Bir Günde Almamız Gereken Protein Miktarı!

44
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

1032211_620x413

Dengeli beslenme söz konusu olunca protein almamız gerektiğini biliyoruz ama ne kadar olduğu konusunda kafamız karışıyor.  The Recommended Dietary Allowance’ın (RDA) tavsiyesine göre bir kadın günde kilo başına 0.8 gram protein almalı. Yani ortalama minimum 46 gram proteine denk geliyor. Bu miktar, günlük kalori miktarının yüzde 10’una eşittir. Tabii gün içinde çok aktif değilseniz, bu miktar ortalama bir birey için yeterlidir.

RDA, günlük almanız gereken protein miktarının hareket ve kilonuzla da bağlantılı olduğunu söylüyor ve duruma göre protein alımınızı iki katına çıkarabileceğinizi belirtiyor.

Son yapılan Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Anketi’ne göre Amerikalı kadınlar, bir günde 68 gram protein tüketiyor. Tufts Friedman School of Nutrition Science & Policy Dekanı Dariush Mozaffarian, “Protein almak için uzaklara gitmenize gerek yok. Evinizde var olan yoğurt, balık, fındık, fasulye ve sütü rahatlıkla her gün tüketebilirsiniz.” diyor.

Bazı durumlarda ise protein alımını artırmanız gerektiğini söylemiştik. Peki, hangi durumlarda daha fazla protein almalısınız?

1. Çok Aktifseniz

Eğer gün içinde çok hareketli bir temponuz varsa protein alımını artırmanızda fayda var. Haftanın dört ya da beş günü, 35-40 dakikalık bir egzersiz programınız varsa, üstelik bazı günler ağır sporlar yapıyorsanız, mutlaka diğer günlere oranla fazla protein tüketmelisiniz.

2. Kilo Vermek İstiyorsanız

Protein tok hissetmenize yardımcı olur. Ayrıca iştah azalmasına neden olduğu için de kilo vermek isteyenler protein alımını artırabilir.

3. Orta Yaşlardaysanız

Yaş ilerledikçe kaslarınızın daha kuvvetli kalması için protein alımını artırmalısınız. Böylece daha güçlü kalabilirsiniz. Orta yaşlı kişiler, kilo başına günde 1,5 gram protein almalıdır. Özellikle 50 yaş ve üstü insanların protein tüketimini artırması, zinde kalmalarına yardımcı olur.

Kaynak: Health

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.