Her Yaş İçin Uygun Spor: Pilates

19
Facebook'ta Paylaş x icon x icon Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

Spor - PilatesPilates, 20. Yüzyıl’ın başlarında Joseph Hubert Pilates (1880-1967) tarafından geliştirilmiş her yaş için uygun bir egzersiz yöntemidir. Pilates metodu; merkezi güçlendirmek, omurgayı uzatmak, vücut farkındalığını arttırmak, kasları güçlendirmek ve esnekliği arttırmaktır. Pilates aynı zamanda sırt, diz, kalça, omuz ağrılarında ve kronik sakatlıklarda mükemmel bir rehabilitasyon yöntemidir. Sağlığa birçok yarar sağlamasının yanı sıra vücudun duruşunu düzenlemesi ile spor yapanların en çok tercih ettiği aktivitelerden biridir.

Pilates’in Faydaları

  1. Pilates vücudun sadece bir kısmını veya bazı organları hedeflemez. Bütün vücudu ve organları kapsayan yüzlerce hareketi içerir. Bu özelliği sayesinde kaslar dahil eklemlerin esnekliğini sağlar, kas ve kemik yapısının sağlığının korunmasına yardımcı olur.
  2. Pilates egzersizlerini uygulamak aynı zamanda vücutta enerji akışını arttırır; bu da, enerji düzeyinin artmasını sağlar.
  3. Standart bir egzersiz programıyla çalışmayan ama güçlendirilmesi son derece önemli olan dengeleyici kaslar, bu egzersiz şekliyle çalıştırılabilir ve güçlendirilebilirler. Ayrıca pilates, vücudunuz hakkındaki farkındalığınızı ve vücut dengesini arttırır.
  4. Pilates vücudunuzu güçlendirir ve gelecekteki yaralanmalara karşı bünyenizin daha dayanıklı olmasını sağlar.
  5. Vücudun daha dik görünmesine ve kamburluk gibi kötü duruşların sergilenmesine engel olur.
  6. Kalp ve damar sağlığı için gerekli olan günlük hareket düzeyini gerçekleştirdiğinden koruyucu bir özelliğe sahiptir.
  7. Vücudun esnemesini ve açılmasını sağlayarak dinç kalmanıza yardımcı olur.

Facebook'ta Paylaş x icon x icon Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.