Formda Bir Yaşama Sahip Olmanın 8 Yolu!

18
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

shutterstock_278856605-1024x683

Zihninizi rahatlatarak ve beslenme düzeninizi değiştirerek daha formda bir yaşama sahip olmanın 8 yolunu sizler için derledik.

1. Akşam Yemeğini Erken Yemek

Akşam yemeğini erken yemek, uyumadan önce gıdaların sağlıklı bir şekilde sindirilmesi için vücuda zaman tanır. Elbette fazla yağlı yiyecekler uyku düzensizliği yapar. Hafif yemekler yemekse uyku düzensizliğini engeller. Akşam yemeğini geç yediğiniz zaman oluşabilecek yüksek kan şekeri riskini ortadan kaldırmak ve beyne daha istikrarlı bir enerji akışı sağlamak için akşam yemeğini erken yemelisiniz.

2. Müzik Dinlemek

Müzik dinlemenin sağlık konusunda etkileri üzerine birçok araştırma yapıldı. Araştırma sonuçlarına göre yavaş, rahatlatıcı bir müzik dinlemek nabız ve kalp hızını yavaşlatıyor, kan basıncını düşürüyor ve vücudunuzdaki stres seviyesini azaltıyor.

3. Meditasyon

Meditasyon yapmanın, zihin üzerindeki baskıyı kaldırdığı ve zihnin rahatlamasını sağladığı biliniyor. Yeteri kadar meditasyon yapmak, kan basıncını düşürüyor ve vücuttaki stres hormonlarının azalmasına yardımcı oluyor. Bütün bunların yanı sıra meditasyon; düşünceleri bütünleştirmede, öğrenme ve uzun süre akılda tutma yeteneklerinin gelişmesinde de yardımcı oluyor.

4. Aile Ve Arkadaşlarla Zaman Geçirmek

Aile ve arkadaşlarla zaman geçirmek, stres seviyesinin azalmasına yardımcı oluyor. Kendinizi daha güvende hissetmenizi, aidiyet duygusu, değer verme ve değer görme gibi duyguları hissetmenizi sağlıyor. Dolayısıyla bedeniniz stresten uzaklaşıyor!

5. Okumak

Okumak, insanın zihnini gerçekten dünyadan uzaklaştırıp bütün stresten arındığı sakin bir dünyaya götürüyor. Dolayısıyla kitap okumak, stres seviyesini azaltıyor ve zihni yaklaşık %68 oranında rahatlıtıyor.

6. Yaratıcı Bir Hobi İle Uğraşmak İçin Zaman Yaratmak

Yaratıcılığınızı konuşturacağınız, bütün baskılardan, kurallardan, teslim tarihlerinden uzak kalacağınız; dolayısıyla gündelik hayatın stresinden kaçabileceğiniz yaratıcı bir hobi bulmak beyninizi deşarj etmenin en güzel yollarından biridir. Herhangi bir hobi ile uğraşırken beyniniz farklı bir boyuta geçiş yapar ve kendinizi özgür hissedersiniz.

7. Spor Yapmak

Spor yapmak herhangi bir şeye daha rahat odaklanmanızı, beyninizi rahatlatmanızı, daha disiplinli ve düzenli bir hayat yaşamanızı, düşüncelerinizi ve işlerinizi daha rahat sıraya koymanızı sağlıyor.

8. Kendinizi doğanın kucağına bırakmak

Yapay ışığın altında çok fazla zaman geçirdiğinizde, stres seviyeniz artıyor. Doğal ışık altında, doğada zaman geçirmek ise uykunuzu düzenliyor, dikkatiniz üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanızı sağlıyor ve beyninize daha fazla enerji veriyor.

Kaynak: Thinking Humanity

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.