kadar kolay mutluluk veren ve enerji sağlayan bir yol yoktur. Bu sebeple gülümsemenin getirdiği enerjiyi sonuna kadar değerlendirmek gerekir.

Kaynak: Wealthy Gorilla

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.