Spordan Önce Nasıl Beslenmeliyiz?

16
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

Eti-Form-Spordan-ÖnceSpor öncesi doğru beslenmek spor performansını doğrudan etkiliyor. Spordan en az 3-4 saat önce yenilmesi gereken öğün sporda daha enerjik ve aktif olmaya yardımcı oluyor. Spor öncesi hiçbir şey yememek ise kas kaybetmenize ve performans düşüklüğüne neden oluyor.

İşte spor öncesi beslenme tüyoları;

  1. İdmandan önce yenen basit karbonhidratlar yerine düşük yağlı kompleks karbonhidratlar tercih etmek yerinde olur. Özellikle yağ yakımına yardımcı olan koşu ve yürüyüş gibi aktiviteler öncesinde yüksek glisemik seviyesinde yiyecekler tüketilmemelidir.
  2. Ağır yemekler spordan en az 4 saat önce tüketilmeli, spordan 1 saat önce ise maksimum 200-300 kalorilik bir karbonhidrat tüketmek sağlıklı olur. İdman öncesi karbonhidrat almak uygundur ama yapay şekerli karbonhidratlar yerine doğal tahıllı ekmekten yapılmış yağsız tost ve ayran uygun seçimler olabilir.
  3. Yağ seviyesi yüksek besinler tüketmek sindirim sırasında sizden enerji çalar ve performansınızı önemli ölçüde düşürür. Patates cipsi, şekerlemeler, tatlı ve börek gibi atıştırmalıklardan uzak durulmalıdır.
  4. Spor öncesi aşırı miktarda alınan kafein de vücudu susuz bırakacağı için önerilmez. Spordan 1 saat önce içilen az miktarda kahve veya çay ise enerji vermesi açısından yararlıdır.
  5. İdman öncesi tavsiye edilen en yararlı besinlerden biri probiyotik yoğurt veya laktozsuz süt ile birlikte tüketilen yulaf ezmesidir. Kaliteli besin değeri içeren bu menü size enerji vermesi açısından da faydalıdır.
  6. Spor öncesi bir avuç badem ve çilekli yoğurt da sağlıklı protein ve besin takviyesi sağlar. Bunun yanında spordan yarım saat önce tüketilen lifli protein barlar da enerji vermesi açısından faydalıdır. Ananas dilimleri üzerine tarçın serperek tüketmek ise acıkma hissinizi bastırır ve kan şekerinizi dengeleyerek sağlıklı bir spor seansı geçirmenize yardımcı olur.
  7. Egzersiz sırasında su içmek de oldukça önem taşır. Her 15 dakikada bir 200-250 ml arası su tüketmek kasların tekrar toparlanması ve kaybedilen suyun yerine konması açısından yararlıdır.
  8. Spor öncesi enerji veren yiyeceklerden biri de muzdur. Egzersiz öncesi tüketilen 1 adet muz vücutta hem doyurucu hem de performans artıcı bir etki yaratır.

Kaynak: Hürriyet

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.