Formda Yaşamak İçin Yapmanız Gereken 5 Şey!

20
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

Formda_Yasam_Eti_FormÇoğu kez söylendiği üzere, iyi şeyler yapmaya başlamak için asla çok geç değildir. Benzer şekilde, formda bir yaşama geçiş için de odaklamaya ve geleceğimize yatırım yapmaya başlamak için de geç kalmış değiliz. Günlük yaşam koşuşturmacası, günümüz dünyasındaki birçok şeyin olduğu gibi “sağlıklı yaşam” kavramının da içini biraz boşalttı. Sağlıklı yaşam deyince spor yapma, doğru beslenme aklımıza gelir oldu.  Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı sağlık tanımı “fiziksel, zihinsel ve sosyal iyilik hali” olarak literatürde yerini alıyor. Bu yüzden sizler de formda bir yaşama geçiş yaparken mutlaka kendinizi bir bütün olarak değerlendirin ve aşağıda sıraladığımız 6 maddeden ilham alın!

1 Yoga İle Nefes Almanın Gücünü Keşfedin

Doğru ve dengeli nefes almak hücre ve organlarınızın ihtiyacı olan oksijeni en iyi şekilde almasını sağlar. Bu nedenle nefes almayı ve nefesinize odaklanmayı doğru öğrenmeniz gerekir. Bunun için de yoga en iyi yöntemdir. Yoga ile vücuttaki toksinleri ve kötü enerji uzaklaştırabilirsiniz. Özellikle açık havada yaptığınız yoga egzersizleri ile 3-4 hafta içerisinde kendinizi daha zinde ve mutlu hissedersiniz.

2. Meditasyon İle Zihninizi Boşaltın

Buddha’ya, “Meditasyon yapmak size neler kazandırdı” diye sorduklarında,  Buddha “Hiçbir şey!” diye yanıt verir. Ardından şöyle devam eder: “Meditasyon bana sadece kaybettirdi. Mesela anksiyete, depresyon, güvensizlik ve ölüm korkusunu…”

Meditasyon yapmak negatif düşüncelerden arınmanıza, kendini daha mutlu ve huzurlu hissetmenize yardımcı olur.  Ani ruhsal değişimlerin önüne geçerek duygu durumunuzun normalleşmesini sağlar.

3. Mutlaka Düzenli Egzersiz Yapın

İsterseniz spor salonunda spor yapın, isterseniz koşun ne kadar süre yaptığınız önemli değildir. Hangi spor aktivitesini ya da egzersiz türünü yaparsanız yapın, yaptıklarınızın tutarlı ve disiplinli olmasına özen gösterin. Çünkü vücudunuzun kazandığı alışkanlıklar ilerde sizin kazanımız olacaktır.

4. Abur Cubur Yemeyi Bırakın

Sürdürülmesi imkânsız olan diyet programları yerine sizin için en doğru ve ideal beslenme programını hayata geçirmeniz gerekir. Abur cuburlardan ziyade, lif miktarı yüksek, vitamin ve mineral açısından zengin gıdalara beslenme programınızda geniş bir yer açın. Günlük su tüketiminize özen göstererek kalori yakımını hızlandırmanız gerekir.

5. İş ve Özel Yaşam Dengesini Koruyun

İş ve özel yaşamınızın dengeli ve birbirinden ayrı olması, kendinizi mutlu ve motive hissetmeniz açısından önemlidir. Bazen küçük molalar vermek ve farklı kültürel aktiviteler ile zaman geçirmek kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.

Kaynak: Pick The Brain

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.