Stresle Başa Çıkmanın 5 Yolu!

15
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

stresle başa çıkmanın 5 yolu
Hepimiz zaman zaman aile, iş, sosyal yaşam ve hesapta olmayan işlerin günlük baskılarından muzdarip oluyoruz. Gün içinde yapmamız gereken her işe yeterli zamanı ayırmakta zorlanabiliyoruz. Bu yüzden birçoğumuzun sık sık strese maruz kalması çok da şaşırtıcı değil.

Uykusuzluk, kilo alımı, sindirim düzensizliği ve depresyon gibi en temel sağlık sorunlarının ana kaynağı olan stres, aynı zamanda cilt problemlerine de neden olabiliyor. O halde gelin strese yenilmeyelim ve onunla başa çıkma yöntemlerine birlikte bakalım:

1. Uyku Düzeninizi Bozmayın

Basit bir tavsiye gibi görünebilir ancak genellikle en basit tavsiye en iyi tavsiyedir. Özellikle stresli bir günün ardından kaliteli bir uyku ile vücudunuzu ve zihninizi rahatlatabilir, yeniden canlandırabilirsiniz. Her gece aynı saatte yatmayı deneyin ve en az 7-8 saat boyunca uyumaya çalışın.

2. Egzersiz Yapın

Düzenli egzersiz yapmak, vücudunuzun stresle başa çıkmasında çok büyük bir etkiye sahiptir. Uzmanlar tarafından stresi azaltmak için en çok önerilen yollardan biri egzersiz yapmaktır. Egzersiz yaparken ortaya çıkan endorfin, stres düzeyinizi azaltarak uykunuzun düzene girmesini sağlar. Egzersiz konusunda motive kalabilmenin anahtarı, gerçekten keyif aldığınız bir aktiviteyi seçmekten geçer. Yürüyüşe çıkmak, spor salonunda bir grup dersine katılmak, yüzmeye gitmek veya ağırlık kaldırmak gibi çeşitli aktiviteler bizi ruhen ve bedenen dinç tutar.

3. Meditasyon Yapmayı Öğrenin

Stresi hafifletmeye yardımcı en basit yöntemlerden biri de derin nefes egzersizleri ve meditasyon yapmaktır. Meditasyon için her gün sadece birkaç dakikanızı ayırmanız yeterli olacaktır. Yatmadan önce ya da sabah uyandığınızda, mümkünse karanlık ve sessiz bir alan seçin, eğer bu mümkün değilse kulak tıkaçlarınızı alın ve rahatlatıcı bir müzik açın. Müzik, etraftan gelecek sesleri engellemenize yardımcı olacaktır. Burnunuzdan nefes alın, karnınızın genişlemesini ve ciğerlerinizin nefes almasını sağlayın. Bunu üç kez tekrarlayın. Nefesinize, kalp atışlarınıza ve yapmanız gereken şeyleri düşünmek için zihninize odaklanmaya çalışın. Derin nefes almak, özellikle stres seviyeniz yüksek olduğunda rahatlamanıza yardımcı olur. En az 15 ila 20 dakika boyunca meditasyon yapmaya çalışın, ancak bunun için yeterli zamanınız yoksa 5 dakikalık hızlı bir meditasyon seansı da yardımcı olacaktır.

4. Cildinize İyi Bakın

Aceleniz olduğu zamanlarda veya stresli ve yorgun olduğunuzda bile cilt bakımı rutininizi göz ardı etmemek önemlidir. Stres, cildinizi daha duyarlı hale getiren kimyasal bir tepkiye neden olur. Vücudunuz stresli olduğunda daha fazla kortizol üretir, bu da yağ bezlerinin daha fazla yağ üretmesine neden olur. Daha fazla yağ, akne eğilimli yağlı cilt anlamına gelir. Gece doğrudan yatağa gitmek isteyebilirsiniz ancak yüzünüzü yıkamak için birkaç dakikanızı ayırın ve gün içinde kullandığınız tüm yüz ürünlerini ve makyajınızı temizleyin. Yağlı veya kuru ciltlere eğilimliyseniz, cilt tipiniz için özel olarak tasarlanmış cilt bakım ürünlerini seçin. Cildiniz bunun için size teşekkür edecektir.

5. İhtiyacınız Olduğunda Yardım İstemekten Çekinmeyin

Yardım istemek her zaman kolay olmayabilir ancak sizi dinleyecek birine ihtiyaç duyduğunuzda bunu dile getirmekten kaçınmayın. Aile ve arkadaşlardan ya da profesyonellerden destek almak zayıflık belirtisi değildir. Aksine yardıma ihtiyacınız olduğunu kabul etmek en büyük cesaret belirtisidir.

Kaynak: activebeat.com

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.