Transandantal Meditasyon Nedir, Nasıl Yapılır?

0
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

Transandantal Meditasyon Nedir, Nasıl Yapılır?

Günlük yaşamın stresinden uzaklaşmak, hayata daha pozitif bakmak, kaygıları hafifletmek… Meditasyon yaparak tüm bu etkileri hayata taşımak mümkün. Peki, bunlardan daha fazlasının olduğunu biliyor musunuz? Bir meditasyon tekniği olan ve saf bilinç halini uyandıran transandantal meditasyon ile meditasyon yapmanın en etkili yollarından birini keşfedebilirsiniz. O halde, transandantal meditasyon nedir detaylı olarak bakalım!

Koşuşturmaca ve stres içinde geçen yaşamda pozitif bir bakış açısı geliştirebilmek, daha mutlu bir hayata sahip olmak ve anda kalabilmek için meditasyon, pek çok kişinin tercih ettiği yollardan biri. Öyle ki zihin ile beden arasında köprü görevi görerek bilinçli bir farkındalık yaratmayı başaran meditasyon, binlerce yıllık tarihe ve çeşitli yöntemlere sahip. Bu yöntemler arasında öne çıkan transandantal meditasyon ise özellikle son dönemlerde oldukça popüler. Öyleyse bu meditasyon tekniğini yakından tanımaya ne dersiniz? Hadi başlayalım!

Meditasyon Nedir?

Meditasyon Nedir?

Meditation and Mindfulness: What You Need To Know isimli makaleye göre meditasyon, zihin ve beden entegrasyonuna odaklanan ve zihni sakinleştirmek ve genel refahı artırmak için kullanılan çeşitli uygulamalar olarak ifade ediliyor. Makalede meditasyonun nefes, ses veya tekrarlanan bir kelime ya da bir mantra gibi belirli bir duyuma zihinsel olarak odaklanmayı içerdiği paylaşılıyor.

Çeşitli meditasyon türleri olduğunu da vurgulayan makale, bu uygulamaların kadim zamanlardan günümüze çeşitli amaçlarla tercih edildiğini aktarıyor. Geçmiş dönemlerde daha çok dini amaçlar ve ritüeller için uygulanan meditasyonların, günümüzde bunlardan bağımsız olarak karşımıza çıktığı paylaşılıyor.

MVerywell Mind sitesinde yayınlanan bir makalede meditasyon, daha yüksek bir farkındalık durumunu ve odaklanmış dikkati amaçlayan bir dizi teknik olarak tanımlanıyor. Ayrıca makalede, meditasyonun psikolojik refah üzerinde birçok etkisi olduğu paylaşılıyor.

Transandantal Meditasyon Nedir?

Transandantal Meditasyon Nedir?

Transandantal meditasyon, bir meditasyon türü olarak kabul ediliyor. Kelime anlamı öteye geçmek olan “transcend”, tam anlamıyla “düşünceyi aşma yöntemi” olarak tanımlanıyor. TM programı olarak da adlandırılan transandantal meditasyon tekniği, bir mantranın zihinde sürekli tekrar edilmesiyle uygulanıyor. Transcendental Meditation isimli makaleye göre bu teknik, iç huzur durumuna ulaşana kadar bir kelimeyi veya cümleyi zihinsel olarak tekrarlamayı gerektiriyor.

1950’lerde Maharishi Mahesh Yogi adlı Hintli bir guru tarafından geliştirilen transandantal meditasyon, makaleye göre eski meditasyon gelenekleriyle ve bilimle geliştirilmiş olarak karşımıza çıkıyor. Makalede transandantal meditasyonun vücudu dinlendirici bir uyanıklık durumuna getirmek amacıyla uygulandığı paylaşılıyor. Bununla birlikte transandantal meditasyon tekniği, tamamen gevşemiş bir bedenin içerisinde sürekli uyanık ve aktif olarak çalışan bir zihni beraberinde getiriyor.

Transcendental Meditation adlı makalede, bu tekniğin insanları çağımızın toplumsal sıkıntıları olan stres ve depresyondan uzaklaştırmak ve manevi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla ortaya çıktığı paylaşılıyor. Bununla birlikte makalede, bu tekniğin mantra olarak tabir edilen bir nevi zikirler kullanılarak yapılan doğal bir zihinsel uygulama olduğu ifade ediliyor.

Transandantal Meditasyon Mantraları Nelerdir?

Transandantal Meditasyon Mantraları Nelerdir?

Transandantal meditasyonda pek çok mantrayı kullanmak mümkün. Bununla birlikte en çok kullanılan mantralar şu şekilde sıralanıyor:

 • Om: Evrenin sesi ve doğadaki tüm seslerin başlangıcı olarak kabul edilen om, dinginlik, pozitiflik ve farkındalık kazanmayı sağlayan bir titreşim yayıyor.
 • Om Namah Shivaya: Egodan arınmayı işaret eden bu mantra, transandantal meditasyonda sıklıkla kullanılıyor. “Shivaya’yı selamlıyorum, Shiava’ya boyun eğiyorum.” anlamlarına geliyor.
 • So Ham/Ham-sa: Evrenle ve ilahla bağı güçlendiren ve “Ben O’yum.” anlamına gelen so ham/ham-sa, bu teknikte en çok kullanılan mantralar arasında yer alıyor.
 • Sat Nam: Gerçek kimliği bulmaya olanak tanıyan sat nam mantrası, “Gerçek kimlik, gerçek titreşim.” anlamına geliyor.

Transandantal meditasyonda kullanılan mantralar kişinin ihtiyacına göre değişkenlik gösteriyor. Pek çok kişi içlerinde “titreşimler” olarak tanımladıkları bir mantra seçiyor. Dolayısıyla, meditasyon süreci boyunca mantralar sürekli olarak değişebiliyor.

Bazı kaynaklarda mantraların yalnızca belirli bir şekilde öğretildikleri ve kullanıldıkları takdirde etkili olabilecekleri paylaşılıyor. Bu nedenle transandantal meditasyon yapanların genellikle birlikte çalışmadıkları kişilerle mantraları paylaşmadıkları belirtiliyor. Transandantal meditasyon yapanların bu teknikten maksimum fayda sağlayabilmesi için mantraların eğitimli bir öğretmen tarafından her bireye özel olarak seçildiği paylaşılıyor.

Transandantal Meditasyon Nasıl Yapılır?

Transandantal Meditasyon Mantraları Nelerdir?

Uzman onaylı yayın yapan Reviews’te yayınlanan bir makaleye göre transandantal meditasyon uygulaması şu şekilde yapılıyor:

 • Öncelikle transandantal meditasyon yapmak ve tekrarlamak için bu tekniğin size mantra sağlayacak bir uygulayıcı tarafından öğretilmesi gerekiyor.
 • Sertifikalı bir öğretmenden alacağınız birkaç saatlik eğitimin ardından öğretmeniniz sizin için bir mantra seçiyor.
 • Ardından seçilen mantrayla birlikte öğretmen gözetiminde üç seanslık bir meditasyon uygulaması yapmalısınız.
 • Tekniği öğrendikten ve bir mantra aldıktan sonra kendi başınıza bu meditasyonu yapabilirsiniz.
 • Oldukça basit ve zahmetsiz olan transandantal meditasyon tekniğini, gözleriniz kapalı rahat bir oturma şekliyle yapmalısınız. Günde iki kez 20 dakika pratik yaparak bu meditasyonun sunduğu etkilerden yararlanabilirsiniz.

Transandantal Meditasyon Faydaları Nelerdir?

Transandantal Meditasyon Mantraları Nelerdir?

Cleveland Clinic’te yayınlanan makaleden alınan bilgilere göre, transandantal meditasyon faydaları aşağıdaki gibi sıralanıyor:

 • Stres, kaygı ve depresyonda azalma
 • Öz saygının gelişmesi ve iyileştirilmesi
 • Artan üretkenlik, performans ve problem çözme becerileri
 • Geliştirilmiş yaratıcılık ve zeka
 • Farkındalık kazanma
 • Düşüncelerin ve duyguların netliğinde gelişme
 • Merhamet ve şükran duygularında artış
 • Artan yaşam kalitesi ve iç huzuru hissetme
 • Uykusuzluğun azalması
 • Dikkat zayıflığı sorununun azalması ve odaklanmanın güçlenmesi
 • Enerjinin artışı ve kendini iyi hissetme durumu

Meditasyonun farklı bir türünü daha keşfetmek için “Oturmak Sıkıcı Diyenlere Özel Öneri: Yürüyüş Meditasyonu” içeriğimize de göz atabilirsiniz!

*Bu sayfada yer alan bilgiler tavsiye, uyarı veya teşvik niteliği taşımamakta olup sadece bilgilendirme amaçlıdır. Transandantal meditasyon yapmadan önce mutlaka uzman bir eğitmene danışmalısınız.

Kaynaklar;

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.