Üretken İnsanların 7 Alışkanlığı!

10
Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR SONRA OKU

İLHAM - Üretken İnsanlarBazı insanlar diğerlerinden daha başarılıdır, evet. Peki, ama neden? Çok çalışmaktan mı? Hayır. Sadece çok çalışmak başarı için yeterli değil. Üretken, yaratıcı insanların fark etmeden edindiği benzer alışkanlıkları vardır.

1. Reddedilmeyi Kamçı Olarak Görürler

Çok çalışmak, hırslı olmak, kendini ön plana çıkarmak değil, başarılı insanlar bunlara takılmazlar, hatta nispeten daha rahat insanlardır. İnsanların hoşuna gitmek, beğenilmek onların dert ettiği bir şey değildir. Eleştiriyi dinler ve kendilerine çevirirler, beğenilmemeyi kendilerini geliştirmek için bir fırsat olarak görürler. Başkalarının standartlarına göre değil, kendi standartlarına göre iyi olmaya çalışırlar. Reddedildiklerinde buna üzülmek yerine kamçılanırlar, daha başarılı olmak için buna güler geçerler.

2. Korkuyu Sürecin Bir Parçası Olarak Görürler

Başarılı insanlar sizden daha cesur değiller. Onlar da sunumlardan önce panik atak geçiriyor, bir projeyi bitirdiklerinde gerçekten iyi olduğundan emin olamıyor. Ancak bununla baş etmeyi de biliyorlar. Korku, başarı yolunda elinizdeki altın anahtarlardan biri ama kullanmayı bilirseniz. Korkunun içine düşmek yerine, harekete geçerek, kendinize bu işte iyi olduğunuzu hatırlatarak ilerlemelisiniz. Korkuya takılıp kalmak sizi yavaşlatır.

3. Bahane Üretmezler

Kötü günlerde de çalışabiliyorsanız, başarılısınız demektir. Başınız ağrıyabilir, partnerinizle tartışmış olabilirsiniz, ofisteki iş arkadaşınızın arkanızdan konuşması sinirinizi bozabilir. Bu sizin çalışmanızı etkilememeli. Odağınızda her zaman kendiniz olmalısınız.

4. Yaratıcılığı İlhama Bağlamazlar

Pek çok insan iyi bir fikir bulmak için ilham gelmesini bekler. Yaratıcılık insanın başına gelen bir şey değildir. İşleyen demirin ışıldadığı gibi, çalışan insan da aklına gelen fikirleri hemen uygulamaya sokar. İlham gelmesini beklerseniz, çok beklersiniz.

5. Yardım İstemeyi Bilirler

Bazı insanlar yardım istemeyi zayıflık olarak görür, başarılı insanlar ise asla. Kimse her şeyi bilemez, kimse her şeyi tek başına yapabilmek zorunda değildir. Başarılı insanlar yapamadıklarında, emin olmadıklarında bir bilene sormaktan çekinmezler.

6. Başlamanın Önemine İnanırlar

Evet, herkes erteliyor, bazı zamanlar kendini disipline edemiyor, dikkati dağılıyor, canı çalışmak istemiyor. Böyle zamanlarda başarılı insanların farkı, başlamanın gücünü bilmeleri. Başladığınız iş biter, dünyanın kuralı budur. Başlamamanın acısı ve iç rahatsızlığındansa çok çalışmanın gücünü tercih edin.

7. Ne Olursa Olsun Bitirirler

Her çalışma duraksar, yavaşlar, karşısına engeller çıkar. Üretken insanlar ne olursa olsun başladıkları işi bitirmek için uğraşırlar. Bitirince ne kadar ferahlayacağınızı düşünün ve bitirmeye çalışın.

Son olarak, her şeyi kendiniz için yapın. 😉

Kaynak: Time

Facebook'ta Paylaş x x Whatsapp'da Paylaş YAZDIR YORUMLAR
Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız yada üye olunuz.
KULLANICI YORUMLARI
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun.