Formda Bir Yaşam İçin Yoga’nın 4 Faydası

9
Facebook'ta Paylaş x icon x icon Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

Yaşam-Yoga-1024x683Yoga, binlerce yıllık tarihi olan ve kökleri antik Hindistan’a dayanan bir felsefe ve spor dalıdır. Hayata dair daha olumlu bir bakış, odaklanmış bir ferahlık ve huzur duygusunu yakalamayı hedefleyen Yoga, kelime anlamı olarak “birlik” veya “kutsal birlik” anlamına gelir. Peki neden yoga yapmalısınız ve yoga’nın en önemli faydaları nelerdir?

  1. Yoga, her şeyden önce hareket etmenize ve kendinizi iyi hissetmenize yarayan bir spordur. Hareketleri kendi hızınıza ve rahatlığınıza göre ayarlayabilirsiniz. Doğru seçilmiş bir dizi Yoga hareketi, vücudunuzu istediğiniz gibi şekillendirebilmenizi sağlayacak bir “fitness” seansıdır.
  2. Yoga’nın önemli bir kısmı “Pranayama” adı verilen nefes egzersizlerinden oluşur. Ayrıca her Yoga hareketinde de nefes alış-veriş düzeni belirlenmiştir. Egzersizler esnasında dikkatli ve doğru biçimde nefes almak, bir süre sonra günlük hayattaki nefes kalitenizi de arttıracaktır. Nefes düzeninin stres, depresyon hatta kilo kontrolü üzerinde dahi olumlu etkileri olduğu bilimsel araştırmalarla saptanmıştır.
  3. Araştırmalar, uykudan önce yapılacak hafif egzersizlerin uyku kalitesini yükselttiğini göstermektedir. Yoga da bunun için en uygun egzersiz türüdür. Ayrıca Yoga sayesinde kronik ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. Bu da daha iyi bir uyumanıza yardımcı olur. Yoga ile rahatlayan ve düzenli nefes almayı alışkanlık haline getiren bedeniniz uykuya daha kolayca dalar.
  4. Yoga duruş ve nefes egzersizleri sayesinde kişinin beden, zihin ve ruhsal hayatına fayda sağlar. Hepimiz modern dünyanın getirdiği değişikliklerle birlikte iş ve ev yaşantımızda gün içinde strese yol açan birçok olayla karşılaşırız. Yoga’nın en önemli amaçlarından biri, zihni sadelik ve huzura ulaştırmak için yenilemektir. Böylece hayatımızdaki stresle baş etmek yoga ile daha kolaylaşır.

Facebook'ta Paylaş x icon x icon Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.