Spordan Sonra Yorgunluğun Nedenleri

20
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

Spor-Yorgunluk-1024x683Spordan sonra kendini yorgun ve bitkin mi hissediyorsun? Bunun yanında pişmanlık, başaramama ve hedeflerinden vazgeçmek gibi zihinsel eylemler birbirini mi takip ediyor? Vücut dilin, davranışların ve birtakım fiziksel eylemlerin yavaşlıyor mu?

Eğer sen de spordan sonra bu sıraladığımız yorgunluk belirtilerini yoğun olarak yaşıyorsan, çok fazla endişelenmene gerek yok. Öncelikle yapman gereken nedenlerini belirlemek, sonrasında da çözüm önerilerimizi hayata geçirmek!

Sen spora başlayarak en büyük başarıyı elde ettin, bunlar senin için sadece “şimdilik” var. Şu an biraz yorgunsun gerçekten, ama yazımızı okuduktan sonra bu yorgunluk artık geride kalmış olacak. 😉

Sporda Da Abartma!

Koşu bandında en hızlı sen koşuyor, bisikletin üzerinde en çok sen kalıyorsan, biraz nefes al ve sakinleş lütfen. J Spor denince ihtiyacımız olan tek şey düzenli ve doğru olanı yapmak.

Dinlen ve Dinle!

Spordan sonra kendini dinlemek, biraz kenara çekilmek gerek! İşlerini ve spor saatini planlayarak, spordan sonra kendini çok daha az yorgun hissetmiş olursun. Vücudun kaybettiği enerjiyi geri alması, kasların yeniden güçlenmesi için dinlenmek şart!

Enerji’den Ödün Verme!

Spordan önce ve sonra yeterli miktarda protein, mineral ve lif kaynağı yüksek besinler tüketmen gerekir. Vücudun ihtiyacı olan temel besin kaynaklarını doğru ve dengeli bir şekilde kullanmayı ihmal etme.

Su İçmeyi İhmal Etme!

Spor sonrasında ve spor esnasında enerjini yüksek tutmanın en etkili yolu yeterli miktarda su içmektir. Eğer spordan sonra nefes nefese kalıyor ve büyük bir şişe suyu bir kere de bitiriyorsan ilk önceliğin su içme alışkanlığını değiştirmek olsun!

Dengeli Yaşa!

Spor, iş, eğlence ve aile yaşamının dengeli olmasına özen göster. Gelişi güzel saatlerde spor yapmak yerine, günün belirli saatlerini spora ayırarak vücudun spor dışında da enerjisini düzgün kullanmasını sağlayabilirsin.

Ruhsal Enerjini Yüksek Tut!

Duygusal enerji, fiziksel enerjiyi doğrudan etkiler. Bu yüzden, eğer kendini duygusal anlamda bitkin hissediyorsan, egzersiz boyunca en iyi performansı sergilemen zor olacaktır. Duygusal anlamda kendini formda hissetmek, spordan önce sağlaman gereken en temel şey olsun.

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.