Kişisel Spor Eğitmenlerinden 5 Tavsiye!

9
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

SPOR - Kişisel Spor EğitmenleriKişisel spor eğitmenleri sadece egzersiz rutinimizle değil beslenme alışkanlıklarımızla da ilgileniyor ve haklılar da. Spor ve beslenme birbirinden ayrılmaz bir bütün.

Gece Aç Kalmayın

Haftada birkaç kez antrenman yapıyorsanız gece yemeleri sizin için sorun değil. Üstelik gece hiçbir şey yemeden aç kalmanız, strese de yol açacağı için bundan katı bir şekilde kaçınmanız gerekmiyor. Akşam yemeğini protein ve karbonhidrat açısından dengeli bir şekilde yedikten sonra eğer gece çok acıkırsanız, kızartma gibi yağlı yiyecekler olmadığı müddetçe akşamları bir şeyler atıştırmanızda bir mahsur yok.

Karbonhidratları Tamamen Hayatınızdan Çıkarmayın

Beslenmenizden karbonhidratı tamamen çıkarıp ağırlıklı bir şekilde spor yapmanın mükemmel ve kesin çözüm odaklı bir yol olduğunu düşünürüz. Ancak kişisel eğitmenler böyle düşünmüyor. Karbonhidratlar bedenimizin enerji kaynağı ve bu enerji kaynağını kesip, ağırlıklı spor yaparak bu enerjiyi harcamanız mantıklı bir şey değil. Karbonhidratlardan korkmak anlamsız, çok yüksek miktarlarda almadığınız müddetçe karbonhidrattan kaçınmayın.

Proteini İhmal Etmeyin

Günlük öğünlerinizin her biri protein açısından zengin olmalıdır. Ne muz ne tost ne de bir fincan kahve kahvaltı değildir.

Geç Kalmayın

Spora geldiğiniz saati geçirmeyin. Isınmayı ihmal etmeniz sizi yaralanmalara karşı daha açık hale getirir. Vücudunuzu her zaman aynı saatte spor yapmaya alıştırmanız sizin günlük hayatınızı da düzene sokacaktır. Ayrıca unutmayın ki, kaslarınız ve bedeniniz güçlü olduğu sürece spor yapabilirsiniz, kendinize iyi bakmalısınız.

Şok Diyetlerden Uzak Urun

Detoks, sıvı diyeti gibi şok diyetlerin size bir faydası yok. Bu tür kilo verme girişimleri sürdürülebilir değiller ve daha da önemlisi dengesiz bir beslenme biçimini temel alır. Bu tür diyetler normal bir insanın günlük hayatını sürdürmesi için ihtiyaç duyduğu temel besin maddeleri bakımından eksiktir. Örneğin sıfır karbonhidrat diyetleri sizin kendinizi korkunç mutsuz hissetmenize neden olur ve bütün enerjiniz çekilmiş gibi hissedersiniz. Sıvı diyetler,  var olan kaslarınızı korumanız ve yeni kas yapmanız için gereken proteinden yoksundur. Detokslar sizi tek bir türde beslenmeye zorunlu kılar. Genellikle bu tür beslenme programları bütün gün aç kalmanıza neden olan ve sonuçta da vücut kitle indeksiniz bakımından pek de gözle görülür olmayan sonuçlar aldığınız programlardır. Bu kadar aç kalmak sizi dengeli beslenmeden de uzaklaştırarak, sağlıklı seçimler yapmanızı engeller ve yorgun düşürür.

Kaynak: M2WOMAN

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.